Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator podłączenie do sieci

02 Cze 2012 17:08 3484 7
  • Poziom 9  
    Witam mam pytanie odnośnie podłączenie transformatora do sieci 220v. Mianowicie w gniazdku mam przewody L oraz N i jak rozumie N jest uziemiony. Miernik gdy dotknę L świeci a gdy N nie świeci. Jak podłączyć transformator by na końcach uzwojenia otrzymać N oraz L. Pytanie może się wydawać banalne jednak proszę o pomoc.
  • Poziom 18  
    Witam.Dla trafa jest to zupełnie obojętne :D .
  • Poziom 9  
    Tak ale czy da się podłączy jakoś transformator tak by na jednym końcu uzwojenia miernik świecił a na drugim nie może jakoś je uziemić
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Czy może ktoś wie dlaczego gdy prąd dociera do nas z elektrowni i przechodzi przez trafo przy domu w gniazdku mamy N raz L.Czy gniazdko nie powinno się zachowywać jak uzwojenie wtórne transformatora. Ja taka siec jest podłączona.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    michal111180 napisał:
    Czy może ktoś wie dlaczego gdy prąd dociera do nas z elektrowni i przechodzi przez trafo przy domu w gniazdku mamy N raz L.Czy gniazdko nie powinno się zachowywać jak uzwojenie wtórne transformatora. Ja taka siec jest podłączona.

Sieć u nas ogólnie mówiąc jest czteroprzewodowa trójfazowa - jeden przewód (N - neutralny) wyprowadzony jest z punktu gwiazdowego transformatora i uziemiony. Trzy pozostałe przewody (L1, L2, L3 - fazowe) wyprowadzone sa z ramion gwiazdy, między tymi przewodami panuje napięcie 400V, a między każdym z nich a N panuje napięcie 230V.
    W niektórych krajach (Norwegia) są stosowane sieci izolowane od ziemi.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam, kolego michal111180 myślę, że w kilku rysunkach oraz w kilku opisach odpowiem na twoje pytania , a co do kolegów z większą wiedzą to proszę o więcej wyrozumiałości dla młodego kolegi, zaczynającego przygodę w świecie elektrotechniki.
    -odpowiedz na pierwsze pytanie. Jak podłączyć trafo żeby neonówka zaświeciła ?
    Jeśli kolega uziemi jeden zacisk uzwojenia wtórnego transformatora jak na rys.2 to otrzyma zamierzony cel. Na rysunku jest trafo 230v na 115v dlatego że neonówka potrzebuje napięcia około 60v by zaczęła świecić . Oczywiście ten efekt trudno osiągnąć przy niższym napięciu.
    - odpowiedz na pytanie . Jak to jest, że w gniazdku mamy L (fazę) oraz N(neutralny) i PE(ochronny) przewód.
    Drogę z elektrowni do domku pokazałem na rys.1 .
    Cała „magia kina” dzieje się w trafostacji , punkt wspólny trzech uzwojeń wtórnych transformatora jest uziemiony i powstaje nam przewód PEN, który pełni rolę przewodu roboczego(N) oraz ochronnego (PE) .
    Przewód PEN jest rozdzielany w złączu kablowym na N oraz PE, i tak w gniazdku mamy L,N,PE.
    Jeśli kolega posiada jakieś jeszcze pytania to z chęcią odpowiem.
    Pozdrawiam.
    transformator podłączenie do sieci
    Moderowany przez fortronik:

Proszę zapoznać się z zasadami zamieszczania obrazów w tym temacie - Link

• Poziom 9  
    Drogi Qiu52 czyli n oraz pe są razem uziemione. Jak rozumie wystarczy jeden koniec uzwojenia wtórnego podłączy do PE i na tym uzwojeniu uzyskamy efekt jak w gniazdku. Wielkie dzięki za pomoc i wyrozumiałość (super rysunek). Mam tytanie do QIU 52, czy mogę czasem pyta poza forum bo nie chce niepotrzebnie zaniżać poziomu dyskusji na forum. Myślę że uzyskałem odpowiedz za na nurtujące mnie pytania więc zamykam temat.