Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tablet graficzny do podpisu elektronicznego - czy jest sens kupować?

SEDNO 03 Jun 2012 13:34 4007 6
    SEDNO
    Level 18  
    Mam następujący problem:

Osoba z rodziny potrzebuje dobrego rozwiązania do przesyłania drogą elektroniczną umów, które dostaje do podpisywania.

Ponieważ potrzebował także dobrej drukarki, kupiłem mu: Brother MFC-J825DW

Urządzenie ma m.in. opcję wysyłania faxów.

Ponieważ nigdy nie miałem własnej firmy, ani w żadnej jeszcze nie pracowałem, jestem trochę zielony w tym temacie.

Pytanie jest następujące:

Czy otrzymaną umowę np na maila wypadałoby wydrukować, podpisać ręcznie, zeskanować i odesłać mailem/faxem, czy np zakupić prosty tablet graficzny do podpisów elektronicznych(podobno polecane są do tego produkty Wacom Bamboo) za jakieś 100-150zł, podpisać elektronicznie i odesłać mailem lub faxem?

Czy w ogóle, któraś z tych opcji jest w dzisiejszych czasach honorowana tak samo, jak podpisana umowa ręcznie przekazana do ręki lub drogą listowną?

Dodam jeszcze, że ta osoba ma w domu połączenie z internetem na linii TP, ale nie ma telefonu stacjonarnego, ani umowy abonamentowej na niego i czy żeby korzystać z faxu jest to wymagane?

Wiem, że może liczba i rodzaj zadanych pytań nie do końca pasuje do tego, działu i jeśli to konieczne, to proszę o jego przeniesienie, ale jeśli dobrym rozwiązaniem okazałby się zakup tego tabletu, to jest to dział właśnie od tego ;).

Pozdrawiam i czekam na rzetelne porady :).
    1010011010
    Level 32  
    Jeśli ta osoba ma jedynie dostęp do internetu to może skorzystać z faksu internetowego np. taki jak ten:
    http://www.e-faks.pl/
    http://www.tanifax.pl/
    http://fax.extravoip.pl/

Co do podpisów, to tablet wacoma będzie dobrym rozwiązaniem, podpiszesz się na tym - owszem, ale do lepszych zadań typu np. dokładna obróbka zdjęć się nie nada przez zbyt małą dokładność.
    Jak to się ma prawnie?
    To bardziej pytanie na forumprawne niż na elektrodę, ale może ktoś wie :)
    Ja osobiście bałbym się wysyłać elektronicznie podpisaną umowę (bałbym się, że ktoś skopiuje mój podpis i podpisze sobie "coś jeszcze").
    SEDNO
    Level 18  
    Użyłem wyrażenia "tablet graficzny" tylko po to, żeby nie mylić tego z "tabletem PC".
    Używany byłby on tylko do podpisów i żadnych innych zastosowań, także myślę, że jeśli w ogóle byłoby to potrzebne, to tylko jakiś tani model.

Czyli mam rozumieć, że żeby używać faxu w tym Brotherze, w grę wchodzi tylko podpisanie umowy na abonament telefoniczny, oprócz internetowego?

Nie znam się na tej technologii, do routera wchodzi i tak ten sam kabel co do telefonu, tylko zapewne sygnał telefoniczny i internet "zapierdziela" na innych częstotliwościach, a ja nie wiem tylko na jakich miałby działać ten fax, ale zapewne na telefonicznych, skoro ma wysyłać fax na nr tel do urządzenia, które by go odebrało, a nie gdzieś indziej.

Czy dobrze rozumuję?

Co do ochrony podpisu, to myślałem, że jest jakieś oprogramowanie do tych tabletów, które "zabezpiecza" kopiowanie podpisu w jakiś sposób... ?
    tzok
    Moderator of Cars
    SEDNO wrote:
    Czy otrzymaną umowę np na maila wypadałoby wydrukować, podpisać ręcznie, zeskanować i odesłać mailem/faxem
    ...równie dobrze możesz raz zdjąć podpis na tablecie i go wklejać na dokumenty ale ma to taką samą wartość jak kserokopia, odręcznie podpisany oryginał i tak musisz wysłać pocztą.

Niektóre dokumenty mogą zawierać podpis elektroniczny ale to jest coś zupełnie innego.

Podpis elektroniczny gwarantuje, że dokument nim podpisany został wygenerowany przez właściciela podpisu oraz, że nikt "po drodze" niczego w treści tego dokumentu nie zmienił.
    cyclone4
    Level 16  
    SEDNO wrote:
    \

Co do ochrony podpisu, to myślałem, że jest jakieś oprogramowanie do tych tabletów, które "zabezpiecza" kopiowanie podpisu w jakiś sposób... ?

Jak napisał tzok, podpis elektroniczny to zupełnie coś innego niż podpis rysikem na tablecie. Tablet do podpisu nie jest wcale potrzebny. Tutaj więcej informacji:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Podpis_elektroniczny_%28prawo%29

ale znając życie prawie nikt tego nie używa. Myślę że umowy podpisywane w w Polsce popisem elektronicznym to jakies 0.0001% wszystkich umów. To dwie strony muszą spełniać warunki techniczne.

Najlepszym rozwiązaniem do podpisywania umów jest drukarka, ksero i blisko położony urząd pocztowy.
    SEDNO
    Level 18  
    Ok, w takim razie pozostaje mi nauczyć go drukowania i skanowania zakupionym już urządzeniem i zależnie od potrzeb umowy będą nadal wysyłane mailem lub listownie.
    Nie będzie ich aż tak bardzo dużo, żeby nie dało się podpisać ręcznie, a zaprzęgać do tego tablet skoro i tak zostałby wykorzystany tylko do zrobienia wzoru podpisu jednorazowo okazuje się bezsensowne.

Dziękuję za opinie i przestrzeżenie przez zbędnym zakupem, no chyba, że jeszcze znajdzie się ktoś kto ma inne zdanie na ten temat ;).

Pozdrawiam