Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie retro na lampach EM84.

03 Cze 2012 17:32 2996 3
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie wszystkich użytkowników elektrody.
    Pierwszy post i pierwsze pytanie.
    Chciałbym wykonać podświetlenie obudowy na froncie w postaci dwóch lamp elektronowych EM84 pracujących w rytm muzyki.
    Widziałem rozwiązania z diodami, ale mnie to jakoś mało 'rajcuje'. Po pierwszy czy w ogóle warto, bo koszt tych lamp jest trochę wysoki (nowe one też nie są), później należałoby zmontować jakiś układ, który sterowałby tym bajerem (a elektronik ze mnie jak z koziej .... reisetasche). Szczególnie większość rozwiązań polega na tym, że rytm muzyki musi zostać odebrany przez mikrofon, a co jeżeli chciałbym słuchać muzyki na słuchawkach - lampy nie będą reagować. Można jakoś to podpiąć pod wyjście audio np. rozgałęzić sygnał na dwa - na lampy i na głośniki/słuchawki?
    Pobór prądu przez te lampy też chyba nie jest niski więc prawdopodobnie potrzebne byłoby dodatkowe źródło prądu niż to z zasilacza.
    Tak a propos czy zasilacz komputera może posłużyć jako źródło żarzenia lamp PFC801 i 6PI45C - taki mały pomysł na modding :)
  • Poziom 17  
    Jeżeli nie masz pojęcia o elektronice, to będzie Ci ciężko zmontować taki układ. Pierwsza sprawa żarzenie - lampa EM84 i 6P45C potrzebują do tego napięcia 6,3V. Lampa PCF801 nie ma podanego napięcia żarzenia, tylko prąd (chyba 300mA). To dla tego, że żarzenie lamp typu Pxxx łączy się szeregowo (wszystkie w danym urządzeniu).
    Napięcie robocze lamp wynosi 200-300V, więc potrzebny zasilacz podwyższający.
    Sterowanie w rytm muzyki może być realizowane z mikrofonu, wyjścia głośnikowego/słuchawkowego, lub innego wyjścia sygnału. Układ sterujący będzie podobny jak przy diodach LED. Taki układ na wyjściu musi dawać napięcie stałe, którego poziom będzie się zmieniał w rytm muzyki.
  • Poziom 2  
    Czyli coś mi się wydaje, że z tymi magicznymi oczkami to jednak nietęgi pomysł (może kiedyś się jeszcze postaram).
    Sprawdziłem i o dziwo lampy żarzą się pod przyłączem 12v na molexie zasilacza komputerowego - mam nadzieję, że go nie popalę.
    Tak z ciekawości czy galwanizacja domowym sposobem może zaszkodzić danym na dysku twardym? Imho jakieś pole elektromagnetyczne spowodowane 'elektrodami' może coś popsuć?
    Z góry dzięki za odpowiedź.
    Postaram się niedługo wstawić fotorelację z moddingu. :)
  • Poziom 19  
    Witam
    Ja też chcę zrobić wskaźnik wysterowania na EM84.
    Do wykonania tego posiadam takie rzeczy jak:
    lampy - EM84, ECC83
    trafo TG2-20-666
    płytę elektroniczną z magnetofonu ZK-120.

Znalazłem taki schemat:

Oświetlenie retro na lampach EM84.

Wiem, że mogę według datasheetu EM84 odpowiednio ją podłączyć.
    Zastanawiam się, dlaczego ten układ nie wykorzystuje wysokonapięciowego trafa.

Czy zamiast żarzenia szeregowego lamp za pomocą 12V mogę żarzyć je każdą z osobna za pomocą 6,3V prądu stałego?

Proszę o sprawdzenie schematu ewentualne skorygowanie go.

Pozdrawiam,
    Karol