Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coś z niczego --> Sterownik i ''Stroboskop'' by. Blue-Master

Dj Blue-Master ;) 02 Cze 2012 22:55 4830 5
  • Witam.
    Jako iż ostatnio wieczory dłuższe, w głowie 1000 pomysłów, a nudzi się człowiekowi więc postanowiłem pokazać co z tej nudy powstało ;)

A więc zacznijmy od tego, że około 2 tyg. temu graliśmy z kolegą na ''majówce'' więc przyszedł mi pomysł, a żeby to urozmaicić troszkę oświetlenie(którego i tak nie mamy rozbudowanego czy też jakoś bogatego ale zaczynamy, kompletujemy powoli...) więc postanowiłem zbudować sterownik taki na zasadzie funkcji on/off.Skręciłem obudowę obiłem materiałem do obijania kolumn i zabrałem się za elektronikę, nie było to trudne bo sterownik działa na zasadzie przedłużki tyle, że tutaj każde gniazdko ma swój wyłącznik.Jak na razie włączniki to tzw. bezpieczniki(klapki) takie jakie stosuje się w instalacjach elektrycznych w domu, jest ich pięć i tylu też kanałowy jest sterownik chodź ma sześć gniazdek bo na ostatnim(5'tym) włączniku są dwa gniazdka ;) Miałem kilka sztuk więc użyłem te, a nie inne włączniki, w ogóle wszystko z czego sterownik jest zbudowany miałem na stanie, nic nie musiałem kupować(no po za dwoma podwójnymi gniazdkami)

Coś z niczego --> Sterownik i ''Stroboskop'' by. Blue-Master Coś z niczego --> Sterownik i ''Stroboskop'' by. Blue-Master

''Stroboskop''(dlaczego nie Stroboskop? Ponieważ nie jest to maszynka na jakimś układzie i nie zasługuje na miano Storboskopu, po prostu jest to żarówka o mocy 35 watt zasilana 230v podłączona przez starter od świetlówki ). Był to pomysł kolegi, nie dawno bo tydzień temu dzwoni do nie i mówi ''Bartkuuu przyjeżdżaj robimy ''stroboskop'' '' no okej pojechałem wycięliśmy fajną obudowę może wydawać się za duża, ale jest taka w sam raz wszystko po podłączaliśmy i efekt był na prawde niezły ;) Więc i ja zrobiłem taki sam i mamy 2 sztuki ''stroboskopów'' , derby i pary(które zaraz opiszę).

Coś z niczego --> Sterownik i ''Stroboskop'' by. Blue-Master Coś z niczego --> Sterownik i ''Stroboskop'' by. Blue-Master
    Pary.
    Kolega miał w garażu trzy obudowy takie coś w stylu par. Więc skołowaliśmy trzy sztuki żarówek (zielona, czerwona i pomarańczowa) ciut przyduże ale coś się wymyśli. Mam zamiar zainstalować na ostatnim włączniku starter i do ostatnich gniazdek podpinać par'y, muszę to wytaszczyć na dwór kiedyś w nocy zobaczyć jakby to współgrało i nagrał bym jakiś filmik ;)

Ogółem jak dotychczas nasze oświetlenie składało się z Duble Derby Apollo i koguta dyskotekowego... Ale starczało to ale po pewnym czasie czułem niedosyt, w końcu oświetlenie pełni ważną funkcję na dyskotece ale nie będę się rozpisywał bo to każdy wie ;)

Podsumowując, zapewne wyśmiejecie mnie tutaj bo takie coś nie powinno się znaleźć tutaj ale liczy się zapał, chęci i to, że to działa i na pewno się przyda co dla nas jest ważne :)
    A to, że nie wydaliśmy na ten projekt nic poza kilkoma godzinami siedzenia i robienia potem podłączania sprawdzania(ale to nic ;) ) , a oto właśnie chodziło.
    Ps. Więcej zdjęć czy też filmik dodam jak najszybciej się da ;)

