Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala wentylacyjna - ustawienie falowników

03 Cze 2012 00:14 3476 2
 • Poziom 25  
  Witam
  Proszę o pomoc w ustawieniu falownika Lenze do współpracy z silnikiem wentylatora w centrali wentylacyjnej Dospel professional. Jest to pierwsza instalowana przez mnie centrala dla tego proszę o pomoc. Udało mi się ustawić zadane częstotliwości w zależności o wysterowania wejścia - JOG1,2,3,
  silnik podłączyłem w trójkąt. Co jeszcze należy ustawić, żeby zapewnić prawidłową i bezpieczną pracę? Silnik trochę piszczy, piszczenie nasila się wraz ze spadkiem częstotliwości, różnica jest przy zmianie C18 w tej chwili mam na 10 kHz ale nadal to słychać, czy to jest normalne?

  Tabliczka znamionowa silnika:
  Centrala wentylacyjna - ustawienie falowników

  Tabliczka znamionowa falownika:
  Centrala wentylacyjna - ustawienie falowników

  Instrukcja falownika:Link

  Wymagane parametry pracy:
  Centrala wentylacyjna - ustawienie falowników

  Jaką literaturę polecacie na temat automatyki central wentylacyjnych - na razie mam centralę bez automatyki, na zimę będę musiał dołożyć sterownik i czujniki oraz siłowniki i wszystko poustawiać.

  Co oznacza litera D w parametrach doboru silnika "3x 230 V D"?
 • Poziom 33  
  D to znaczy delta czyli trójkąt. Próbowałeś zmieniać wartość c14 i/lub c16?
 • Poziom 25  
  Właśnie się zastanawiałem jaki tryb powinien być w C14 dla wentylatora w centrali, zmieniałem na różne, jednak piszczenie zawsze występuje.
  C16 jeszcze nie ruszałem: "silnik powinien pracować na biegu jałowym mniej więcej z częstotliwością poślizgu" - czyli na wyjściu falownika ma być wtedy ok. 5 Hz? Czy na tabliczce znamionowej jest gdzieś częstotliwość poślizgu? Jak ten parametr jest nazwany w danych silnika? Na biegu jałowym tzn. zamykam otwór gdzie wentylator zaciąga powietrze i zwiększam C16 aż C54 osiągnie 80% prądu znamionowego silnika czyli u mnie: 80% z 6A = 4,8 A - dobrze to rozumiem?

  I jeszcze jak interpretować C54 bo jest od 0 - 255 % - czy 100% to prąd znamionowy falownika czyli 7A czy 255% odpowiada wartości 7 A ?