Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ wykrywania styku z zastosowaniem cewki Rogowskiego

04 Jun 2012 13:39 1695 9
  • Level 9  
    Od razu zaznaczam, że nie kumam się w ogóle w temacie, mam takie zadanie, a mianowicie przedstawić schemat układu wykrywania styku z zastosowaniem cewki Rogowskiego, układ ma wykrywać styk(zwarcie) elektrody z materiałem obrabianym w obróbce elektrochemicznej, a także porównać go z innymi układami wykrywania styku, czy jest ktoś w stanie mi pomóc? Z góry dzięki! Szukałem informacji na ten temat, ale nigdzie nie mogę nic konkretnego znaleźć... Jeżeli temat zamieściłem tam gdzie nie trzeba to sory.
  • Level 9  
    Nikt nie jest w stanie pomóc początkującemu?
  • Level 28  
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Cewka_Rogowskiego Pomiędzy materiał a maszynę należy podłączyć źródło napięcia przemiennego. Podczas zwarcia w obwodzie popłynie prąd. Doprowadzi to do indukowania napięcia w cewce. Podczas przerwy w obwodzie nie płynie prąd a tym samym nie indukuje się napięcie na cewce.
  • Level 9  
    Dzięki wielkie za pomoc.
    Musze to jeszcze porównać z innymi układami wykrywania styku, a więc jakie są inne układy które można by zastosować do wykrywania styku elektrody z materiałem podczas obróbki ECM?
  • Level 37  
    AVE...

Pomiar napięcia odkładającego się na rezystorze pomiarowym na przykład. Rezystor jest bezpośrednio wpięty szeregowo z elektrodą, obwód pomiarowy wymaga izolacji galwanicznej. Możesz też zrobić pomiar przekładnikiem prądowym. Ogólnie zasada jest taka, iż mierzysz prąd płynący między elektrodą i obrabianym przedmiotem. Zawsze jakiś prąd będzie płynął, ale jak jest stały w wartości i znaczny, to znaczy iż coś się gdzieś zwarło...

BTW, nie miałeś gdzieś na zajęciach opisanej obróbki metodą elektrochemiczną?
  • Level 9  
    A jakby wyglądały schematy pomiarowe tych innych układów wykrywania styku? Miałem obróbkę na zajęciach, ale nie miałem nic o układach wykrywania styku, a jeśli chodzi o elektryke/elektronike jestem noga..
  • Level 9  
    znajdzie się miła osoba i mi pomoże?
  • Level 43  
    Quote:
    znajdzie się miła osoba i mi pomoże?

Nie, sami wredni dranie :(
    To nie jest popularna dziedzina na której "wszyscy" się znają, elektronik może się domyślać jak to działa i takie odpowiedzi dostałeś. Takie domysły nie muszą być prawidłowe, sprawa jest o tyle interesująca że do obróbki używa się prądu stałego, a cewka Rogowskiego na prąd stały nie reaguje (przynajmniej nie indukuje się napięcie), choć są sprytne metody które taki pomiar umożliwiają. Metod rozwiązania problemu mogę wymyślić kilka, ale ty masz oprzeć się na sprawdzonych sposobach opisanych w literaturze, a nie tym co ktoś nieznający specyfiki ECM podpowie.

Wpisanie w google zapytania po angielsku daje trochę wyników m.in. patenty opisujące różne sposoby wykrywania zwarcia.
  • Level 9  
    albo jestem ślepy albo nie wiem, ale nic nie znalazłem nigdzie o tych układach wykrywania styku w literaturze, chodzi mi o jakieś konkretne informacje jak wygląda schemat takiego układu i jak on działa itp...
  • Level 37  
    AVE...

Powinieneś odwiedzić swojego okulistę:
    http://www.freepatentsonline.com/3914170.html

Swoją drogą robienie czegoś takiego z cewką Rogowskiego jest cokolwiek dziwne, lepiej by się sprawdził czujnik Halla do pomiaru prądu...