Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jackson brak modulacji i nosnej w USB i LSB

chrobot 02 Jun 2012 21:18 1956 6
    chrobot
    Level 15  
    Jest nośna ale tylko w AM i FM , brak nośnej w USB i LSB ,oraz całkowity brak modulacji . W pkt pomiarowym TP5 zmiana napiec ok4.2-4,6 V
    na wyjściu IC8 TA7320 - 9 pin na oscyloskopie jest sygnał nośnej ale nie jest zmodulowany. wskazówka głębokości modulacji na mierniku mocy SWR1140 podczas właczania nadawania na chwile skoczy o kilka kresek potem opada na dół.
    Może jakieś sugestie , ktoś ma ?
    Gdzie szukać przyczyny ?
    c2h5oh
    Moderator
    chrobot wrote:
    Jest nośna ale tylko w AM i FM , brak nośnej w USB i LSB...
    ...wskazówka głębokości modulacji na mierniku mocy SWR1140 podczas właczania nadawania na chwile skoczy o kilka kresek potem opada na dół...

Jakiej nośnej oczekujesz w SSB? Nośna jest wytłumiona wraz z jedną ze wstęg bocznych.
    Mierzysz na wyjściu nadajnika głębokość modulacji w emisji SSB?
    chrobot
    Level 15  
    c2h5oh wrote:
    chrobot wrote:
    Jest nośna ale tylko w AM i FM , brak nośnej w USB i LSB...
    ...wskazówka głębokości modulacji na mierniku mocy SWR1140 podczas właczania nadawania na chwile skoczy o kilka kresek potem opada na dół...

Jakiej nośnej oczekujesz w SSB? Nośna jest wytłumiona wraz z jedną ze wstęg bocznych.
    Mierzysz na wyjściu nadajnika głębokość modulacji w emisji SSB?

na w SSB nie ma mocy wyjściowej P= 0W
    w AM nie ma głebokości modulacji
    moc wychodzi tylko w AM i FM (nośna) P od 4 - 12 W (mam skrót mocy)
    FM również nie ma dewiacji
    jollykot
    Level 12  
    Proponuję zacząć tropić problem od strony mikrofonu , być może jest problem z jakimś połączeniem w samym mikrofonie (może uszkodzona wkładka , przełącznik , któryś z kabelków tylko wygląda na dobrze połączony a nie łączy) , następnie - wtyczka mikrofonu - połączenia ... ważna sprawa : czy wzmacniacz m.cz. działa? - jeśli nie , to nie będzie modulacji fali nośnej bo wzmacniacz pełni funkcję modulatora amplitudy fali nośnej (AM , SSB) i steruje układem dewiacji częstotliwości w FM.

...a to , że nie wychodzi moc w SSB to przecież kolega Ci powiedział post wyżej...ale jak nie zrozumiałeś to spróbuję rozwinąć Jego podpowiedź troszkę bardziej teoretycznie ...
    - nadajnik generuje "falę nośną" i dwie "wstęgi boczne" (o widmie sygnału modulującego m.cz. będące wzajemnym lustrzanym odbiciem) w modulacji AM i SSB z tym , że w emisji jednowstęgowej jedna ze wstęg oraz fala nośna są maksymalnie zredukowane (wybrana 'do nadawania" wstęga powinna unosić nie mniej niż 98% mocy wzmacniacza mocy w.cz.) - jak z tego wynika przy braku sygnału modulującego nie wyjdzie z nadajnika żadna ze wstęg bo ich nie ma , a fala nośna jest wytłumiana automatycznie w zgodzie ze standardem emisji SSB - no to nie ma się co dziwić , że w sumie z nadajnika nie wyjdzie w zasadzie nic...(oczywiście jakieś śmieci o bardzo małym poziomie sygnału zawsze wyjdą choćby nawet z racji przełączania TRX-a z odbioru na nadawanie...)
    chrobot
    Level 15  
    chyba po woli zaczynam rozumieć :)
    1.sprawdzić tor mikrofonu - oscyloskopem , potem tor wzmacniacza m.cz.
    ----
    na mikrofonie mam kompresor dynamiki i na potencjometr regulujacy wzmocnienie mikrofonu idzie sygnał m.cz. który mogę płynnie zmieniać , ale na próbe zapakuje mik.dynamiczny bez wzmocnienia
    -
    wzmacniacz m.cz ? nie sprawdzałem , ale to juz jutro
    jollykot
    Level 12  
    ...a to ma jeszcze kompresor i inne bajery.... :D
    ...może Ci bateria siadła.

A co do wzmacniacza m. cz, to sprawdzenie najlepiej zrobić podłączając głośnik do PA (kurcze ... nie pamiętam czy Jackson ma PA.) i załączyć nadawanie ( przy okazji wyjdzie czy mikrofon jest sprawny), albo posłuchać czy coś słychać w głośniku.
    chrobot
    Level 15  
    wzmacniacz upc1242 IC501 m.cz. jest sprawny po podaniu sygnału na wejście w głośniku pojawia sie bzzzzz
    tor mikrofonu : IC4 NJM4558 sygnał wychodzi ze scalaka na Pin 1
    ---
    znalazłem :) ale się tego naszukałem uszkodzenie było za IC4 , mikropękniecie ścieżki
    ale dobra podpowiedz żeby w okolicach toru mcz/mikrofonu szukać