Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hp compaq 6910p matryca czy inwerter

04 Cze 2012 01:09 3210 8
  • Poziom 2  
    Podczas pracy na laptopie nagle zgasł "monitor". Nie był on w tym momencie ruszany, zamykany, tak wiec nie może być to uszkodzenie taśmy. Podczas próby włączenia, podświetla się cześć prawego narożnika matrycy (mignie) w tej krótkiej chwili widać wszystko co się wyświetla. Kiedy na matryce pada mocne światło np. z lampy to widoczny jest obraz (ikony, folder itp). Wygląda ze matryca nie jest podświetlana. Podłączyłem monitor od komputera stacjonarnego i działał on normalnie. Moje pytanie brzmi czy to jest spowodowane uszkodzeniem/spaleniem inwertora, czy padła matryca i ile mniej więcej kosztuje naprawa takiej usterki w serwisie?
  • Poziom 33  
    SirLimax1987 napisał:
    Podczas pracy na laptopie nagle zgasł "monitor". Nie był on w tym momencie ruszany, zamykany, tak wiec nie może być to uszkodzenie taśmy. Podczas próby włączenia, podświetla się cześć prawego narożnika matrycy (mignie) w tej krótkiej chwili widać wszystko co się wyświetla. Kiedy na matryce pada mocne światło np. z lampy to widoczny jest obraz (ikony, folder itp). Wygląda ze matryca nie jest podświetlana. Podłączyłem monitor od komputera stacjonarnego i działał on normalnie. Moje pytanie brzmi czy to jest spowodowane uszkodzeniem/spaleniem inwertora, czy padła matryca i ile mniej więcej kosztuje naprawa takiej usterki w serwisie?

Nie ma czegoś takiego jak inwertor w twoim laptopie. No chyba, że jesteś wynalazcą. Sprawa tyczy się inwertera i na pewno nie jest to uszkodzenie matrycy.
    Ile będzie kosztowało ciężko określić bo nie znam stawek za taką usługę w miejscu twojego stałego zameldowania.
  • Spec od komputerów
    Masz uszkodzoną świetlówkę, podstaw inną dla potwierdzenia tej tezy.
  • Poziom 33  
    boro1234567 napisał:
    Masz uszkodzoną świetlówkę, podstaw inną dla potwierdzenia tej tezy.

Po co wymieniać świetlówki jak nie znamy nawet podstawowych napięć na inwerterze. Od tego pasowałoby zacząć. Autor pytał czy to matryca czy inwerter stąd moja odpowiedź jednoznaczna.

Zrób pomiary na złączu matrycy i je od razu przylutuj jeśli zauważysz zimne luty (często się w tym laptopie to zdarza- otwieranie-zamykanie naprężenia mechaniczne i cyna bezołowiowa wyjaśnia to zjawisko). Jeśli to akurat to, to sprawa się od razu rozwiąże, jeśli nie będziemy dumać dalej.

Podstawa przy naprawie czegokolwiek to POMIARY.

W załączniku schemat tego laptopa - podejrzewam, że skoro się tym nie trudnisz to nic on ci nie da ale ... żeby nie było skoro mam to się dziele.

Na razie tyle ode mnie.
  • Spec od komputerów
    SirLimax1987 napisał:
    Podczas próby włączenia, podświetla się cześć prawego narożnika matrycy (mignie) w tej krótkiej chwili widać wszystko co się wyświetla. Kiedy na matryce pada mocne światło np. z lampy to widoczny jest obraz (ikony, folder itp). Wygląda ze matryca nie jest podświetlana.

Przy takich objawach w pierwszej kolejności do podmiany świetlówka.
  • Poziom 33  
    boro1234567 napisał:
    SirLimax1987 napisał:
    Podczas próby włączenia, podświetla się cześć prawego narożnika matrycy (mignie) w tej krótkiej chwili widać wszystko co się wyświetla. Kiedy na matryce pada mocne światło np. z lampy to widoczny jest obraz (ikony, folder itp). Wygląda ze matryca nie jest podświetlana.

Przy takich objawach w pierwszej kolejności do podmiany świetlówka.

Tak kolego ale zauważ że autor tematu to nie super spec w dziedzinie Laptopów, więc najpierw należy sprawdzić tą tezę inaczej. Jak napięcia na inwerterze dobre, luty na złączu w porządku. Kluczowanie tranzystorowe z napięciem znamionowym (już wtedy znanym) w porządku to wtedy i ewidentnie wtedy świetlówka. Wiem że wiesz dużo ale umiejętnie dawkuj to co wiesz :) Uzasadniaj to co napiszesz. I bez urazy, nie odbieraj mnie źle. Dzięki
  • Poziom 34  
    Redgy napisał:
    Autor pytał czy to matryca czy inwerter stąd moja odpowiedź jednoznaczna
    A ja na miejscu Kolegi wzbraniałbym się na tym etapie udzielać tego typu "jednoznacznych" odpowiedzi, ponieważ dla autora uszkodzenie świetlówki MOŻE być jednoznaczne z uszkodzeniem matrycy, w którą jest ona wbudowana.
    Jednakże zgadzam się, że należy zacząć od pomiarów napięć na wejściu inwertera.

W przypadku jednak prawidłowych napięć sterujących, podstawienie sprawnej świetlówki w celu potwierdzenia (lub wykluczenia) jej usterki zdaje się być najbardziej optymalną czynnością diagnostyczną pod kątem finansowym (świetlówka będzie na pewno tańsza, niż inwerter).
  • Spec od komputerów
    My tu gadu gadu ale nich się autor wypowie czy posiada możliwość pomiaru napięć, podmiany świetlówki oraz wykonania innych czynności które mu zostaną zlecone w ramach zdiagnozowania i usunięcia w/w usterki.
  • Poziom 2  
    Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Niestety nie posiadam odpowiedniego sprzętu do wykonania takich czynności jak wyżej wymienione i obawiam się, iż również zdolności. Głownie chciałem się dowiedzieć czy matryca jest winna czy inwerter, czy jeszcze coś innego; oraz o naprawdę bardzo przybliżony, orientacyjny koszt naprawy owej awarii. (żeby nie zostać naciągniętym w serwisie i wplatany w dodatkowe wydatki, bo wydaje się mi że koszty wymiany matrycy są dość wysokie). Jeszcze raz dziękuję za Państwa porady