Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletą poprzez serwo - jak to rozwiązać? (początkujący).

03 Cze 2012 23:54 14207 32
 • Poziom 32  
  Witam serdecznie!
  Pewnie uznacie, że jestem leniem i nie chce mi się opuszczać i podnosić rolet, ale tu nie chodzi o sam fakt lenistwa a o to, że chcę zrobić coś "nowego" czego jeszcze nie robiłem tanim kosztem :)
  Koszt rolety która podnosi się na pilota/sterowanej przewodowo to około 900zł. Jako, że roletę już mam to nie mam zamiaru kupować nowej, ze względu na brak środków.

  Z góry przepraszam, jeśli jakieś pytanie wyda się głupie, ale jestem informatykiem a nie elektronikiem :)

  Więc pomysł mam taki, aby wymontować aktualny łańcuszek i zamontować serwo modelarskie np. takie jak MG995 15kg/6V.
  Lecz czy jest możliwość zasilania serwa prosto z zasilacza? Obrót w prawo/lewo zależnie od biegunowości? (chcę zamontować na ścianie przełącznik góra/dół).
  Czy do tego potrzebuję jakiś kontroler? np. tester serw czy coś w ten deseń? Czy lepiej będzie zastosować silnik? Jaki zasilacz będzie dobry to takiego rozwiązania?

  Myślę, że najlepiej będzie zakupić serwomechanizm i wywalić z niego elektronikę oraz potencjometr (zostawiłbym mocowania i silnik wraz z zębakami).

  Wiem, że na elektrodzie jest poradnik jak to zrobić, ale jak to: https://obrazki.elektroda.pl/94_1177515930.jpg zobaczyłem to się załamałem :D Ja raczej chciałbym coś prostego włącznik GÓRA/DÓŁ i tyle :D

  Jeśli chodzi o zakup silnika, jaki wybrać najlepiej? Włącznik znalazłem taki jak do światła (podzielony na pół) góra/dół, myślę, że się nada. Najlepiej jakby silnik miał przewiercony wał/chropowaty/wycięty jak zębatka abym mógł go łatwo umocować w rolecie, bo zwykły okrągły ciężko będzie zamocować. Ważne jest też, aby silnik uciągnął bez problemu roletę lecz nie zwinął jej w 2 sekundy :)

  Spróbuję zmierzyć jakoś siłę jaka jest potrzebna do uniesienia rolety.
  Mój 30 letni rosyjski sprężynowy miernik stwierdził, że do podniesienia rolety za sznurek potrzeba 3kg a do opuszczenia zaledwie 1kg.
  Czyli aby roleta opuszczała się i podnosiła z podobną prędkością (abym zdążył ją zatrzymać) potrzebowałbym jeszcze opornika?

  Z góry dziękuję wszystkim chętnym pomóc :)
  Pozdrawiam
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 32  
  Serwomechanizm pracuje ze sprzężeniem zwrotnym, a nie napisałeś skąd miałby pochodzić sygnał sterujący. Czy wrzeciono wykonuje pełne obroty, jak zwykły silnik lub tylko część kąta pełnego i zatrzymuje się w położeniu określonym przez sygnał sterujący?

  Czy masz jakiś pomysł na zabezpieczenie mechanizmu po osiągnięciu przez roletę każdego położenia krańcowego?

  Tak się czepiam, ponieważ kiedyś uczestniczyłem na Elektrodzie w wątku o sterowaniu zasłonami i wychodziły w dyskusji podobne problemy.

