Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Olympus SP-590UZ - focus nie ostrzy, gdy zoom 2-6x

vagg 03 Jun 2012 19:21 3254 11
    vagg
    Level 11  
    Witam.

Olympus SP-590 Ultra Zoom.

Zarówno autofocus jak i focus manualny nie ostrzą obrazu, ale tylko w pewnym zakresie zoomu, a mianowicie ok. 2x - 6x. Po naciśnięciu spustu migawki do połowy, focus pika, pojawia się zielona ramka, jakby dobrze łapał ostrość, ale obraz jest rozmazany.

W zakresie zoomu od 1x do ok. 2x i powyżej ok. 6x aż do 26x focus działa dobrze - obraz jest ostry.

W trybie manualnym również nie można złapać ostrości w zakresie 2-6x. Po prostu nie ma takiego ustawienia, żeby obraz był ostry.

Acha, ten felerny zakres zoomu 2-6x, jeśli próbujemy w nim złapać focus na jakimś blisko położonym przedmiocie, np. 40 cm od obiektywu - wtedy udaje się złapać ostrość.

Usterka focusu pojawiła się chyba po rozbiórce i złożeniu aparatu w celu wymiany pękniętej sprężynki przełącznika zoomu zintegrowanego ze spustem migawki (przełącznik zoomu został skutecznie naprawiony). Potem, po stwierdzeniu opisywanej usterki focusu, aparat został jeszcze raz rozebrany, włącznie z rozbiórką obiektywu (który przy wymianie sprężynki nie był ruszany) w celu namierzenia ew. usterki typu wyłamanie gdzieś ząbków w obiektywie, ale żadnej usterki mechanicznej nie znalazłem.

Jeszcze jedno - wraz z pierwszą rozbiórką aparatu (gdy była wymiana sprężynki w migawce), został założony nowy dekiel chroniący szkło obiektywu w miejsce zgubnionego oryginału. Nieoryginalny - taki z rozpórkami jak w lustrzankach. Jest to o tyle istotne w sprawie, że czasem zapominamy zdjąć ten dekielek przed włączeniem aparatu i następuje próba wysunięcia się obiektywu, ale obiektyw nie jest w stanie wypchnąć nowego dekielka, jak to by się działo z dekielkiem oryginalnym, który by nam sam "spadł" z obiektywu. Stąd podejrzenie usterki mechanicznej. Niemniej tak jak pisałem, usterki mechanicznej zębatek, czy śrub obiektywu w środku nie widać. Również z zewnątrz nie ma niepokojących dźwięków typu zacinanie się czegoś w obiektywie.

Sumując: po złożeniu dziś aparatu, dociągnięciu śrubek, problem z focusem w zakresie zoomu ok. 2-6x występuje nadal i na tym moja wiedza się kończy, więc proszę o pomoc.
    D214d3k
    Level 39  
    Przeskoczył napęd zoom.
    vagg
    Level 11  
    Dziękuję. Będę wdzięczny za kilka wskazówek jak ustawić napęd na właściwe tory...
    darkotkt
    Level 15  
    Rozebrałeś obiektyw, pewnie przestawiłeś odległość matrycy względem obiektywu i tu spodziewałbym się usterki. Jeżeli będzie to kwestia trybu to na pewno zoom nie działa w pewnym zakresie.
    vagg
    Level 11  
    Ale zaraz. Rozebrałem obiektyw po stwierdzeniu problemu z focusem. Wcześniej aparat, owszem, był rozbierany, ale nie sam obiektyw, lecz jedynie wyjęta była płyta główna i przycisk migawki. No i wymontowany obiektyw kompletny, bo bez tego nie mamy przecież dostępu do przycisku migawki. Tyle, że wymontowując cały podzespół obiektywu w jednym kawałku nie widzę możliwości zmiany odległości matrycy od soczewek.

Pytanie czy jest szansa na sprawny aparat. I jak ustawić na nowo obiektyw? Tego nie wiem, bo nie mam doświadczeń w naprawie obiektywów. Proszę o pomoc.

Marcin

Dodano po 4 [godziny] 55 [minuty]:

Po sugestii kolegi D214d3k, że to przeskoczył zoom, zrobiłem taki oto test z drugim, sprawnym aparatem SP-590 UZ.

Oba ustawiłem w tym samym miejscu. Przy maksymalnym oddaleniu zoomu aparat uszkodzony widzi trochę szerzej niż aparat sprawny. Z kolei przy maksymalnym powiększeniu obrazu zoomem, aparat uszkodzony powiększa bardziej niż aparat sprawny.

Z grubsza wygląda to tak jakby aparat uszkodzony miał zoom 0,9 - 27x, zamiast fabrycznego 1-26x. Niestety oba aparaty są z różnych serii produkcyjnych, więc nie ma pewności, że nie było fabrycznych różnic w wykonaniu.
    gajmix
    Level 32  
    Chyba jednak źle złożyłeś ten obiektyw, możliwe też jest że w jakimś konkretnym ustawieniu pierścieni obiektywu blokowany jest moduł AF. Zdaje się że nie masz wyjścia tylko jeszcze raz obiektyw rozebrać i wszystko dokładnie sprawdzić. Z doświadczenia wiem że taka usterka jak opisałeś z reguły ma przyczyny mechaniczne dlatego zdziwiony jestem że wystąpiła ona jeszcze przed rozebraniem obiektywu, być może zaszkodziło blokowanie przez dekielek ale to się rzadko zdarza.
    darkotkt
    Level 15  
    Skoro wystąpiło to przed rozebraniem obiektywu to nie może być żadnego przeskoku na trybach bądź obiektyw źle złożony bo sygnalizowałoby błędem podczas chowania bądź na max zoomie. W ogóle to dziwna sytuacja że ma problemy z ostrzeniem na takim etapie zooma. A czy af chodzi i słychać jego pracę podczas gdy ma problem z wyostrzeniem obrazu?
    vagg
    Level 11  
    darkotkt wrote:
    A czy af chodzi i słychać jego pracę podczas gdy ma problem z wyostrzeniem obrazu?

Tak. AF chodzi przy zoomie 2-6x, próbuje wyostrzyć i nawet to potwierdza zieloną ramką i pojedynczym piknięciem, czyli aparat "myśli", że wyostrzył. I trochę mu się to udaje. Bo jakby to powiedzieć - po piknięciu potwierdzającym wyostrzenie obraz jest lepszy niż przed tym piknięciem. Tyle że wciąż nieostry. I nie jest to jakaś delikatna nieostrość.
    darkotkt
    Level 15  
    Tak więc obiektyw lub elektronika, zdiagnozujesz tylko jak wymienisz jedno albo drugie. Zacznij od obiektywu
    gajmix
    Level 32  
    Po rozebraniu obiektywu sprawdź jeszcze mocowanie soczewek w plastykowych pierścieniach, są one mocowane punktowo jakimś klejem i zdarza się że mocowanie puszcza a soczewka lekko zmienia lokalizację, co rozwala cały układ optyczny. Ostatnio miałem coś takiego dwa razy pod rząd w różnych modelach.
    swistak5007
    Level 11  
    Miałem kiedyś taki problem i w moim przypadku nie leżał ani po stronie mechaniki ani po stronie uszkodzenia elektroniki. Wystarczyło zresetować elektronikę aparatu ale szczerze nie pamiętam czy był przycisk RESET czy wyjmowałem baterie na noc bo było to dośc dawno, ale ustało. Mam nadzieje że i wam to pomoże :D
    vagg
    Level 11  
    Problem rozwiązał się sam, tzn. aparat zestarzał się moralnie i leży nienaprawiony.