Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tranzystory - gdzie znaleźć wzmocnienie prądu

02 Cze 2012 14:55 2071 6
  • Poziom 14  
    Witam.Otóż chcę kupić kilka tranzystorków do testów i mam problem.Nigdzie nie mogę znaleźć jakie wzmocnienie daje ten tranzystor( potrzebnie mi to ,żeby go nie spali ).Wiem ze B->Ic/Ib ale co jeśli dam za duzy prad na bazie i sie spali ? Próbowałem wpisywać na necie bc48 datasheet ale w tych pdf sa tylko napiecia wej/wyjs max prad i napiecie ...
    Może ktoś wie gdzie takie cos znajde ?

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    maroo123321 napisał:
    Próbowałem wpisywać na necie bc48
    O ile się nie mylę takich tranzystorów nigdy nie było - to po pierwsze. Po drugie co chcesz testować, skoro wiedzę na temat elektroniki masz bardzo skromną. Dużo bardziej wskazane jest przeczytanie trochę na temat podstaw polaryzacji tranzystorów, ich typu i zastosowania. Wzmocnienie tranzystora określa się przez hFE i tu często podaje się przy jakim napięciu(Vce) i prądzie(Ic).
  • Warunkowo odblokowany
    maroo123321 napisał:
    Witam.Otóż chcę kupić kilka tranzystorków do testów i mam problem.

Po co kupować ? Lepiej wylutuj i miej za darmo. Do testów nie potrzeba jakiś super tranzystorów o dobrych parametrach, wystarczy pierwszy lepszy.
    Wejdź na jakiś datasheet w internecie, wyklikaj ten element, znajdź jego dane i parametry graniczne to nie spalisz.

maroo123321 napisał:
    Nigdzie nie mogę znaleźć jakie wzmocnienie daje ten tranzystor( potrzebnie mi to ,żeby go nie spali )

Wzmocnienie nie ma, a przynajmniej nie powinno w prawidłowo zbudowanym układzie mieć związku ze spaleniem tranzystora.
    Patrz na parametry graniczne :
    UEBOmax - dopuszczalne napięcie wsteczne baza-emiter
    UCBOmax - dopuszczalne napięcie wsteczne kolektor-baza
    UCEOmax - maksymalne dopuszczalne napięcie kolektor-emiter
    Icmax - maksymalny prąd kolektora
    IBmax - maksymalny prąd bazy
    Pstmax - maksymalna dopuszczalna moc strat

maroo123321 napisał:
    Wiem ze B->Ic/Ib ale co jeśli dam za duzy prad na bazie i sie spali ?

Gdy ten prąd przekroczy IBmax to tak.
    Jeśli chodzi o Icmax - podobnie.
    Wzmocnienie możesz sam zbadać miernikiem.
    Wiele mierników cyfrowych ma pomiar Hfe≈b.
    Bez tego też sobie poradzisz mierząc spadek napięcia na odpowiednich rezystorach - to proste.
    Aby zapobiec spaleniu tranzystora dobrze jest zabezpieczyć wyjście przed zbyt
    zbyt dużym prądem np rezystorem.
    W praktyce zawsze coś tam jest na wyjściu podłączone.
    Wtedy powyżej pewnej wartości IB układ przechodzi w stan nasycenia i większy prąd kolektora nie może popłynąć.
    Bazę też można zabezpieczyć rezystorem.

maroo123321 napisał:
    Próbowałem wpisywać na necie bc48 datasheet ale w tych pdf sa tylko napiecia wej/wyjs max prad i napiecie ...
    Może ktoś wie gdzie takie cos znajde ?

Swoją drogą mógłbyś napisać co znalazłeś bo mi nic się nie udało.
    To chyba jakiś masochizm - po co się tak męczyć.
    Skoro nie idzie znaleźć żadnych danych, a tak ci na nich zależy,
    ja bym to olał i wymontował z pierwszej lepszej płytki pierwszy lepszy tranzystor,
    który jest opisany w datasheetach.
    Co innego jakby to był element jedyny w swoim rodzaju ale do testów może być dowolny tranzystor.
  • Poziom 14  
    Dzięki za pomoc i przepraszam chodziło mi o bc548 :) Poza tym gdzybym znal wzmocnienie ( np.100 ) wiedziałbym ,ze w tranzystorze o max. 0,1 A mogę na bazę dać 0,001 A itd. a tak sam musze liczyc i sprawdzac...

Pozdr.
  • Poziom 43  
    Z wzmocnieniem prądowym to nie jest taka prosta sprawa, nie jest to łatwy do kontrolowania parametr i żaden producent nie gwarantuje jakichś wąskich tolerancji, dodatkowo wzmocnienie zależy od prądu kolektora i temperatury.

Do eksperymentów możesz je zmierzyć (przy odpowiednim prądzie kolektora) i dobrać rezystory tak żeby układ działał. Jest to niewłaściwy sposób postępowania bo po wymianie tranzystora układ przestanie działać, dlatego układy należy projektować tak, żeby pracowały prawidłowo, niezależnie od parametrów tranzystora.

W dokumentacji Link masz zakresy hFE dla VCE = 5.0 V, IC = 2.0 mA:
    BC548 110-800
    BC548A 110-220
    BC548B 200-450
    BC548C 420-800

Od 110 do 800 to bardzo szeroki zakres.
  • Warunkowo odblokowany
    OMG nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem.
    Cytat:
    w tranzystorze o max. 0,1 A mogę na bazę dać 0,001

Nic podobnego.
    Wzmocnienie to tylko potencjalna możliwość tranzystora.
    To, że podasz na bazę 0,001A nie znaczy wcale, że przez kolektor popłynie 0,1A.
    Ważne by nie przekroczyć dopuszczalnego prądu kolektora.

Liczenie prądów kolektora z bazy i wzmocnienia to tak jak obliczanie jak mocno i szybko masz kręcić kierownicą roweru by utrzymać równowagę w czasie jazdy.
    Tego tak się nie robi.

Jeśli jedynym zabezpieczeniem kolektora jest ograniczenie prądu bazy do 0,001A to musisz być absolutnie pewien, że nie przekroczysz tej wartości, w przeciwnym razie może być po tranzystorze. Dlatego dodaj rezystor ograniczający i nic nie musisz już obliczać.

tranzystory - gdzie znaleźć wzmocnienie prądu

Tranzystory często pracują jako wzmacniacze jakiegoś sygnału który nie koniecznie musi być zawsze znany i ten sam. Bez zabezpieczeń łatwo by było spalić każdy wzmacniacz.