  Krzysztof Podstawa

  P.S. Znalazłem opisy przerobienia tego serwomotoru na silnik z przekładnią, chociaż może to być sporo dłubaniny. Zasilacz z sieci 230V też jest do uzyskania. Czyli otwarte pozostaje zagadnienie wyłączania krańcowego, bo raczej nie należy ufać tylko własnemu refleksowi. K.P.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 32  
  Nowego elektronika mam niedaleko.
  Właśnie też widziałem opisy przerobienia serwomotoru na silnik z przekładnią poprzez odpiłowanie "bolca" i wywalenie potencjometru wraz z elektroniką i podpięcie przewodów bezpośrednio pod silnik.
  http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=65914
  Myślałem nad taką krańcówką na dole (od strony okna roleta nachodzi na ścianę, gdy zjechałaby na dół krańcówka przerwałaby obwód. - roleta ma na dole metal dociążający).
  Co do wciągania rolety "na górę" z tym może być trochę większy problem - metal wystaje z rolety na mniej niż cm i dodając do tego próg błędu nie zawsze by zadziałało.
  Po za tym siła z jaką naciska roleta metalem na krańcówkę będzie większa od tej jakby roleta była wciągana.

  Kolejna sprawa - zasilanie. Miałem w zamiarze puścić 4 przewody do silnika, po zmianie bieguna przerobione serwo wciągałoby/opuszczało roletę. Zamiana biegunów odbywałaby się w przełączniku GÓRA/DÓŁ.
  Mam zamiar zastosować taki włącznik:
  Sterowanie roletą poprzez serwo - jak to rozwiązać? (początkujący).

  Z rolety mam zamiar wymontować mechanizm łańcuszka wtedy będzie się mogła dowolnie kręcić (lecz tu powstaje problem hamowania, jeśli silniczek będzie zbyt lekko się obracał roleta sama zjedzie na dół) Tutaj hamuje ją łańcuszek.

  Czy serwo mg995 będzie dobrym wyborem? Czym je zasilę? Dobrym będzie podanie mi linku do nowego elektronika (kupując zasilacz na allegro dam drugie tyle za przesyłkę)...

  Wrzeciono (mechanizm łańcuszka) jest z jednej strony kwadratowy i całkowicie się blokuje. Pu wywaleniu blokady otrzymałbym roletę którą mogę dowolnie obracać. Myślę czy nie zamienić miejscami wrzeciona i "wolnobiegu" wtedy silnik wbudowałbym w ścianę (trochę kucia mnie czeka) ale za to cały mechanizm opuszczania i podnoszenia byłby niewidoczny :)

  Pozdrawiam :)
 • Poziom 32  
  Włącznik GÓRA/DÓŁ zakupiłem dziś w Castoramie, teraz chciałbym prosić Was o opinię czy serwo MG995 będzie dobrym zakupem?
  + jaki zasilacz aby je bez problemu zasilił?
  Czy taki zasilacz może działać 24/7?
  I jeszcze jedno pytanie ile mA powinien mieć do tego serwa?

  Czy taki przewód będzie dobry?
  http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=7740
  Lub
  http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=7628 (ten wydaje mi się lepszy).

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Jeszcze spróbuję się pomądrzyć.

  1. W takiej amatorskiej konstrukcji przewymiaruj prądowo zasilacz 1,5-2 razy. Pobór prądu przez napęd powinien być napisany w dokumentacji technicznej i z tego obliczysz potrzebną wydajność prądową zasilacza. Oczywiście napięcia powinny być zgodne, z tolerancją +/-20% też powinno działać.

  Raczej nie stosuj zasilacza stabilizowanego, chyba że to będzie zasilacz impulsowy. Wystarczy transformator obniżający napięcie 230/(6-7)V z prostownikiem pełnookresowym, bez filtra (za filtr będzie robiło uzwojenie silnika). 24 wolty przemiennego zastosuj wtedy, jeżeli masz takie napięcie do dyspozycji - nawet lepiej, bo bezpieczniej.

  Jeżeli zamiast serwomotora znajdziesz zwykły silnik prądu stałego z przekładnią redukcyjną, to lepiej taki zastosuj. Oczywiście powinieneś znać parametry elektryczne i mechaniczne (prędkość obrotową i moment na wrzecionie).

  2. Do instalacji zastosuj zwykłe kable, takie jak w instalacji domowej 230V, ponieważ są najłatwiej dostępne i tanie. Kable ekranowane lub głośnikowe to zbędny wydatek, bo mają inne zastosowanie, niż napędy.

