Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawianie falownika Danfoss VLT 051 z podłączonymi dwoma silnikami.

harold2011 02 Jun 2012 15:27 9464 87
Computer Controls
  • Computer Controls
    harold2011
    Level 10  
    napięcie na czujnikach jest ,
    matekogon
    Level 22  
    Kolego a co z tym plc patrzyłeś czy na wyjściach sterownika sa diody które sygnalizują załączenie wyjścia ?

Dodano po 2 [minuty]:

może zrób zdjęcie jak jest włączona maszyna
    harold2011
    Level 10  
    jak odbezpieczy się grzybka stop diody się zapalają na sterowniku, jak nacisne start też się zapalają diody, mają swoje liczby 4,5 itd

Dodano po 38 [sekundy]:

ok, zaraz prześlę
  • Computer Controls
    matekogon
    Level 22  
    Czy te diody co mają numery 4,5 są nad wyjściami sterownika do którego są podpiete kable od falownika?
    czesiu
    Level 35  
    Maszyna załączyła hamulce i wystawia prędkość=0, więc silnik stoi.
    harold2011
    Level 10  
    Drogi kolego a jak to rozwiązać ??
    electro_Nick
    Level 33  
    Próbowałeś już zmienić stan na czujkach? Obecnie jest sygnał z sensora cięcia, a nie ma sygnału z sensora pozycji zerowej-może to jest problem...
    harold2011
    Level 10  
    ale wspominałeś o trzech czujnikach, jeden od noży musi dawać sygnał ogólnie miałem tak w podobnych maszynkach, drugi ten od tektury nie ma znaczenia, ale nie wiem gdzie jest ten trzeci

Dodano po 2 [minuty]:

czyli chodzi Ci o ten optical sensor ???

Dodano po 1 [minuty]:

jak patrzysz na tą skrzynkę bo jestem niestety laikiem i nie widzę po tym schemacie to w którym miejscu on wychodzi ???
    electro_Nick
    Level 33  
    Ten od pozycji zerowej to jakiś czujnik optyczny-powinien sprawdzać czy coś jest w pozycji początkowej, ale co takiego tego nie jestem pewien (opis to po prostu "czujnik optyczny pomiaru zerowego)...
    czesiu
    Level 35  
    Optical jest pewnie od tektury, oprócz tego jest indukcyjny od noży i drugi indukcyjny od jakiegoś uchwytu (handle), reaguje na zbliżenie do metalu.

Dodano po 13 [minuty]:

Na obu zdjęciach masz pobudzone wejście 6 "emergency stop", wiec może jeszcze jakiś grzybek lub krańcówka.
    harold2011
    Level 10  
    krańcówki nie ma, trzeci czujnik może być pod obudową silnika i liczyć zęby ale to też nie ma wpływu na blokowanie, stopu też nie ma he, szukam dalej
    electro_Nick
    Level 33  
    Na emergency stop czyli X6 powinna być 1, jeśli będzie 0 to znaczy że jakiś grzybek został załączony.
    matekogon
    Level 22  
    Kolego jeśli dobrze zrozumiałem to na sterowniku na górze masz wejścia x1-x7 i odpowiednio do nich są przypisane diody 1-7 w górnej częśc i sterownika i tam masz zapalone 3 numerki które na schemacie odpowiadają odpowiednio sygnałom z czujników . Na dole masz wyjścia Y1-Y5 chyba bo nie widać dokładnie czy tam jest ich 5 mógł byś zobaczyć i napisać czy ich jest 5 i jak sam mówisz zapalają się cyferki 4,5 i odpowiednio to jest automatyczna praca i hamulec Y5 więc wychodzi że nie masz sygnału do startu który powinien sygnalizować cyferka 1 na dole więc analogicznie na pewno nie masz spełnionego warunku do puszczenia maszyny więc szukaj problemu po tych czujnikach może tam masz bariere optyczną która jest zabrudzona albo jakiś przedmiot który tam leży i przeszkadza

TYLKO ZOBACZY CZY NA STEROWNIKU PLC NA DOLE JEST NAPISANE OD Y1-Y5 bo nie widać
    czesiu
    Level 35  
    A potrafisz zlokalizować układ U1 albo krańcówki S8, S9 ? Bo w normalnym trybie pracy wyjście 6 powinno zgasnąć.

Dodano po 3 [minuty]:

electro_Nick wrote:
    Na emergency stop czyli X6 powinna być 1, jeśli będzie 0 to znaczy że jakiś grzybek został załączony.

