Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużacz do pilota z Radioelektronika nr 4/1996

grzesk511 02 Cze 2012 11:27 6477 3
  • W piśmie Radioelektronik nr 4/1996 został opublikowany bardzo ciekawy moim zdaniem przedłużacz do pilota. Wg opisu do sterowania urządzeniem w innym pokoju wykorzystano istniejący przewód antenowy. Ja jednak rozprowadziłem w domu osobne przewody do diód IR, wystarczy jakiś cienki kabel ekranowany (ale niekoniecznie).
    Częstotliwość fali nośnej to 36 kHz.
    Sprawdziłem działanie z takimi urządzeniami:
    DZIAŁA Z:
    -magnetowid Philips
    -tuner satelitarny Philips
    -tuner DVB-T Ferguson Ariva
    -tuner DVB-T Maximum T-102
    -wzmacniacz Pioneer
    -telewizor CRT Royal
    NIE DZIAŁA Z:
    -tuner DVB-T Comsat 2040
    -telewizor LCD LG
    -telewizor CRT Panasonic
    Aby urządzenie działało z Arivą użyłem odbiorniki IR TSOP4836.
    Posiadam 2 przedłużacze: jeden w kuchni zamontowany w zegarze (wykorzystałem obudowę i zasilacz zegara);
    drugi jest w małym pokoju na stoliku przy komputerze jako osobne urządzenie, jest zasilany także z zegara ale przez przewód.
    Diody nadawcze są przy zestawie audio-wideo w dużym pokoju , światło diód odbija się od białego obrusu na stole :D i trafia do Arivy i Magnetowidu. Do tych urządzeń używam przedłużacza.
    Dzięki temu że odbiorniki IR są zamontowane na zewnątrz, piloty mogę skierować prawie w każdą stronę i działa.
    Jak widać na zdjęciu zamontowałem 2 potencjometry ale ustawione są po środku i prawdopodobnie można zastąpić je rezystorami, więc urządzenie działa zaraz po zmontowaniu.
    Na dole w pliku rar jest cały opis z pisma RE.

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    grzesk511
    Poziom 9  
    Specjalizuje się w: hobby: elektronika, ntc
    grzesk511 napisał 8 postów o ocenie 3, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2011 roku.
    tksk2
    Poziom 11  
    Ja zmontowałem taki układzik na bramkach, prościutki znaleziony już dawno na gdzieś na elektrodzie, działa perfekt ,jest bardzo czuły i nie zawodny długość kabla u mnie z diodą to ok.20m.
    grzesk511
    Poziom 9  
    Ten przedłużacz robiłem, o ile dobrze pamiętam w 2001 roku do obsługi magnetowidu. Nie miałem wtedy komputera i internetu.
    I nie słyszałem jeszcze o Elektrodzie.
    Czy do sterowania diodą IR nie powinien być tranzystor, bo dla bramki to chyba spore obciążenie.
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    W szereg z diodą IR jest rezystor, dlatego można się nie obawiać o jej wyjście. Jednak zasięg będzie mały.
    Diody w pilotach dostają kilkadziesiąt mA w impulsie i dołożenie tranzystora to dobre rozwiązanie. W notach aplikacyjnych często podaje się prąd ciągły diody i prąd w impulsie przy określonym wypełnieniu.