  3. Jeżeli masz trudność z zastosowaniem elektromechanicznych wyłączników krańcowych, to możesz poszukać wyłączników bezdotykowych, np. kontaktronowych, a wtedy na rolecie wystarczy przymocować magnes trwały. Kontaktronów nie można jednak włączyć bezpośrednio w obwód napędu z powodu ich zbyt małej obciążalności styków. Musi być układ pośredniczący, a to nieco skomplikuje obwody. Obwód ze zwykłymi wyłącznikami jest najprostszy.

  4. Pamiętaj, aby wszystkie elementy przełączające miały styki odpowiednio dobrane do napięć i prądów w obwodach napędu. Podają to ich dokumentacje techniczne.

  5. Schemat montażowy (czyli sposób połączeń kabli) - wynika ze schematu ideowego rewersyjnego sterowania silnikiem prądu stałego z włącznikami kierunku (niestabilnymi !) i wyłącznikami krańcowymi.

  Jest to prosty mostek czteroramienny z silnikiem w jednej przekątnej, zasilaniem w drugiej i wyłacznikami w gałęziach. Poszukaj go gdzieś w Internecie, ponieważ ja nie mam obecnie możliwości szybkiego robienia elektronicznych rysunków.

  Być może zrobiłem tym postem zamęt, ale nie umiem tego inaczej napisać. Może włączą się do tego wątku doradcy lepiej utalentowani ode mnie.

  Krzysztof Podstawa
 • Poziom 32  
  @kpodstawa
  Twój post jest tak fachowy, że połowę musiałem googlować :)
  Ja bym chciał aby ktoś mi wyjaśnił na chłopski rozum o co chodzi...

  Czy nie wystarczy podpiąć + i - do silniczka aby się kręcił, a po zamianie biegunów w drugą stronę? Bo właśnie tak myślałem wykonać moją roletę...
  Chciałbym coś na maxa prostego... klikam przycisk w górę - roleta się podnosi, klikam w dół roleta się opuszcza.

  Zakupię serwo mg995 w takim razie i przerobię je na silnik z przedkładnią (wywalę elektronikę).
  Wszędzie piszą zaledwie tyle:
  Operating Voltage :
  4.8V DC ~7.2V DC
  Więc nie wiem jaki powinienem zakupić zasilacz do niego :( ile mA...

  Czy tylko mi to się wydaje takie łatwe? :D
 • Poziom 32  
  Myślisz dobrze z tą z zmianą obrotów, bo to jest prosty obwód elektryczny. Komplikacja wynika z dodania dwu wyłączników krańcowych, które mają zatrzymać silnik po wykonaniu roboty. Nie tylko dla wygody, ale głównie dla zabezpieczenia całości przed zniszczeniem, jeżeli użytkownik się zagapi lub włącznik kierunku z jakichś powodów nie rozłączy zasilania napędu.

  Z tego samego powodu stosuje się włączniki niestabilne, czyli takie, które trzeba trzymać paluchami żeby silnik kręcił i same odłączą zasilanie, kiedy się paluch zdejmie.

  To jest typowy układ dla rolet, zasłon, bram, podnośników elektrycznych itp. urządzeń.

  Krzysztof Podstawa

  P.S. No, wreszcie znalazłem pobór prądu dla tego silnika: 4.8V - 8.8mA-350mA, 6.0V - 9.1mA-450mA. Czyli znajdź zasilacz 4,8 do 6 V o wydajności 600mA do 1A. Są takie chińskie, proste zasilacze uniwersalne bez stabilizacji o prądzie 1 A, zarówno jedno- jak i wielonapięciowe. Potraktuj to jako jednorazówkę do zniszczenia podczas prób. K.P.
 • Poziom 32  
  Dziękuje za odpowiedz :)
  Nie jestem pewny czy będę stosował krancowki - rolety przy zastosowaniu tego serwa będzie się opuszczala i zwijala z prędkością którą będę w stanie opanować poprzez ten dwuprzyciskowy włącznik - podobny do tego na zdjęciu powyżej. Po zdjęciu palca odbija on wiec tym samym hamowal by rolete.
  Nie chce kupować byle jakiego chinskiego zasilacza, wole dać te 10zl wiecej i miec coś lepszego. Czyli zasilacz 6V 600mA do 1A?
  Jutro zakupie to serwo :)

