Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze uruchomienie ATmegi88

lukash90 02 Cze 2012 13:44 1741 15
  • #1 02 Cze 2012 13:44
    lukash90
    Poziom 16  

Witam, przyszedł taki moment, że muszę uruchomić zupełnie nową ATmegę88PA-PU. Niby nic trudnego ale ja nawet z tym sobie sam poradzić nie umiem. Wsadziłem ATMegę do zestawu uruchomieniowego
    http://www.propox.com/download/docs/EVBavr04_pl.pdf

podłączyłem programator usbasp ale jak chcę ją zaprogramować to dostaję komunikat "atmega88pa" not found.

Programuję w Programmers Notepad, makefile wygenerowane automatycznie.
    Nie pomogło odłączenie/podłączenie kwarcu ani zmiana F_CPU w makefile między 1MHz-8MHz. Zworka do wolnego programowania na usbasp też założona.

Jakieś pomysły? Może coś trzeba jeszcze na tej płytce zrobić?

0 15
  • Pomocny post
    #2 02 Cze 2012 14:00
    atom1477
    Poziom 43  

Bo to jest ATMEGA88PA.
    Zdaje się że jeszcze żaden popularniejszy program tego nie obsługuje.
    Jak masz AVRDude to nadpisz plik avrdude.conf plikiem z załącznika.
    I powinno działać (o ile będziesz miał w Programmers Notepadzie do wyboru z listy procesor ATMEGA88PA). A jak nie to Ci wyślę komendy pod AVRDUDE to sobie zaprogramujesz spod linii komend.

0
  • #3 02 Cze 2012 14:36
    lukash90
    Poziom 16  

I o to mi chodziło :) Jak już założyłem ten wątek to doczytałem, że w tym może tkwić problem i właśnie tego pliku konfiguracyjnego szukałem także bardzo dziękuję za szybką i trafną pomoc.

0
  • #4 05 Cze 2012 10:41
    lukash90
    Poziom 16  

Mam jeszcze jedno pytanko, mianowicie w tej ATmedze88PA Fusebity są identyczne jak w 88? Niby powinno być oczywiste, że tak ale wolę być na 100% pewien. Najlepiej prosiłbym o sprawdzenie poprawności tego polecenia:

Code:
    avrdude -c usbasp -p ATmega88PA -U efuse:w:0xF9:m -U hfuse:w:0xDF:m -U lfuse:w:0xFF:m 

znaczniki -U wygenerowałem w AVR Burn-O Mat dla ATmegi88 (kwarc 8MHz bez preskalera, reszta bez zmian). Będzie to działać?

0
  • #6 05 Cze 2012 12:06
    lukash90
    Poziom 16  

A datasheet na to, z tego co rozumiem, że jeśli chodzi o źródło zegara, to jest podobnie jak w 88, jednak czy kolejność fusebitów jest taka sama? Przecież w avrdude nie wpiszę, że chce mieć niezaprogramowane bity CKSEL i CKDIV8
    Dlaczego nie ma tam normalnej tabelki z rozpiską każdego fusebitu tak jak to jest zrobione choćby w AVR Burn-O Mat :(

0
  • #7 05 Cze 2012 12:10
    mirekk36
    Poziom 42  

lukash90 napisał:

Dlaczego nie ma tam normalnej tabelki z rozpiską każdego fusebitu tak jak to jest zrobione choćby w AVR Burn-O Mat :(

Jak to nie ma? masz dokładne tabelki i każdy fusebit opisany. Albo pobrałeś jakąś kocią wersję noty PDF albo źle ją przeglądasz.

