Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AVT 3027 - pierwsze uruchomienie (nie działa)

NCIS 01 Jun 2012 21:36 1589 9
Altium Designer Computer Controls
    NCIS
    Level 9  
    Witam,

zakupiłem kit avt 3027 czyli trawiarkę, a konkretnie to płytkę drukowaną z zaprogramowanym procesorem. Zmontowałem ten cały układ według schematu z EdW bo niestety zabrakło ostatniej strony w dokumentacji dołączonej do kitu. Na schematach występuje chyba stabilizator napięcia w obudowie TO92 o symbolu 78L05.
    Jako że najbliższy sklep w którym mógł bym się w niego zaopatrzyć znajduje się 50 km od mojej miejscowości postanowiłem zastąpić go zwykłym 7805. Jako, że na schemacie ten stabilizator jest podpięty "na odwrót", czyli out (3) jest podpięte do zasilacza a in (1) do reszty układu, to tak też podłączyłem go na płytce.
    Stabilizator w ciągu 5 sekund od podłączenia napięcia robi się gorący, podobnie jak czujnik DS18B20. Wyświetlacz podświetla się.Tylko raz na ok. 50 prób zainicjalizował się poprawnie, w reszcie albo był pierwszy rząd kwadracików, albo jakieś chińskie znaczki, z których jeden mrugał i "zaczerniał" kolejne pola.
    Po kolejnych nieudanych próbach postanowiłem się wybrać do sklepu, kupiłem układ o symbolu MC 79L05 ACP 351. Oczywiście jego także podłączyłem "na odwrót". na wyjściu teraz mam napięcie ok. 2V, lecz wyświetlacz nawet nie myśli o tym żeby się chociaż podświetlić.W oddali słychać tylko "klepanie" przekaźnika :D.

Ktoś może wie co robię źle??
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    mickpr
    Level 39  
    79L05 to stabilizator -(minus!)5V!!!
    Uruchamianie układu elektronicznego to jest esencja elektroniki.
    Z moich projektów jakieś 80% nie działa tak jak chciałem od pierwszego uruchomienia.
    Pozostałym 20% tym bardziej uważnie się przyglądam :)

Wytrwałość, sumienność i dokładność - tego ci brakuje.
    Sprawdzaj elementy - czytaj ich "datasheet". Inaczej się nie da.
    Najpierw uruchom zasilanie. Potem zajmij się resztą układu.
    jaglarz
    Level 23  
    Po pierwsze nie wiesz co robisz skoro mylisz układ 7805 z 7905.

Po drugie nie można podłączać sobie na "odwrót", gdziekolwiek by tak nie napisano, lub ktokolwiek by tak powiedział.

Elementy należy podłączać tak jak przewiduje dana nota aplikacyjna.

Wejście stabilizatora służy do podłączenia napięcia np. z prostownika, a wyjście daje stabilizowane konkretne napięcie podłączane do zasilanego układu.

Podłączanie "na odwrót" to pewny sposób na uszkodzenie zasilanych elementów.
  • Altium Designer Computer Controls
    LA72
    Level 40  
    NCIS wrote:
    Jako że najbliższy sklep w którym mógł bym się w niego zaopatrzyć znajduje się 50 km od mojej miejscowości postanowiłem zastąpić go zwykłym 7805.

W samych Żarach jest sklep z częściami elektronicznymi.
    Dwa inne w miejscowości pobliskiej.
    Istnieją sklepy wysyłkowe części.

Zaś 7905 to nie to samo co 7805 (jak to już wspomnieli moi poprzednicy).
    NCIS
    Level 9  
    Leszcz72 wrote:

W samych Żarach jest sklep z częściami elektronicznymi.
    Dwa inne w miejscowości pobliskiej.