  Dodano po 9 [minuty]:

  http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=25176
  Moze taki zasilacz? Ma 600mA i 4.5 oraz 6V :)
 • Poziom 32  
  Oto schemat łącznika który zakupiłem (Sprzedawca w Castoramie zapewniał mnie, że będzie OK) :/
  Sterowanie roletą poprzez serwo - jak to rozwiązać? (początkujący).
  Na schemacie widzę, że do silnika idą trzy przewody, a ten mój z serwa ma tylko + i -... Jak to rozwiązać?
 • Poziom 32  
  To jest schemat instalacji zasilanej prądem przemiennym jednofazowym - takim jaki jest np. w domu czy biurze. Czyli trzeba go zastosować do obwodu stałoprądowego. Daj mi czas na pomyślenie.

  Krzysztof Podstawa

  P.S. Czy ten czwarty styk, nie oznaczony ani literą, ani cyframi, jest wyprowadzony na obudowę włącznika? K.P.

  Pomyślałem i mam złą wiadomość - tego włącznika nie potrafię "wpisać" do obwodu silnika prądu stałego. Czyli możliwe są dwa rozwiązania.

  1. Zostawić włącznik jaki kupiłeś i znaleźć rewersyjny silniczek jednofazowego prądu przemiennego z przekładnią redukcyjną. Odpada wtedy zasilacz, bo całość zasilisz z domowej sieci 230V 50Hz.

  2. Znaleźć przełącznik do tego typu obwodów prądu stałego. Tu możliwe są dwa rozwiązania.

  a) Dwa niezależne włączniki niestabilne, ale tzw. dwutorowe, czyli mogące przełączyć dwa niezależne obwody elektryczne każdy.
  b) Przełącznik kierunkowy. Ma to postać "wajhy" z trzema położeniami: środkowym - neutralnym i stabilnym, w którym wszystkie obwody są rozłączone i dwoma skrajnymi położeniami roboczymi niestabilnymi typu Góra-Dół lub Lewo-Prawo, także każdymi dwutorowymi.

  W obu przypadkach a) i b) wszystkie styki najlepiej jeżeli będą tzw. przełączalne (nie tylko włącz-wyłącz).

  Może ktoś inny wymyśli coś prostszego.

  Krzysztof Podstawa
 • Poziom 32  
  Czyli nie ma możliwości zastosowania mojego przełącznika?
  Możesz mi proszę znaleźć (bo mi coś nie idzie) przełącznik który się nada?

  A czy nie ma przypadkiem takiego układu jaki sobie wymyśliłem?
  Sterowanie roletą poprzez serwo - jak to rozwiązać? (początkujący).
  Przepraszam, że jako schemat blokowy, ale nie jestem elektronikiem. Nie da się tanio i łatwo zbudować takiego przełącznika? Który po dostaniu + z danej strony włączałby się i przełączał bieguny podając napięcie?
  Jeszcze jedną opcją może być modyfikacja włącznika... ale to będzie męczące strasznie. Budżet mam już napięty :) Na całość przewidziałem 20zł za włącznik + 100zł za przewody i resztę...

  Dodam jeszcze zdjęcia włącznika:
  Sterowanie roletą poprzez serwo - jak to rozwiązać? (początkujący). Sterowanie roletą poprzez serwo - jak to rozwiązać? (początkujący).
  Widzę tam jedno puste pole, czy jakbym tak... wymontował tą część z innego włącznika to zmienia to coś dla mnie?
 • Poziom 32  
  Trochę poguglowałem i wydaje się najbezpieczniej wybrać rozwiązanie z "wajhą" o nazwie np. "przycisk przełączający dwubiegunowy" (Link). To jest tylko przykład. Gotowca Ci nie wskażę, bo jak coś będzie nie tak, to mnie zamęczy czkawka lub dzwonienie w uchu od Twoich pretensji.

