Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie gniazda w garażu.

xor2 02 Cze 2012 18:43 3149 15
  • #1 02 Cze 2012 18:43
    xor2
    Poziom 9  

Witam,

Moja sytuacja wygląda następująco.
    Mieszkam w domu jednorodzinnym. Po przez linię napowietrzna mamy podłączenie
    od transformatora. Konfiguracja: TN-C. Po za domem stoi przydomówka oraz garaż.

Przydomówka podłączona jest kablem w powietrzu 2 mm, 2 żyłowym.
    Kabel do przy-domówki nie ma własnego bezpiecznika, jest podpięty pod bezpiecznik domu.

Z garażu chciałbym zasilić parę urządzeń, średni pobór może wynieść 3KW.

I teraz pytania:

1. Myślałem, żeby na cale zasilanie po za domem, dodać bezpiecznik, czy ma to tak naprawdę sens?
    2. Ewentualnie jaki bezpiecznik zastosować?
    3. Kabel od przydomówki do garażu więcej niż 2 mm rozumiem, ze nie ma sensu brać?
    4. Czy jakaś różnicówka może być? Biorąc pod uwagę że mam do dyspozycji tylko 2 żyły (fazę i zero)?
    5. Przy kablu 2 mm jakie może być max obciążenie?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

0 15
  • #2 02 Cze 2012 18:49
    Gregory_bg
    Poziom 26  

1. Ma sens
    2. To trzeba policzyć
    3. Ma sens brać większy przekrój a 2mm nie ma takiego.
    4. Nie może być wyłącznika rcd ot tak sobie, zapoznaj się z warunkami stosowania wyłączników różnicowych.
    5. Nie ma 2mm2 tabele obciążalności są w sieci wystarczy wpisać do wyszukiwarki.

1
  • #3 02 Cze 2012 19:08
    xor2
    Poziom 9  

Oki, różnicówka odpada.

1. Musze się wpiąć do kabla tego który ma ... około 2 mm, wiec
    jaki jest sens brać większy przekrój?

2. Dla 1.5mm żyły mamy ok 15A obciążalność, wiec czy taki bezpiecznik by wystarczył?

A ogólnie, czy możecie mi poradzić

- jaki wziąć rodzaj bezpiecznika,
    - jakąś średnicę kabla (dla 25 metrów)?

Dzięki z góry

0
  • #4 02 Cze 2012 20:01
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    Oki, różnicowka odpada.
    Skoro tak twierdzisz to nie masz kolego zielonego pojęcia niestety o tym co chcesz zrobić.
    Twoja "instalacja" będzie potencjalnie niebezpieczna dla użytkownika.
    Więc aby Cię przed tym zagrożeniem uchronić temat zamykam a Tobie szczerze radzę byś skontaktował się z elektrykiem z prawdziwego zdarzenia.

Dodano po 46 [minuty]:

Na prośbę autora wątek otwieram.
    Warunkowo.

0
  • #5 03 Cze 2012 14:59
    jamal
    Poziom 10  

jeśli przekrój przewodu jest 1,5 mm2 to proponuje go zmienić na co najmniej 2,5 , zastosowanie różnicówki w garażu było by wskazane ale należy wziąść pod uwagę możliwość podziału pen na pe +n a tym samym przekrój przewodu pozwalający na taki podział , do tego uziemienie dodatkowe PE , należy też wziąść pod uwagę w jakim miejscu jest w domu podłączony przewód (chodzi o przekrój )
    dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zabezpieczenia zewnętrznego jednak nalezy pamiętać o stopniowaniu (w garażu mniejsze zabezpieczenie niż w domu)
    w garażu ( w zależności od odbiorników można zastosować rozdzielenie obwodów gniazda -oświetlenie)

0
  • #6 03 Cze 2012 15:20
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Taaak, i na końcu wyjdzie zabezpieczenie ... 2 lub 4 A. Też mi stopniowanie.

0
  • #7 03 Cze 2012 16:59
    jamal
    Poziom 10  

nie prościej było napisać - jesli w budynku masz np 16A to na garaż zastosuj 10A (choć 10 A t o troche mało dla np kompresora czy myjki) lub wydziel osobny obwód w domu i zabezpiecz go 20A (chyba że przekrój na to nie pozwala) a na garaż daj np 16A na gniazda a 10A na oświetlenie
    niż nabijać posty nic nie wnosząc do tematu?

