Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creative Inspire P5800, problem - center działa zamiast subwoofera

01 Cze 2012 19:30 4849 9
  • Poziom 8  
    Witam
    Głośniki Creative Inspire P5800 mam od jakiś 5 lat. Dzisiaj zorientowałem się, że zamiast subwoofera odzywa się center. Kiedyś wszystko działało normalnie jestem tego pewny.
    Karta dźwiękowa to zintegrowany realtek i są zainstalowane najnowsze sterowniki tej firmy (R268). Kiedy sprawdzam poszczególne głośniki center odzywa się zarówno jako center i jako subwoofer. Pozostałe głośniki działają normalnie. Center i subwoofer idą jednym kablem z pomarańczową wtyczką.
    Możliwe, że jakiś czas temu coś przekombinowałem ze sterownikami, ale ich reinstalka nie pomaga.

Jak mogę przywrócić to wszystko do normalności ?
  • Moderator Akustyka
    k.z. napisał:
    Center i subwoofer idą jednym kablem z pomarańczową wtyczką.
    k.z. napisał:
    Kiedy sprawdzam poszczególne głośniki center odzywa się zarówno jako center
    Jakież to dziwne... Czym to sprawdzasz ?
    Skoro są podłączone jednym przewodem, to chyba normalne że oba będą reagować na sygnał nim wysyłany.
  • Poziom 8  
    telecaster1951 napisał:

Skoro są podłączone jednym przewodem, to chyba normalne że oba będą reagować na sygnał nim wysyłany.

Przedni lewy głośnik nie reaguje jak testuje przedni prawy, a też mają wspólny przewód. Normalne jest/było, że jak testuje subwoofer to się odzywa subwoofer, a nie center.
  • Moderator Akustyka
    k.z. napisał:
    Przedni lewy głośnik nie reaguje jak testuje przedni prawy, a też mają wspólny przewód.
    Czy subwoofer i głośnik centralny, połączone są również przewodem stereofonicznym ? Jeśli tak, to sprawdź przewód czy nie zwiera.
    Nie wiem jaką masz kartę i jak do niej podłącza się zestaw KD.
  • Poziom 8  
    Tylko, że to nie jest KD tylko głośniki komputerowe. Do subwoofera są podłączone wszystkie głośniki, tak to wygląda: Creative Inspire P5800, problem - center działa zamiast subwoofera
    Natomiast kable łączące subwoofer i panel tylni komputera(z wtykami mini-jack) są w porządku - sprawdziłem.
  • Moderator Akustyka
    k.z. napisał:

Natomiast kable łączące subwoofer i panel tylni komputera(z wtykami mini-jack) są w porządku - sprawdziłem.
    Jak ?
    Jeszcze raz się pytam. Czy przewód jest stereo ? Domyślam się że tak. Czy nie ma zwarcia między kanałami ?
    Jeśli nie przewody, to wina musi leżeć po stronie elektroniki. Jeśli się znasz, to szukaj zwarcia, jeśli nie oddaj sprzęt do serwisu.

Dodano po 1 [minuty]:

k.z. napisał:
    Tylko, że to nie jest KD tylko głośniki komputerowe.
    Jest to zestaw 5.1, więc można to nazwać jako zintegrowany zestaw KD.
  • Poziom 8  
    telecaster1951 napisał:
    Jak ?

Po połączeniu pomarańczowym kablem przednich głośników z komputerem działają normalnie, a po połączeniu zielonym centera i subwoofera z komputerem dalej center odzywa się za siebie i za subwoofer.
    telecaster1951 napisał:

Jeszcze raz się pytam. Czy przewód jest stereo ?

Szczerze odpowiem: nie znam się na tym, przewód ten jest wszędzie opisywany jako standardowy kabel 5.1 wygląda tak:Creative Inspire P5800, problem - center działa zamiast subwoofera
  • Poziom 28  
    Zapnij ten pomarańczowy kabel do wyjścia karty dźwiękowej na głośniki przednie (zielone gniazdo karty dźwiękowej), natomiast przy panelu subwoofera tak, jak masz teraz zostaw. Puść jakąś muzykę i w sterownikach karty/ mikserze systemowym przejedź suwakiem balansu (lewo/prawo) raz skrajnie w lewo, raz skrajnie w prawo.

W jednym wypadku powinien odezwać się sam subwoofer, w drugim sam głośnik centralny. Jeśli będzie tak jak opisuję, to wykluczysz awarię samych głośników i winy należy szukać po stronie oprogramowania.

Zamiast do karty dźwiękowej, możesz podłączyć też koniec pomarańczowego kabla do jakiejś mp3 itp. Powinien grać subwoofer i głośnik centralny.
  • Poziom 8  
    wisnia_lwa napisał:

W jednym wypadku powinien odezwać się sam subwoofer, w drugim sam głośnik centralny. Jeśli będzie tak jak opisuję, to wykluczysz awarię samych głośników i winy należy szukać po stronie oprogramowania.

Niestety w obu przypadkach słychać center, tyle że jak usiłuje zastępować subwoofer to odpowiednio ciszej. Podłączenie do mp3 też niczego nie zmienia.
  • Poziom 28  
    W takim razie wina leży po stronie głośników. Jeśli są na gwarancji- reklamuj. Jeśli nie, oddaj do jakiegoś serwisu, bo sam raczej tego nie zdiagnozujesz i nie naprawisz.