  Dwa oddzielne przyciski dwubiegunowe (lepsza nazwa niż "dwutorowe") to łatwiejsze rozwiązanie, ale mogą zewrzeć zasilanie, jeżeli naciśniesz oba jednocześnie.

  Spróbuję jakoś przygotować dla Ciebie schemat ideowy i ewentualnie pseudo-montażowy, ale dopiero w przyszłym tygodniu, bo pracuję w najbliższy, niby wolny, piątek. Np. narysuję na papierze i zeskanuję u znajomego w pracy, bo tak będzie szybciej, niż rysowanie komputerem.

  Z drugiej strony możesz sam "wymyśleć" taki przełącznik biegunów, zanim ja [nie] dotrzymam obietnicy. To naprawdę jest proste, tylko trzeba przełamać niewiarę we własne możliwości. A jak się uda - sam zobaczysz jakie to było łatwe i nawet schemat montażowy narysujesz samodzielnie.

  Mimo, że nazywasz samego siebie informatykiem, to przecież jakieś elementarne obwody elektryczne w jakiejś szkole musiałeś spotkać. Przecież algebrę Boole'a wprowadza się na obwodach z przełącznikami i żaróweczką.

  Krzysztof Podstawa
 • Poziom 32  
  "To jest tylko przykład. Gotowca Ci nie wskażę, bo jak coś będzie nie tak, to mnie zamęczy czkawka lub dzwonienie w uchu od Twoich pretensji. "
  Pretensje to mogę mieć tylko i wyłącznie do siebie :)

  By the way:
  Ja głównie zajmuję się sieciami, programowaniem i ogólnie pojęciem informatyki, obwody... nie moja bajka :) Komputer Ci złożę, serwer zrobię, ale przewody w ścianie... :)
  Jak każdy chcę czasem coś zrobić sam - pobawić się z tym trochę :D

  Wracając do meritum:
  Chciałbym jednak wykorzystać ten przełącznik który już zakupiłem, powiedz mi czy istnieje takie cudeńko które sobie wymyśliłem:
  Ot jak to miałoby działać:
  Mam 4 piny wyprowadzone z niego (dwa na górze, dwa na dole, wygląda jak scalak).
  2 z nich ŁĄCZĄ SIĘ gdy do pozostałych dwóch zostanie podane napięcie.
  Nie uwierzę, że ktoś nie stworzył czegoś takiego, to wręcz nie możliwe :D
  Znając życie będzie to groszowa sprawa... - kupię takie 4, podłącze i powinno śmigać... tylko jak to się nazywa?

  Widziałem kiedyś coś takiego w jakimś routerze, po podpięciu zasilania i ustawieniu w oprogramowaniu opcji RESET było podawane na niego napięcie 2V a on sam zwierał piny przycisku reset, było słychać kliknięcie gdy działał.
  Może to stycznik elektroniczny? Tylko gdzie zdobyć taki co zadziała na 6V... i zostawi jeszcze trochę napięcia na silnik...

  Jeśli czeka mnie zakup nowego łącznika to jaki zakupić? Nie mogę nigdzie znaleźć takiego jak mój (podwójny) ale z podwójną biegunowością (W ROZSĄDNEJ CENIE).

  - Serwo zakupione,
  - Zasilacz (4,5V/6V) zakupiony (będę mógł wybrać prędkość rolety).

  Chcę zakupić teraz przewody, powiedz mi czy takie będą dobre?
  http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=55445
  Plusem jest i cena i to, że są podwójne. Wybrałem 1mm, czy może być mniej? np. 0.5mm?
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Wybrany przez Ciebie kabel to zapewne tzw. linka. Jeżeli tak, to będzie elastyczniejsza w montażu od przewodu typu drut, chociaż w takich realizacjach "stacjonarnych" powinno się stosować pełne przewody, a linki są do połączeń "ruchomych". Ale zostaw już taki, jaki wybrałeś - 1 mm powinien wytrzymać prądowo.

  Tu złapałeś mnie na niewiedzy - mało znam się na typach kabli, ponieważ przez większość życia zawodowego robiłem tzw. "prowizorki", czyli instalacje elektryczne itp. "czym popadło". Wyjątkiem były sieci koncentryczne i skrętkowe - tu starałem się stosować kable i akcesoria przynajmniej ze średniej półki.