0
  • #9 04 Cze 2012 11:52
    xor2
    Poziom 9  

(kkas12: nie blokuj proszę tematu, nie podejmuje jeszcze żadnych decyzji, a tylko teoretyzuje, więc ... spokojnie)

Dzięki za powyższe odpowiedzi.

Sprawa wygląda tak.:

Dom jest połączony z przydomówką tym przewodem o przekroju 1.5mm. Wychodzi od z domu ze ściany ... i łączy się z budynkiem obok.

Nie mam niestety możliwości wymienić go w żaden sposób, nie ja go wcześniej montowałem.

Czytałem trochę więcej na te tematy i zgodnie z tym co zrozumiałem,
    tak naprawdę żeby było wszystko ok to:

- powinienem znać długość przewodu, tego którego ewentualnie chciałbym wydłużyć(N jego długość + moje 25m), tak aby wyliczyć jaki byłby spadek napięcia przy tym przekroju, obciążalność, jaki mógłby płynąć max. prąd przy montażu w tynku, itp.

Najprościej byłoby poprowadzić nowy przewód od licznika, z takim przekrojem, który wychodzi z obliczeń dla końcowej mocy urządzeń, prawda? Niestety to też jest średnio możliwe ze względu na warunki lokalizacyjne.

Tak więc, (wg mnie tylko), trzeba by sprawdzić jak bardzo mógłbym obciążyć ten wydłużony przewód, jaki byłby spadek napięcia na nim i wyliczyć ochronę nadprądową.

Można to jakoś sprawdzić nie znając długości podstawowego przewodu?

Co do różnicówki, może napiszę głupotę, więc proszę nie bluzgać
    W układzie TN-C, przewód PE i N połączone są razem i uziemione, tak?
    Czyli w garażu w którym mam: faze i "0", "0" jest moim PEN?
    Musze poczytać o tym więcej, czy np z tego przewodu 1.5mm przekrój by pozwolił na taki podział.

0
  • #10 05 Cze 2012 22:01
    karolq
    Poziom 21  

Kolego o jakiej ochronie "nadprądowej" mówimy przy przekroju 1,5 mm kw. i długości ponad 25m? O układzie TN-C będziemy rozmawiać wtedy gdy będzie przekrój PEN przynajmniej 10mm kw. Cu lub 16 mm kw. Al. To co masz w tej przybudówce to jest bliżej nieokreślony układ TN i nikt o zdrowych zmysłach nie będzie dzielił przewodu "PEN" o przekroju 1,5 mm kw. na PE i N do różnicówki ! Reasumując chcesz załatwić sprawę półśrodkami i prowizorką a nie zainwestować raz w zasilanie przybudówki i garażu na długie lata.

0
  • #11 05 Cze 2012 22:57
    xor2
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź.

No więc tak, przy przewodzie 1.5mm różnicówki nie zrobię(ani nie rozdzielę PEN na PE i N), bez jego wymiany na grubszy.

Narysowałem podglądowy schemat jak wstępnie bym to widział.
    (Wszystkie przewody 1.5mm).
    Obciążalność długotrwała dla 1.5, który będzie wkopany w ziemię to ok 18 A, więc
    chyba ok.

Dwa bezpieczniki nadprądowe na:

- pomieszczenie gospodarcze i
    - garaż

Przewodu od: "DOM" do "Pomieszczenia gospodarczego" nie mogę wymienić.

Przy całkowitej długości przewodu do garażu ok 50 metrów dla urządzenia o mocy czynnej 2000W oraz przekroju 1.5mm^2, spadek napięcia wyszedł: 5.35V, ok: 4.86% (ze wzoru dla obw. 1 f to ok: 4.83%).

Czy taka wartość jest dopuszczalna?
    Co jeszcze muszę wyliczyć?

Średnią moc chwilową zakładam na ok 3kW.

Proszę o jakieś podpowiedz, co dalej ...

Podłączenie gniazda w garażu.