Tylko czemu są 3 styki połączone równolegle? Jak stop miałby być na przerwę to by były w szeregu. Nieraz robi się wbrew logice i montuje grzyby na zwarcie i myślę że tak jest tu.

Można zaryzykować i na próbę wykręcić przewód z X6 i zobaczyć czy hamulec (KS1,KS2) zgaśnie, ale potraktowałbym to jako ostateczność.
    electro_Nick
    Level 33  
    Nie zgadzam się z Tobą czesiu-prosty test naciśnij na grzybka i zobacz czy wtedy zgaśnie wejście 6.
    harold2011
    Level 10  
    krańcówek własnie nie ma, układ U1 nie bardzo, odczytam ze sterownika czy jest 5 wyjść
    matekogon
    Level 22  
    czesiu wrote:
    A potrafisz zlokalizować układ U1 albo krańcówki S8, S9 ? Bo w normalnym trybie pracy wyjście 6 powinno zgasnąć.

Dodano po 3 [minuty]:

electro_Nick wrote:

Tylko czemu są 3 styki połączone równolegle? Jak stop miałby być na przerwę to by były w szeregu. Nieraz robi się w brew logice i montuje grzyby na zwarcie i myślę że tak jest tu.

Chyba jednak X6 jest wejściem i powinno się świecić oznacza zwarty obwód awaryjnego wyłącznika

Dodano po 13 [minuty]:

Kolego nie wiem co to za maszyna czy czujnik od noży informuje że te noże zostały gdzieś opuszczone czy są w swojej pozycji
    Czujnik od jakieś wajchy handle jest od czego ? ma być załączony czujnik czy nie
    Czy stół tego urządzenia czy coś co sie tam porusza jest w pozycji startowej tzn czy przypadkiem nie przesunął sie i uległ ci w tedy uszkodzeniu falownik. Wymieniłes go ale stołu nie przesunąłeś do pozycji zerowej
    Możesz zrobić kilka fotek maszyny
    harold2011
    Level 10  
    właśnie nie mogę odnalezc tego handle, maszynkę przywiozłem to producent miał awarię, kiedys przywoziłem podobne i z tymi czujkami miałem już do czynienia, ona jest w prawidłowej pozycji, nie ma tam nic więcej, nawet jak zdejmie się osłony to nie ma krańcówek, fotki mogę zaraz zrobić ale to nie pomoże, jest Y5

Dodano po 10 [minuty]:

a gdzie według was powinien wychodzić kabel od tej czujki handle ??

Dodano po 1 [minuty]:

ten silnik po prostu nie rusza, jak załączy start to cyknie w silniku, jak stop to samo heh,,

Dodano po 2 [minuty]:

a właśnie ta zworka z 53 to do czego jest?? w innych maszynach zworki były do tego aby połączyć dwa wejścia a tu wchodzi do jednego.
    electro_Nick
    Level 33  
    Czujka na handle idzie na złącze 5s i 5d na listwie na dole-zobacz gdzie idzie kabel.
    Daj w miarę ostre zdjęcie falownika wraz z kablami.
    matekogon
    Level 22  
    Kolego 53 to ustawiasz prędkość obrotową i jest to realizowane za pomocą sterownika PLC. Ale jak sam mówiłeś nie masz sygnału start na falownik. To cykanie co słyszysz to włącza lub wyłącza hamulec silnika.
    harold2011
    Level 10  
    nie ma tam oznaczenia, może gdzieś ucieka kabel i są zwarte czy rozwarte same kable ale też raczej niemożliwe bo ich nie widzę hehe, porażka,

Dodano po 13 [minuty]:

zdjęcie falownik
    harold2011
    Level 10  
    a tak się zastanawiam może enkoder się zepsuł , może go odłączyć ??, czy wtedy też nie będzie sygnału ?
    matekogon
    Level 22  
    Kolego chyba najszybciej będziesz miał jak odłączysz ten czujnik w punkcie X1 5G i podasz tam +24V i będziesz wiedział czy to to Dodam że ten czujnik handle to indukcyjny czujnik zbliżeniowy

A gdzie enkoder jest podpięty?
    harold2011
    Level 10  
    jak tylko odłączę to coś da czy muszę tam coś podpiąć ?

Dodano po 2 [minuty]:

hehe na skrzynce to nie wiem dopiero próbuję to rozkminić, przymocowany jest do wałka i chyba liczy jego obroty