Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa focus error w Fuji s6000fd / s6500fd

pawol 02 Jun 2012 20:00 6228 2
lampy.pl
 • #1
  pawol
  Level 22  
  Naprawa "focus error" nie jest skomplikowana. Potrzeba jednak trochę praktyki z mechaniką precyzyjną i elektroniką.

  Prawdopodobną przyczyną awarii jest suchy gwint ślimaka co powoduje obrócenie zapadki i jej wyskoczenie z garbika. Obrócona zapadka nie napędza już soczewki no i mamy "focus error".

  Należy zaopatrzyć się w gruszkę do dmuchania, pinsetę, precyzyjne mikro wkrętaki, dobre oświetlenie i wolne od kurzu środowisko. W zasadzie co chwila podczas zabiegu należy dmuchać gruszką. Blat stołu roboczego pościelić sobie kartką A3.

  Nie używamy sprężonego powietrza !!! Ma ono tendencję do przymrażania, robienia plam i ma za duży strumień powietrza.

  Na początek należy wyjąć baterie, kartę, pasek. Odplątać dekiel i zostawić go na obiektywie.
  Zgodnie z serwisówką należy rozebrać aparat aż do wyjęcia obiektywu z korpusu. Należy uważać na tasiemki sygnałowe. Niektóre z nich są wtykane w gniazda z klapką blokującą. Taką klapkę należy delikatnie unieść i wtedy wysunąć tasiemkę.
  Korpus ma 5 śrubek - 1 z lewej, 2 z dołu, 2 dłuższe w gripie z prawej. Korpus ma też dwa zatrzaski w łukach po obu stronach lampy. Do otwarcia go bez uszkodzeń należy użyć kostki do gry na gitarze lub zaostrzony nożem do tapet róg plastikowej karty ala "Orlen". Odchylając obudowy od spodu aparatu i prowadząc kostkę w miejscu łączenia obudów w okolicy łuku koło lampy usłyszymy pięknie odskakujące zatrzaski.

  Nie kombinować z wkrętakami i innymi metalowymi narzędziami bo pokaleczycie tylko plastiki!!!

  Pomoże w tym serwisówka

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10960064#10960064

  i ten wątek

  http://www.cyberfoto.pl/potrzebuje-pomocy/990...ge-rankingoba-naprawyfujis6500fdcotrafilo.htm

  A tu macie opisane porządnie zdjęcie zaczerpnięte z wątku powyżej:

  http://www.picshot.pl/public/view/full/124355

  Naprawa focus error w Fuji s6000fd / s6500fd


  Należy pamiętać, że na kondensatorze lampy może wystąpić bardzo wysokie napięcie - nie jest to przyjemne w dotyku. Przy pierwszej okazji rozładować go zwierając jego końcówki opornikiem około kilkaset ohm

  Dla ułatwienia przy wyjmowaniu drugiej płyty, wyjąłem jeszcze pojemnik baterii. Trzyma się na jednej czarnej śrubce położonej w okolicy zawiasu klapki baterii. Widać ją na zdjęciu.

  Teraz obiektyw trzyma się już korpusu tylko na czterech czarnych i długich śrubkach. Na tym kończy się serwisówka. Obiektyw u nich to całość i nie wnikają w niego.

  Łatwiej jest wyjąć obiektyw wyciągając wcześniej matrycę (2 śrubki). Można ją wyciągnąć też po wyjęciu obiektywu z korpusu ale trzeba chwilę manewrować taśmami matrycy. Sugeruję zabezpieczenie taśmy matrycy przed elektrostatyką owijając złącze kawałkiem folii aluminiowej. Matrycę należy delikatnie odłożyć do zamykanego pojemnika by się nie zakurzyłą lub porysowała. Matryca leży na dwóch blaszkach. Należy je natychmiast zdjąć aby nie poleciały nam do optyki. Generalnie podczas zabiegu nie wolno nic co szklane dotknąć paluchami i należy co chwila dmuchać gruszką.