0
  • #12 05 Cze 2012 23:04
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

:D I tu źle, i tam niedobrze.
    Co by nie zrobił, jest kicha przy wykorzystywaniu tego istniejacego makaronu.
    Za kilka/kilkanaście lat się zemści.

0
  • #13 05 Cze 2012 23:14
    xor2
    Poziom 9  

ele_pp napisał:
    Witam.

:D I tu źle, i tam niedobrze.
    Co by nie zrobił, jest kicha przy wykorzystywaniu tego istniejacego makaronu.
    Za kilka/kilkanaście lat się zemści.

Czy tu głównym problemem jest długość?
    Czy brak możliwości zamontowania różnicówki?
    Czy też ochrony przy zwarciu, etc.?

Co to znaczy, że za kilka lat się zemści?

...

Wiem ... najlepiej by było puścić nowy przewód, z licznika o odpowiednim przekroju, rozdzielić go z PEN na PE + N, dołożyć po 1 różnicówce, bezpieczniku nadprądowym na 2 pomieszczenia.

Czy mogę tu cokolwiek z tym podziałać?

0
  • #14 06 Cze 2012 08:15
    KonradGatek
    Poziom 19  

xor2 napisał:
    Obciążalność długotrwała dla 1.5, który będzie wkopany w ziemię to ok 18 A, więc chyba ok.

Ok, ale jak kabel leży całkowicie w ziemi. Tutaj wchodzisz z pomieszczenia, w tynku, ścianie, elewacji (może nawet i styropianie - nie wiem, nie widziałem :?: ), potem Twoją prawidłowo obliczoną ziemią, i dalej w murze/rurce do rozdzielnicy. Zobacz jak się mają obciążalności długotrwałe w ziemi, w tynku w powietrzu, itd.

Dalej, czy SWZ będzie spełnione w gnieździe lub na urządzeniu przy Twych założonych zabezpieczeniach?
    Trzeba pójść i zmierzyć. Bo jak daleko od trafa, to wcale nie musi.
    Koniecznie poczytaj:
    Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia - Andrzej Boczkowski, Przewodniczący Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych SEP
    Tam masz podstawowe podstawy.

0
  • #15 07 Cze 2012 00:23
    ubeczek
    Poziom 10  

Według mnie możesz tak zrobić jak narysowałeś.
    Przydało bo się jednak jeszcze zabezpieczenie tego przewodu co leci z domu, bo chyba jest stary i jak się przepali to żeby to poszło jeszcze na jeden bezpiecznik a nie bezpośrednio na licznik.
    Różnicówkę też możesz wstawić. wykop dziurę przed pomieszczeniami gospodarczymi zakop kawał bednaki i będziesz miał PE (pewność będziesz miał jak zmierzysz miernikiem), ilość tej bednaki, zależy od gruntu, do niej podłączysz żyly PE przewodów i będzie grać.
    Oczywiście zalecam też wymianę tego przewodu co leci z domu i wykonanie pomiarów na koniec prac, a pomiar izolacji tego kabla co leci z domu do tych garaży jeszcze przed rozpoczęciem.

Moderowany przez retrofood:

Za następną poradę o podobnej wartości będzie ostrzeżenie.

0
  • #16 07 Cze 2012 00:51
    slawekx
    Poziom 28  

ubeczek napisał:
    Według mnie możesz tak zrobić jak narysowałeś.
    Przydało bo się jednak jeszcze zabezpieczenie tego przewodu co leci z domu, bo chyba jest stary i jak się przepali to żeby to poszło jeszcze na jeden bezpiecznik a nie bezpośrednio na licznik.
    Różnicówkę też możesz wstawić. wykop dziurę przed pomieszczeniami gospodarczymi zakop kawał bednaki i będziesz miał PE (pewność będziesz miał jak zmierzysz miernikiem), ilość tej bednaki, zależy od gruntu, do niej podłączysz żyly PE przewodów i będzie grać.
    Oczywiście zalecam też wymianę tego przewodu co leci z domu i wykonanie pomiarów na koniec prac, a pomiar izolacji tego kabla co leci z domu do tych garaży jeszcze przed rozpoczęciem.

Co Ty mu radzisz ? On chce to wszystko wykonać 1,5 mm2. Uważasz że to jest poprawnie.

0