Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie do plusa i minusa. / Ile zapasu na trafo?

davidstar 02 Cze 2012 14:23 1410 4
  • #1 02 Cze 2012 14:23
    davidstar
    Poziom 13  

mam 2 pytania:
    1.Czy mogę poszczególne nóżki podłączać tak jak oznaczyłem żółtym kolorem(na schemacie oznaczyłem ścieżkę + czerwonym kolorem,)? Czy ma to jakieś znaczenie gdzie podepnę nóżki? Czy plus to plus i nie ma znaczenia? (ta sama sytuacja z minusem)

oraz czy mogę łączyć masy w taki sposób jak na rysunku? Sprowadzam do jednego punktu(czerwony punkt na schemacie) a potem do głównej masy? Czy to jest poprawne?

2. Potrzebne mi jest trafo 2x12 V do zasilania amatorskiej lutownicy
    schemat:

Ile sobie zostawić zapasu? 16V ? Z tego co wiem to są spadki na mostku itd.... Ogólnie tak na przyszłość chciałbym wiedzieć ile sobie zostawiać w takich sytuacjach zapasu? Czy nawinąć po prostu równe 12 V?

0 4
  • Pomocny post
    #2 02 Cze 2012 15:11
    Mateusz@
    Poziom 17  

1. nie ma to wpływu
    2.napiecie za mostkiem i po filtracji kondensatorem wynosi
    napiecie trafa razy pierwiastek z dwóch minus spadki na dwóch diodach (dla mostka gretza)

0
  • Pomocny post
    #3 02 Cze 2012 15:20
    wiertacz
    Poziom 34  

Grzałka lutownicy zasilana jest napięciem przemiennym więc żadne spadki napięcia na mostku prostowniczym jej nie dotyczą.
    Nawiń 12V. Jedyne co musisz uwzględnić to spadek napięcia na uzwojeniu transformatora pod obciążeniem.
    Tak na marginesie. W schemacie lutownicy są błędy.
    W sekcji dodatniej zasilacza kondensatory elektrolityczne są odwrotnie podłączone.

0
  • #4 02 Cze 2012 16:11
    davidstar
    Poziom 13  

Nie zwróciłem na to uwagi, rzeczywiście w sekcji +12V są błędy, ale czy w takim razie w sekcji -12V też są? Plusy elektrolitów idą na masę?

Halo.....jest tam kto? :) Czy ktoś podpowie mi czy na schemacie lutownicy (płyta główna) tam przy zasilaniu -12V jest błąd? Czy te kondensatory elektrolityczne plusami idą na masę a minusami na (-)12V ?

0
  • Pomocny post
    #5 03 Cze 2012 00:40
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

davidstar napisał:
    Czy ktoś podpowie mi czy na schemacie lutownicy (płyta główna) tam przy zasilaniu -12V jest błąd? Czy te kondensatory elektrolityczne plusami idą na masę a minusami na (-)12V ?

Tak mają być te elektrolity, a gdybyś miał wątpliwości to wystarczy wpisać w google grafikę "zasilacz symetryczny" i wszystko będzie jasne ;)

0