Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie bojlera do pieca węglowego

Krokodyl2 03 Jun 2012 15:27 10910 9
    Krokodyl2
    Level 9  
    Witam, mam takie pytania, iż kotłownia mieści się 20m od domu mieszkalnego. Jak lepiej bedzie, umieszczać bojler w kotłowni czy w domu mieszkalnym? Jaka opcja bedzie najbardziej korzystna i dlaczego?.
    I na jaką głebokość kopać dół z kotłowni do domu mieszkalnego?.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Moim zdaniem, praktyczniej jest zamontować bojler w kotłowni. Grzanie wody będzie odbywać sie najbliżej pieca c o,więc nie będzie konieczne, zamontowanie ewentualnej dodatkowej pompki w obiegu grzania.
    Jeśli chodzi,o doprowadzenie wody ciepłej do bud. mieszkalnego, to głębokość nie jest tu bardzo istotna. Przecież musisz tą rurę dobrze zaizolować. Pod uwagę musisz wziąć względy praktyczne np. możliwość przypadkowego uszkodzenia przy kopaniu grządek itp.
    Radzę też pomyśleć o tym, żeby woda ciepła zawsze "pod ręką"(pompka obiegowa).
    Krokodyl2
    Level 9  
    Aha, to troche mi to wyjaśniło. Ale czy ta pompka do obiegu ciepłej wody musi być ciągle załączona czy jedynie w momencie użycia ciepłej wody, przeprowadzając ją kablem jednocześnie z kotłowni do domu mieszkalnego, żeby włącznik był pod ręką?.
    Chciałem zaznaczyć, że w tym domu mieszkalnym nie mieszkam na stałe, tylko z reguły w sezonie letnim.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Krokodyl2 wrote:
    Ale czy ta pompka do obiegu ciepłej wody musi być ciągle załączona czy jedynie w momencie użycia ciepłej wody, przeprowadzając ją kablem jednocześnie z kotłowni do domu mieszkalnego, żeby włącznik był pod ręką?.
    Może być na wyłącznik włączany miejscowo np w kuchni ,czy w łazience. Po kilkunastu sekundach będzie ciepła woda. Nie będzie trzeba spuszczać np. pól wiadra wody, po dłuższym okresie nie pobierania.
    Jeszcze jedna uwaga; jeśli nie będziesz korzystał w zimie z tej wody, to albo rury muszą być zakopane poniżej zamarzalności gruntu w danym terenie,albo woda musi być wypuszczona z rur. Weź pod uwagę choćby tegoroczną zimę (luty).
    Krokodyl2
    Level 9  
    Z tym wypuszczeniem wody to nie jest takie proste, bo nie mam sprężarki powietrza.
    A układ centralnego ogrzewania, i pieca chce zalać płynem. Tylko właśnie mam problem z ciepłą wodą i bojlerem, żeby nie było dużych kosztów, bo na obecną chwile mam w domu mieszkalnym bojler na prąd 80-tke. A jeżeli zakładam centralne, to myślę o tym by zmniejszyć koszty podgrzewania zimnej wody. Bo te pompkę obiegową do ciepłej wody to montuje w kotłowni przy wyjściu z bojlera do domu mieszkalnego, czy dobrze myślę?.
    Z góry dziękuje za porady.
    User removed account
    User removed account  
    stanislaw1954
    Level 43  
    Krokodyl2 wrote:
    A jeżeli zakładam centralne, to myślę o tym by zmniejszyć koszty podgrzewania zimnej wody.
    Na pewno grzanie ciepłej wody za pomocą kotła co wychodzi znacznie taniej niż prądem.lub gazem(jeśli mamy do dyspozycji trochę choćby odpadków drewna),ale najpierw trzeba zrobić instalację,a tu nie obędzie się bez nakładów.
    Walker29 wrote:
    A jeżeli zakładam centralne, to myślę o tym by zmniejszyć koszty podgrzewania zimnej wody
    W tym układzie rury i tak położysz. Ale jeśli nie będzie możliwości spustu wody (z rury ciepłej wody),to może zastanów się nad bojlerem zamontowanym w budynku mieszkalnym.
    Inicjusz
    Level 12  
    Kotłownia jest usytuowana poza budynkiem mieszkalnym, który ma być ogrzewany w odległości 20 m.
    Krokodyl2 chce zamontować podgrzewacz c.w.u. i w związku z tym poszukuje dla niego optymalnej lokalizacji.
    Moim zdaniem podgrzewacz należy zamontować w budynku mieszkalnym i możliwie jak najbliżej punktów poboru.
    Czynnik grzewczy będzie dostarczany do budynku mieszkalnego na potrzeby ogrzewania pomieszczeń więc nie widzę uzasadnionego powodu do podnoszenia dodatkowych kosztów inwestycyjnych związanych z przesyłem ciepłej wody.
    Natomiast w eksploatacji koszty jakie będą występowały w związku ze stratami związanymi ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ciepło w c.o. na potrzeby c.w.u. będą znikome w stosunku do kosztów energii elektrycznej pompy cyrkulacyjnej oraz strat ciepła przy okazjonalnym przesyle c.w.u.

Instalacja c.o. będzie zalana płynem niezamarzającym więc do spuszczenia pozostanie tylko woda z instalacji z.w.u. i c.w.u. oraz podgrzewacza. Warto pamiętać przy wykonywaniu instalacji w budynkach o takim prowadzeniu rur aby zachować możliwość grawitacyjnego opróżniania instalacji wodnych.
    Wymiennik c.w.u. powinien też być wyposażony w zawór spustowy. Nie każdy podgrzewacz ma możliwość całkowitego spuszczenia wody przez króciec zimnej wody nawet przy zastosowaniu trójnika z zaworem spustowym bezpośrednio przed podgrzewaczem.
    Krokodyl2
    Level 9  
    Sory za brak odpowiedzi, ale nie miałem czasu. Kocioł mam na miał i węgiel, po waszych wypowiedziach widzę, ze muszę zdecydować się na bojler w mieszkaniu, ponieważ jest to najrozsądniejsze wyjście.
    bahus1509
    Level 11  
    Co prawda dwa lata temu temat opisywany ale może komuś na przyszłość się przyda:
    rury z CWU nigdy nie zaizoluje się aby nie było strat, więc woda nawet gdy będzie krążyła w rurze, będzie na takiej odległości szybko stygła więc straty będą bardzo duże (dwa odcinki po 20 mb). Nawet gdy wyłączysz obieg i rurki wystygną to po włączeniu pompy obiegowej kilkanaście stopni woda wystygnie gdyż się wymiesza z tą zimną która stała w rurach. Przy tej odległości będzie tej wody ok 15-20 litrów to sporo nawet na bojler 100 litrowy.
    woda w CO po "okrążeniu" obiegu nie będzie całkiem zimna wracała do kotła więc straty będą dużo mniejsze .