  Po wyjęciu matrycy zobaczymy soczewkę focusa na ślimaku i dwóch prowadniczkach. Ta mała okrągła puszeczka o średnicy 8mm to motor focusa. Wszystko jest zabudowane jeszcze czarnym dekielkiem plastikowym na 6 śrubkach. Nie próbowałem oddzielać dekla od modułu focusa nawet po odkręceniu śrubek. Motor focusa trzyma się jeszcze na 2 śrubkach.Jedyny problem to to że moduł focusa po odkręceniu śrubek chętnie nie wyjdzie. Należy odkręcić jeszcze z modułu 2 śrubki od czujnika ręcznego focusa na pierścieniu i podobnego czujnika na samym module soczewki focusa (po przeciwnej stronie). Należy również delikatnie odkleić brunatną taśmę izolującą wiązkę i tasiemkę od czujnika pierścienia ręcznego fokusa na module. Po odkręceniu śrubek silnika focusa możemy delikatnie manewrując luźniejszymi już taśmami sygnałowymi oddzielić moduł soczewki od motora i wyjąć go. Motor dalej wisi na taśmie. Należy uważać aby sam motor nie zarysował optyki. Proponuję wszytko wykonywać na przechylonym obiektywie aby jakaś śrubka nam nie wpadła i nic nie nawywijała. Gdy już mamy moduł należy delikatnie przesmarować prowadniczki soczewki i ślimak silnika focusa. Naprawdę delikatnie. Za dużo smaru spowoduje jego wypływ lub jego parowanie na optykę. Na końcu ślimaka jest taka zapadka blokująca ślimak do modułu soczewki focusa. Jest w kolorze mosiądzu i ma nacięcie. Zapadka owa ma tym nacięciem być skierowana w dól a zapewne jest teraz w bok no i mamy error bo soczewka nie jest zasprzęglona do ślimaka. Na module soczewki jest stosowny plastikowy garbik pasujący do zapadki. Przy składaniu zaczynamy od poprawienia zapadki i dokręceniu śrubek od motora. Teraz doklejamy tasiemkę sygnałową z boku modułu i delikatnie wkładamy moduł do obiektywu pilnują cały czas tasiemek i dmuchając co chwila gruszką. Dokręcamy moduł i jego dekielek do obiektywu. Sprawdzamy poprawność, doklejamy brunatną taśmę izolacyjną na wiązkę i przedmuchujemy jeszcze raz soczewkę, Przedmuchujemy matrycę i zakłądamy ją na blaszane podkładki. Resztę składamy już zgodnie z serwisówką. Wszystko zajęło mi 2 godzinki czasu i śmiga aż miło.

  Ważne!!! Cały czas dbamy o czyste środowisko, czyste rączki i dmuchamy w optykę gruszką. Nie dmuchamy po kątach i za mocno aby nie przenieść kurzu głębiej do obiektywu. Porządne wkrętaki gwarantują że nie zostanie żaden ślad po naprawie.

  I jeszcze jedno. Przy pierwszym uruchomieniu była cisza i wyskoczył znowu focus error. Przy drugim załączeniu usłyszałem jak silnik ruszył soczewką w pełnym zakresie i od tego momentu wszystko gra.

  Fujiki mają to do siebie że mają czujnik zamknięcia klapki baterii. Gdy po złożeniu i włączeniu aparatu mamy ciemny LCD zwróć uwagę czy klapka jest zamknięta. Ja spanikowałem przez nią 2x.

  A na koniec znalazłem już po wszystkim filmik o problemie w s9600. Zapewne w s9500 i s9600 będzie podobna procedura naprawy.

  http://www.youtube.com/watch?v=PI63piBkQ6M

  Pozdrawiam.
  Pawol
 • lampy.pl
 • #2
  gajmix
  Level 32  
  Opis w miarę dokładny, choć trochę chaotyczny i nie wiem czy amator który rozbiera taki aparat pierwszy raz w życiu wiele z niego zrozumie. No i dwie uwagi miałbym; na kondensator lampy nie należy uważać tylko jak już jego końcówki są dostępne trzeba go rozładować, bo ewentualne szkody mogą być poważne, i nie "dmuchamy w optykę gruszką" bo skończy się to tym że na soczewkach osiądą różne paprochy i rozbiórka całości obiektywu będzie konieczna.
 • #3
  pawol
  Level 22  
  A witam krajana! Oczywiste poprawki już naniosłem.

  -Co proponujesz zamiast dmuchania gruszką? Pędzelek na gruszce?

  Rozumiem że nie dmuchamy za mocno i po wszystkich kątach (kolejny powód aby nie używać sprężonego powietrza). Według mnie delikatne i bezpośrednie dmuchanie w szkło czy matrycę jest prawidłowe i uzasadnione.

  -Powiedz mi gajmix czy masz może do tego fujika jakiekolwiek firmware w pliku?