Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Studnia głebinowa jaką pompe?

02 Cze 2012 22:10 5340 12
 • Poziom 13  
  Panowie pytanie : jaką średnicę pompy głębonowej zastosować do studni ( około 10m głębokości) Średnica rury pcv 12cm ( w środku). ???? pomocy
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  tzn tak moc pompy nie ma problemu sam dobiorę. Chodzi mi tylko o to, że pompy mają różną średnicę np 95mm albo 100mm. I pytanie brzmi jaką szerokość pompy wybrać, jeżeli używam rury ze średnicą w środku 120mm
 • Poziom 13  
  Jeszcze jedno pytanie. jak złączyć ze sobą rury pcv średnica w środku 120mm na zewnątrz 140mm??
 • Poziom 12  
  Pytanie brzmi nieco zagadkowo, możesz je bardziej sprecyzować ?
 • Poziom 22  
  Albo na uszczelki jeżeli jst taka możliwość, albo nagrzewać jeden koniec rury opalarką i nasuwać na kolejną rurę .Można też rury kleić.
 • Poziom 13  
  Posiadam 2 rury 5 metrów długości średnica w środku 12 cm na zewnątrz 14cm. Chce je złączyć i wrzucić tam pompę głębinową.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Rozumiem iż pierwsza z wpuszczonych do studni plastykowych rur stanowi filtr i jest odpowiednio owiercona i osiatkowana a wokół tej rury -filtra jest obsypka żwiru o odpowiedniej granulacji.Pompa powinna być powieszona na min 1 metr od denka filtra a jej średnica powinna być taka aby wisiała swobodnie nie dotykając wewnętrznych ścianek rury bo przecież napływ wody do filtra powinien być na tyle duży aby miała co robić pompa i nie pracowała na suchobiegu.Jeżeli nie będzie odpowiednio dobrana pompa średnicą silnika do średnicy samego filtra jak i nadfiltrowej to silnik utrudni dopływ wody do pompy oraz pogorszą się warunki pracy silnika gdyż będzie jego utrudnione wychłodzenie które następuje poprzez ruch wody w studni.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Wszystkie opuszczone agregaty pompowe głębinowe powinny swobodnie być zamontowane i nie dotykać silnikami do wewnętrznych ścian rur z uwagi na to iż leżące na ścianach rur wpadają w drgania i są przyczyną do licznych awarii w postaci rozkręcania się połączeń silnik-pompa i wówczas gdy agregat pompowy jest niewłaściwie zabezpieczony to silnik urywa się i spada na dno otworu głębinowego.Posiadam 30 letnie doświadczenie w zabudowie i uruchomieniach pomp głębinowych i ich podłączeniach elektrycznych.
 • Poziom 13  
  Jaka powinna być granulacja tego żwiru??
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Granulację żwiru zawsze dobierał geolog nadzorujący prace wiertnicze w zależności od tego na jakie złoża trafiła maszyna wiertnicza. Przez odpowiednie sito odsiej żwir i obsyp filter odsianym żwirem o granulacji 3 mm.Nic nie wiemy na temat filtra .Pierwsza rura która stanowi podfiltrówkę powinna być owiercona od wysokośći około 1m licząc od dołu a same światło rury posadowionej na dnie powinno być zamknięte okrągłym denkiem drewnianym najlepiej dębowym wyciętym z deski i zamocowane w rurze wkrętami z kwasiaka.Na owierconą rurę stanowiącą filter należy nawinąć koszulką igielitową o średnicy około 5 mm na długości filtra w odstępie zwój od zwoju około 20mm aby siatka filtra krórą założysz nie leżała bezpośrednio na filtrze a w odstępie na grubość tej koszulki. Początek i koniec siatki filtracyjnej montujesz na rurze dociskając siatkę do rury kilkoma zwojami grubszego drutu miedzianego.Nie może to być drut aluminiowy ani teżstalowy gdyż ulegają korozji w wodzie.
 • Poziom 13  
  Dowierciłem się na 6 metrów i pojawiła się woda (wiercę cały czas w glinie ;/ ), woda nabierała bardzo powoli poziomu 1,5 m wysokości lustra wody w godzinę. Postanowiłem wiercić dalej. Mam 8 metrów i po wypompowaniu wody widzę jak wybija od dołu. Pytanie wiercić dalej aż będę widział jak poziom lustra wody podnosi się bardzo szybko czy już ładować rury i pompę? Poziom lustra wody 3 m po nocy.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Wierć dalej.Zaznacz sobie na rurach odległoćsi co 1 m i co metr pobieraj próbki według których będziesz się oriętował w jakiej warstwie znajduje się szlamówka czy też szapa [ Swider] Wierć do takiego poziomu abyś dotarł do pokładu żwiru byś ulokował filter ze dwa metry lub więcej w warstwie żwirowej. Im głębiej zawiercisz uzyskując szybki napływ wody uzyskasz większą wydajność wody ze studni.Wierć do tego czasu na jaki Ci pozwala dobór sprzętu wiertniczego.