Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jackson brak modulacji i nosnej w USB i LSB

02 Cze 2012 21:18 1752 6
  • Poziom 15  
    Jest nośna ale tylko w AM i FM , brak nośnej w USB i LSB ,oraz całkowity brak modulacji . W pkt pomiarowym TP5 zmiana napiec ok4.2-4,6 V
    na wyjściu IC8 TA7320 - 9 pin na oscyloskopie jest sygnał nośnej ale nie jest zmodulowany. wskazówka głębokości modulacji na mierniku mocy SWR1140 podczas właczania nadawania na chwile skoczy o kilka kresek potem opada na dół.
    Może jakieś sugestie , ktoś ma ?
    Gdzie szukać przyczyny ?
  • Moderator
    chrobot napisał:
    Jest nośna ale tylko w AM i FM , brak nośnej w USB i LSB...
    ...wskazówka głębokości modulacji na mierniku mocy SWR1140 podczas właczania nadawania na chwile skoczy o kilka kresek potem opada na dół...

Jakiej nośnej oczekujesz w SSB? Nośna jest wytłumiona wraz z jedną ze wstęg bocznych.
    Mierzysz na wyjściu nadajnika głębokość modulacji w emisji SSB?
  • Poziom 15  
    c2h5oh napisał:
    chrobot napisał:
    Jest nośna ale tylko w AM i FM , brak nośnej w USB i LSB...
    ...wskazówka głębokości modulacji na mierniku mocy SWR1140 podczas właczania nadawania na chwile skoczy o kilka kresek potem opada na dół...

Jakiej nośnej oczekujesz w SSB? Nośna jest wytłumiona wraz z jedną ze wstęg bocznych.
    Mierzysz na wyjściu nadajnika głębokość modulacji w emisji SSB?

na w SSB nie ma mocy wyjściowej P= 0W
    w AM nie ma głebokości modulacji
    moc wychodzi tylko w AM i FM (nośna) P od 4 - 12 W (mam skrót mocy)
    FM również nie ma dewiacji
  • Poziom 11  
    Proponuję zacząć tropić problem od strony mikrofonu , być może jest problem z jakimś połączeniem w samym mikrofonie (może uszkodzona wkładka , przełącznik , któryś z kabelków tylko wygląda na dobrze połączony a nie łączy) , następnie - wtyczka mikrofonu - połączenia ... ważna sprawa : czy wzmacniacz m.cz. działa? - jeśli nie , to nie będzie modulacji fali nośnej bo wzmacniacz pełni funkcję modulatora amplitudy fali nośnej (AM , SSB) i steruje układem dewiacji częstotliwości w FM.

...a to , że nie wychodzi moc w SSB to przecież kolega Ci powiedział post wyżej...ale jak nie zrozumiałeś to spróbuję rozwinąć Jego podpowiedź troszkę bardziej teoretycznie ...
    - nadajnik generuje "falę nośną" i dwie "wstęgi boczne" (o widmie sygnału modulującego m.cz. będące wzajemnym lustrzanym odbiciem) w modulacji AM i SSB z tym , że w emisji jednowstęgowej jedna ze wstęg oraz fala nośna są maksymalnie zredukowane (wybrana 'do nadawania" wstęga powinna unosić nie mniej niż 98% mocy wzmacniacza mocy w.cz.) - jak z tego wynika przy braku sygnału modulującego nie wyjdzie z nadajnika żadna ze wstęg bo ich nie ma , a fala nośna jest wytłumiana automatycznie w zgodzie ze standardem emisji SSB - no to nie ma się co dziwić , że w sumie z nadajnika nie wyjdzie w zasadzie nic...(oczywiście jakieś śmieci o bardzo małym poziomie sygnału zawsze wyjdą choćby nawet z racji przełączania TRX-a z odbioru na nadawanie...)
  • Poziom 15  
    chyba po woli zaczynam rozumieć :)
    1.sprawdzić tor mikrofonu - oscyloskopem , potem tor wzmacniacza m.cz.
    ----
    na mikrofonie mam kompresor dynamiki i na potencjometr regulujacy wzmocnienie mikrofonu idzie sygnał m.cz. który mogę płynnie zmieniać , ale na próbe zapakuje mik.dynamiczny bez wzmocnienia
    -
    wzmacniacz m.cz ? nie sprawdzałem , ale to juz jutro
  • Poziom 11  
    ...a to ma jeszcze kompresor i inne bajery.... :D
    ...może Ci bateria siadła.

A co do wzmacniacza m. cz, to sprawdzenie najlepiej zrobić podłączając głośnik do PA (kurcze ... nie pamiętam czy Jackson ma PA.) i załączyć nadawanie ( przy okazji wyjdzie czy mikrofon jest sprawny), albo posłuchać czy coś słychać w głośniku.
  • Poziom 15  
    wzmacniacz upc1242 IC501 m.cz. jest sprawny po podaniu sygnału na wejście w głośniku pojawia sie bzzzzz
    tor mikrofonu : IC4 NJM4558 sygnał wychodzi ze scalaka na Pin 1
    ---
    znalazłem :) ale się tego naszukałem uszkodzenie było za IC4 , mikropękniecie ścieżki
    ale dobra podpowiedz żeby w okolicach toru mcz/mikrofonu szukać