  Jeśli chodzi o przełącznik, który już masz, to będzie trudno go zastosować w tym podstawowym układzie mostkowym, ponieważ tam muszą być przełączenia dwubiegunowe. W obwodach prądu przemiennego jest łatwiej, ponieważ silnik rewersyjny ma trzy wyprowadzenia: jedno wspólne i dwa "kierunkowe".

  To, o czym myślisz rzeczywiście istnieje i można zastosować przyciski jednobiegunowe. Tylko wtedy w "magicznej skrzyneczce" są przerzutniki pamiętające chwilowe naciśnięcie przycisku kierunkowego. W wersji elektromechanicznej przerzutnikiem jest przekaźnik z podtrzymaniem, a w wersji elektronicznej - i tu niespodzianka - przerzutnik elektroniczny.

  Wyżej opisany układ jest także typowy i często stosowany, ponieważ ma już zabezpieczenia przed jednoczesnym naciśnięciem obu przycisków i często dodatkowe funkcje, np. różne sygnalizacje. Trzeba go tylko zrobić (np. z gotowego schematu) lub znaleźć gotowy i kupić. Czyli dodatkowy koszt czasowy i finansowy. Ponadto trzeba to także zasilić oprócz samego napędu.

  Gdybyś szukał - to może mieć szumną nazwę "elektroniczny sterownik", np. bramy przesuwnej, rolet itp. W takim razie zdecyduj, co chcesz wybrać, abym bez potrzeby nie produkował nieprzydatnych schematów.

  Na razie zróbmy sobie przerwę świąteczną od techniki.

  Krzysztof Podstawa
 • Poziom 32  
  Wybrany przez Ciebie kabel to zapewne tzw. linka. Jeżeli tak, to będzie elastyczniejsza w montażu od przewodu typu drut, chociaż w takich realizacjach "stacjonarnych" powinno się stosować pełne przewody, a linki są do połączeń "ruchomych". Ale zostaw już taki, jaki wybrałeś - 1 mm powinien wytrzymać prądowo.

  Ten przewód chciałbym zakupić bo zawsze wezmę te 10m więcej i będę miał na zapas.

  No i znalazłem :D nie za 80zł a za... 8zł :)
  http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=50916
  Sterownik do szyb samochodowych :D Napisane jest, że steruje przez zmianę polaryzacji :) I on właściwie rozwiązuje mój problem, mam boazerię na ścianach więc bez problemu wytnę kształt włącznika i tyle :)

  Dziękuję Ci bardzo za pomoc, tematu nie zamykam, zamknę jak poskładam wszystko.
 • Poziom 39  
  Kolego 1010011010, trochę mało ambitnie. Masz zamiar "z ręki" te rolety sterować? Żadnego niej lub bardziej inteligentnego modułu z automatyką?
 • Poziom 32  
  @kybernetesikona
  Ambitne nie ambitne, jak złożę całość do kupy ze sterowaniem naściennym myślałem nad małym dodatkiem:
  http://allegro.pl/
  Tylko nie wiem, czy zda się w moim przypadku? Czy będzie w stanie zamieniać bieguny? Musiałbym niestety zasilić go osobno (12V :/).
  Po za tym budżet już praktycznie przekroczyłem - problemem okazało się to, że musiałem 2 razy włącznik zakupić (pierwszy okazał się nietrafiony).
 • Poziom 11  
  Najbezpieczniej użyć włącznika, który wskazałeś, dwóch przekaźników i dwóch kontraktonów. Dzięki przekaźnikom wyeliminujesz możliwość zwarcia przez jednoczesne wciśnięcie dwóch przycisków. Schemat z zastosowaniem przekaźników z cewka 230VAC. Możesz użyć przekaźników z cewka np 5V i w późniejszym okresie sterować roletami z komputera np przez port RS232. Można też zastosować inteligentne przekaźniki lub np PLC ale to już nieco podnosi koszty inwestycji dając w zamian duże możliwości sterowania. [img]Sterowanie roletą poprzez serwo - jak to rozwiązać? (początkujący).[/img]
 • Poziom 32  
  To urządzenie sterowane z pilota radiowego może mieć tylko dwa niezależne wyjścia dwustanowe typu "Załącz-Wyłącz", co dałoby większą uniwersalność. Np. jednym przyciskiem włącza się lub wyłącza jakąś grzałkę, a drugim - dmuchawę. Lub jakieś dwa oświetlenia. Lub napęd rewersyjny prądu przemiennego - bezpośrednio. Lub napęd rewersyjny prądu stałego - ale mostek zmieniający bieguny musi być.