0
  • #8 05 Cze 2012 12:18
    lukash90
    Poziom 16  

Pobrałem tę z postu LordBlick. Prawdopodobnie źle przeglądam, ale nie jestem w stanie przejrzeć wszystkich 567 stron po kolei a wyszukiwarka coś nie pomaga, dlatego też zawracam Wam głowę na forum, bo może ktoś już kiedyś używał tego uC i mógłby przyspieszyć moje zmagania (choćby podając stronę w datasheecie na którą należy spojrzeć jeśli już weryfikacja kodu z mojego postu powyżej to za dużo)

0
  • #9 05 Cze 2012 13:20
    mirekk36
    Poziom 42  

ale nie przeglądaj strona po stronie bo to katorga ;) przecież masz w PDF'ach z Atmela piękny spis treści - i chyba nawet bez dużej znajomości angielskiego można szybko okiem dojrzeć dział - Memory programiing a w nim podrozdziały już wyraźnie o fusebitach ;) .... Lockbitach itp tak nauczy się przeglądać PDF'ki zobaczysz że szybko ci to zaprocentuje

0
  • #10 05 Cze 2012 16:59
    lukash90
    Poziom 16  

Ok, znalazłem, przeczytałem, wyszło na to że Fusebity chcę ustawić tak jak to wcześniej pisałem, tylko nie był bym sobą gdyby mi się to tak po prostu udało

Pierwsze uruchomienie ATmegi88

Co najciekawsze, dał mi wybór y/n ale wpisać czegokolwiek już sobie nie dał, a na programatorze cały czas świeciła się czerwona dioda sygnalizująca zapis. Po odłączeniu na szczęście działa dalej tylko że na tym nieszczęsnym 1MHz a ja potrzebuję więcej :(

Co tym razem zrobiłem źle?

0
  • #11 05 Cze 2012 17:33
    mirekk36
    Poziom 42  

Wyłącz weryfikację przy zapisie fusów i pójdzie OK ;)

0
  • #12 05 Cze 2012 18:08
    lukash90
    Poziom 16  

ok, a...jak to zrobić ? :) No i co znaczy ten komunikat, który dostałem? "efuse changed! Was f9 and now is 1", słabo u mnie z angielskim ale to wygląda jak bym chciał zmienić efuse na wartość 0x01 a wcale nie chcę. efusy zostawiam tak jak są, domyślnie.

Mogę wgl ich nie zmieniać i ustawić tylko lfuse? Bo w sumie tylko zegar chcę zmienić a reszty nie tykać.

EDIT: doszedłem jak wyłączyć weryfikację, w sensie dopisałem -V na końcu polecenia ale dalej jest to samo. Identyczna sytuacja jak ze screena

0
  • #13 05 Cze 2012 19:13
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Prawdopodobnie masz lockbity zaciągnięte, puść erase i dopiero zmieniaj fusebity.

0
  • #14 05 Cze 2012 19:29
    lukash90
    Poziom 16  

Jakie znowu Lockbity? Gdzie, jakie erase? Ludzie! Nie możecie po prostu podać mi polecenia do wpisania? Przecież już chyba widać że jestem kompletnie zielony i nie mam pojęcia na ten temat.
    Proszę tylko o konkretne polecenie, które mam wpisać w comandlina windowsa, żeby to zaczęło działać.

0
  • #15 05 Cze 2012 20:09
    mirekk36
    Poziom 42  

Zassaj sobie MkAvrCalculator i na przykładzie ATmega8 zobacz co i jak - tzn jak to się robi i jakie polecenia się podaje do avrdude - nie będziesz musiał wtedy pytać nawet na forum ;) Z Atemega8 program będzie działał w pełni za free i masz podgląd na to jak formowane są linie poleceń.

0
  • #16 05 Cze 2012 20:24
    lukash90
    Poziom 16  

Mam już ten program (wcześniej walczyłem z ATmegą8), mam też AVR Burn-O Mat jak pisałem wcześniej i widzę jak się wpisuje polecenia w avrdude. Mało tego, nawet jedno takie już wpisałem co pokazywałem wcześniej, a nie wyssałem go sobie z palca tylko napisałem właśnie na podstawie w.w programów, i co dalej? Otrzymałem BŁĄD, znaczy coś zrobiłem źle. Czyli sam program i podgląd składni polecenia to za mało. Myślałem, że to jest już oczywiste skoro tak was tutaj męczę

EDIT: problem rozwiązałem sam, temat do zamknięcia.

0