Pozdrawiamy Dj Blue-Master & Dj Red-Master ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    Shining Diamond
    Poziom 16  
    Estetycznością wasze wynalazki nie grzeszą . Można było bardziej się przyłożyć ale z braku laku od czegoś trzeba zacząć .
    Dj Blue-Master ;)
    Poziom 15  
    A no zapewne chodzi o materiał przyczepiany na zszywki ? :)
    Więc jest tak ponieważ nie mamy kleju ale przecież można załatwić ale w ogóle jakoś tak nie czułem potrzeby żeby używać kleju. Zdjęcia robione aparatem cyfrowym Olimpus jakiś tam ;) A ma mocny flesz co wyolbrzymia łączenia materiału czy też zszywki ;/
    A co do par'a to jest poobdzierany ale w tym tyg. mam nadzieje, że załatwię sobie jakąś czarną farbę w spreju czy coś i wyczyszczę go i pomaluje.

Ale tak na początek wystarczające jest to dla nas :)
    wisnia_lwa
    Poziom 28  
    Na jakiejś domówce, w pokoju, w ciemnym zakątku można to postawić, ale...

Nawet na dyskotekę w gimnazjum, to bałbym się z tym wychodzić. Raz, że za mała moc, żeby mówić o jakimś świeceniu tym na sali większej niż pokój.

A po drugie- wygląda miernie. I nie chodzi tutaj już o sam estetyczny fakt, ale zastanów się, co ktoś dorosły i odpowiedzialny (bo podejrzewam, że nie jesteś jeszcze pełnoletni) pomyśli sobie o Was, jak zobaczy jakieś kawałki taśmy izolacyjnej na wierzchu, parę gniazdek "przybitych" do czarnej skrzynki...

230V to napięcie NIEBEZPIECZNE DLA ŻYCIA, nie ma tutaj żartów, i nie ma miejsca na prowizorkę, zwłaszcza jeśli mówimy o jakiejkolwiek "estradzie" (nawet takiej przez małe "e").

Ogólnie plus za chęci i za to, że macie jakąś pasję i próbujecie coś robić, ale naprawdę dopracujcie to, bo takie wynalazki mogą się skończyć nie tylko zepsutą imprezą, ale także utratą czyjegoś zdrowia, a nawet życia...
    Dj Blue-Master ;)
    Poziom 15  
    Więc tak:
    Wystawiłem ''stroboskop'' na dwór tak po 23 i co mnie zdziwiło na odległość 20 metrów było widno, a dziś może kolega przyjedzie to wystawimy to na dwór, przykręcimy na jakąś belkę i poświecimy trochę w sąsiada :D
    A czy takie to słabe. Pary teraz są 3 sztk. po 100watt każda i ''stroboskopy'' mają po 50, więc aż tak źle nie jest, do tego dochodzi derby 600watt więc jest równiutkie 1 kw :D

Kable w tym sterowniku były tak poprowadzone na 1 imprezę, idę właśnie zaraz to przerobić i kabelki nie będą na zewnątrz ;) A gniazdka są przykręcone wkrętami nie przybite nie wiadomo czym ;)

Szukam teraz jakiś schematów, żeby zamiast startera wstawić coś żeby to już można było nazwać Stroboskopem ;) Może coś pomożecie ?
    Red-Master 1999
    Poziom 2  
    Witam Forumowiczów ;)

Jako, że z Blue-Master'em ( Bartkiem ) jesteśmy wspólnikami to i ja coś dorzucę od siebie do tego tematu.
    Więc może najpierw powiem, że ostatnio w sobotę wystawiliśmy to na dwór (2 stroboskop i 3 pary czerwony, zielony i pomarańczowy ) i muszę powiedzieć, że Bartkowi to szczena opadła jak włączyliśmy to. Ale zapomnieliśmy o zdjęciach :( Ale jeszcze kiedyś zrobimy ponownie taki test to nagramy jakiś filmik i zdjęcia po robimy ;)

A od siebie dorzucę jeszcze 2 zdjęcia zrobione moim telefonem.
    Coś z niczego --> Sterownik i ''Stroboskop'' by. Blue-Master Coś z niczego --> Sterownik i ''Stroboskop'' by. Blue-Master Znaleźliśmy kawałek płaskownika i zrobiliśmy taką prowizoryczną belkę i pozawieszaliśmy to w ''Magazynie'' u Bartka w piwnicy i zrobiłem kilka zdjęć :D

Pozdrawiam Dj Red-Master ;)