  Poszukałem opisu przekaźników JQC-3F - mają tylko po jednej parze styków, czyli są to tzw. przekaźniki pośredniczące - do załączania innych przekaźników. Pilot i odbiornik pełnią wtedy funkcję tylko zdalnych przycisków kierunkowych. Najlepiej zapytaj sprzedającego o sposób działania tego radyjka.

  Krzysztof Podstawa
 • Poziom 32  
  Tak, to jest dość ciekawe urządzenie z tymi trzema trybami pracy. Ma po jednej parze styków w każdym kanale, ale styki są przełączalne, co jest dużą zaletą. Spróbuję się zastanowić, czy dałoby się z tego jakoś zrobić przełącznik biegunów bez dodatkowych przekaźników. Już nie dzisiaj, bo jutro do roboty iść muszę, chociaż nie chcę (żartuję - chcę, chcę).

  Krzysztof Podstawa.
 • Poziom 11  
  Schemat podłączenia pilota ze zmiana biegunowości. Jedyny problem jaki moze się pojawić to gwałtowne chamowanie silnika w przypadku wyłączenia się obu przekaźników. Jest to silnik pradu stałego więc w przypadku wyłaczenia obu przekaźników zostana zwarte oba wyjścia silnika
  Sterowanie roletą poprzez serwo - jak to rozwiązać? (początkujący).

  Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

  Poniżej prosty schemat ze zdalnym sterowaniem oraz z opcją sterowania ręcznego przyciskami. Na schemacie są dwie opcje podłączenia silnika. Opcja 1 to rozwiązanie jak na schemacie powyżej. W tym rozwiązaniu można zrezygnować ze styków przekaźnika narysowanych przed wyłącznikami krańcowymi. Daje to możliwość zastosowania przekaźników jednopolowych dwustanowych (takie jak na płytce odbiornika). Wciśnięcie dwóch przycisków jednocześnie spowoduje zatrzymanie silnika w przypadku braku styków przekaźnika przed wyłącznikami krańcowymi. Ryzyko w tej opcji to zwarcie styków silnika jakie powstanie po zwolnieniu lub wciśnięciu ubu przycisków jednocześnie. W przypadku większości silników prądu stałego zwarcie ich styków kiedy się obracają siła bezwładności powoduje gwałtowne zatrzymanie takiego silnika (silnik w tym trybie pracuje jak prądnica). Tym samym zyskujemy chamulec ale w zależności od wielkości silnika i bezwładności systemu może wydarzyć się wiele efektów ubocznych takich jak np. spalenie styków przekaźnika, uszkodzenie przekładni, ukręceniu osi silnika czy spalenie uzwojenia silnika. Często efekt chamowania elektrycznego jest wykorzystywany jednak nie zwiera sie styków na sztywno a przez odpowiedniej mocy opornik.Skutkiem pozytywnym zwarcia styków jest zblokowanie silnika kiedy nie jest zasilany. W zależności od wielkości silnika i ciężaru rolety może on utrzymywać roletę w dowolnej pozycji oraz umozliwia precyzyjne i powtarzalne zatrzymanie rolety w położeniach krańcowych. Efekt utrzymywania rolety w dowolnej pozycji można otrzymać stosujac np.przekładnie ślimakową (pewniejsze rozwiązanie)
  W opcji 2 muszą być użyte styki typu NC przed wyłącznikami krańcowymi. W innym wypadku w przypadku wciśnięcia dwóch przycisków jednocześnie nastąpi zwarcie dwóch biegunów zasilania. To rozwiązanie wymaga zastosowania przekaźników 3 polowych ale po wyłączeniu przycisków czy pilota następuje całkowite odcięcie/rozłączenie silnika. Wadą jest brak natychmiastowego zatrzymania silnika, który w zależności od oporów i bezwładności może jeszce przez chwilę się obracać. Oczywiście w tym rozwiązaniu można dodać odpowiedniej mocy opornik i uzyskać chamulec.
  Sterowanie roletą poprzez serwo - jak to rozwiązać? (początkujący).