A byłeś kiedyś w tym sklepie, a może inaczej, kupiłeś coś kiedyś w nim? Ostatnio chciałem tak kupić 74ls145 i nie było to Pan sprzedawca powiedział, że sprowadzi i czekałem tak chyba z 3 miesiące pytając co tydzień czy już jest aż wkońcu dałem sobie spokój, w sumie to chyba i tak by mi wyszło ten jeden układ zamówić przez internet i jak bym miał płacić za przesyłkę, w Żaganiu szukałem takich sklepów ale nie znalazłem, mógł byś coś polecić?

jaglarz wrote:

nie wiesz co robisz skoro mylisz układ 7805 z 7905

Jak bym wiedział co robię to bym nie założył tego tematu, poza tym to nie mylę 7805 z 7905, w sklepie powiedziałem że chcę 78l05 a oprócz tego brałem jeszcze parę innych rzeczy i poprostu nie sprawdziłem na miejscu jaki układ dostałem a sprzedawca zapewniał, że wszystko będzie pasowało.

Czy 78l05 mogę zastąpić 7805?
    kuba1im
    Level 19  
    NCIS wrote:
    Jak bym wiedział co robię to bym nie założył tego tematu
    Jakbym nie wiedział co robię nie brałbym się za to, tylko najpierw trochę poczytał żeby już wiedzieć co robić. Chcesz zrobić sobie wytrawiarkę , więc domyślam się, że będziesz robił jakieś układy elektroniczne. Naucz się najpierw prawidłowego podejścia. Najpierw przeczytaj dokładnie noty katalogowe zastosowanych układów, będziesz wiedział jak je podłączać. Pozwoli Ci to uniknąć wielu problemów. Układ 7805 i cała jego rodzina jest naprawdę bardzo popularna więc z dostępnością nie powinno być problemów.
    NCIS
    Level 9  
    Jako że ta trawiarka miała być jedynie przeze mnie zmontowana i nie chcę się za bardzo zagłębiać w zasadę jej działania (jest tam mikrokontroler, którego nie ja programowałem), a wszystko podłączam według schematu z EdW, jedyną zmianą wprowadzoną przeze mnie to zamiana 78l05 na 7805, a później na 79l05 jak już wyżej pisałem
  • Helpful post
    mickpr
    Level 39  
    NCIS wrote:
    jedyną zmianą wprowadzoną przeze mnie to zamiana 78l05 na 7805, a później na 79l05 jak już wyżej pisałem

Jednak układ nie działa - więc jakiś błąd zrobiłeś.
    Tak jak napisałem. Montaż układu zaczynamy od zasilania.
    A teraz nawet nie wiadomo, czy spaliłeś sobie mikrokontroler, czy nie.
    Części dobieramy dokładnie. Czasem inna literka czy cyferka to kolosalna różnica.
    Akurat w przypadku 7805 i 78L05 różnica jest niewielka - L oznacza ze to jest to stabilizator w obudowie TO-92 o mniejszym prądzie wyjściowym (do 0,5 A)

Ale zamiana na 7905 - to już kolosalna pomyłka.
    Nie słuchaj więcej tego pana ze sklepu.
    jaglarz
    Level 23  
    NCIS wrote:

poza tym to nie mylę 7805 z 7905

No jednak mylisz skoro:

NCIS wrote:
    jedyną zmianą wprowadzoną przeze mnie to zamiana 78l05 na 7805, a później na 79l05 jak już wyżej pisałem

Skoro nie widzisz między nimi różnicy, to jak chcesz uruchomić ten układ?
    NCIS
    Level 9  
    Mikrokontrolera raczej nie spaliłem bo przed włożeniem go w podstawkę sprawdziłem że dochodzi do niego napięcie ok. 2V. Zaraz spróbuje wlutować tam 7805 tyle, że in dam wejście z zasilacza a out zasilanie układu.

P.S. jak bym nie widział różnicy między 78l05 7805 i 79l05 to jaki bym miał cel w ich wymienianiu.

Dodano:
    Już cały układ działa, wystarczyło ten stabilizator wlutować wg. noty katalogowej a nie wg. schematu, no chyba że nie potrafię czytać schematów.
pcbway logo