  Proszę poprawić liczne błędy ortograficzne
  And!
 • Poziom 32  
  Kolega fhpsj wyręczył mnie już z dalszego myślenia (gratuluję), dając wszystko, co trzeba do budowy sterowania rewersyjnego w różnych wariantach. Mimo tego dorzucę jeszcze moje siermiężne wypociny (pseudo-semigrafika, wybaczcie), aby nie zmarnować tej malutkiej pracy i dopełnić całości. Jest to schemat cząstkowy, widziany jako mostek czteroramienny.

  Krzysztof Podstawa

  P.S. Schemat kolegi fhpsj dla pilota bezprzewodowego oświecił mnie w kwestii włączenia dwu jednobiegunowych styków przełączalnych w mostek wykonawczy. Czyli warto było uczestniczyć w tej dyskusji. K.P.
 • Poziom 2  
  Co prawda trafiłem tu przez przypadek, ale w tym tygodniu robiłem podobny projekt. (też podnoszenie rolety).

  Wykorzystałem do tego andruino i odbiornik IR. Dzięki temu podnoszę roletę przy pomocy pilota od TV.

  Koszt całego projektu około 60 zł.

  Jakby kogoś interesowało poniżej link do schematu i zdjęć:

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  Dar.El
 • Poziom 32  
  Witaj.
  Ja nie chciałem sterowania pilotem z prostej przyczyny. Mam już 4 piloty i nie widzi mi się sterowanie roletą kolejnym lub wykorzystanie aktualnego do sterowania.
  Powiem Ci tak, że nowe sterowanie jest już ładnie schowane w ścianie, nie widać wcale serwa - wszystko działa bardzo dobrze. Dodatkowo do normalnego sterowania poprzez przytrzymanie dodałem przełącznik który ponosi roletę tak długo, aż:
  1. Nie podniesie się całkiem (krańcówka)
  2. Nie wyłączę go ręcznie.
 • Poziom 2  
  spoko,

  nie mówie, że Twoje rozwiązanie jest złe, może nawet lepsze.

  Wklejam po prostu alternatywnie.
 • Poziom 32  
  Jakie serwo wykorzystałeś?
 • Poziom 10  
  Witam, chcialbym zrobic sterowanie roletami za pomoca serwa, przerobionego w taki sposob zeby robilo za silnik wolnoobrotowy do rolet.
  Z takiego serwa po wywaleniu elektroniki wychodzi + i - ktore w zaleznosci od podlaczenia steruja zwijaniem rozwijaniem.
  Pytanie...
  Chce zakupic wlacznik dotykowy do ktorego bede mial podlaczone dwie oddzielne lampy w pokoju i wlasnie rolete, ma on w sumie 4przyciski:
  lampa 1
  lampa 2
  roleta w dol
  roleta w gore
  Ma tez mozliwosc sterowania nim za pomoca pilota, nizej wrzucam schemat podlaczenia

  Jak podlaczyc serwo skoro ma ono tylko + i - a do sterowania silniczkiem na schemacie sa wyprowadzone od niego 4przewody?
 • Poziom 2  
  serwo nie dziala tak jak myślisz. Ono ma plus minus i kanał sterujący (trzeci kabel). tym trzecim przewodem przekazywany jest sygnał i w zależności od jego wartości serwo się kreci w jedną lub w drugą stronę.
  Wydaje mi się że bez jakiegoś procesora nie uda ci się sterowac serwem.