Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor 21" MITSUBISHI DIAMOND PRO 91TXM - tranzystor k

13 Sty 2005 00:03 1867 13
  • Poziom 15  
    Dostalem rozgrzebany monitor 21" MITSUBISHI DIAMOND PRO 91TXM. Zasilacz dziala po odpieciu zwartego kluczujacego, kineskop zarzy, lecz rowno przetluczony byl tranzystor 2SC3281 przez kogos wstawiany - obsadzal zasilacz ktory probkowal. Czy ktos naprawial juz takie cudo?Pytanie, czy ktos ma schemat tego monitora i moze sprawdzic, czy taki tranzystor ma tam stac fabrycznie, czy moze jakis inny? I jaka powinna byc dioda stojaca razem z nim na radiatorze - symbol; chociaz ta wyglada ze jest ok, ale boje sie, ze ktos cos nieoryginalnego wstawil. Dzieki za odpowiedz.
  • Poziom 26  
    teraz jest trochę późno i kładę się właśnie spać,ale opisz dokładnie usterkę(objawy).zerkną jutro w swpją bazę może znajdę do niego servisówkę ,to pomogę,a może obędzie się bez niej.pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Konkretnie wygladalo to tak, ze dostalem monitor ktorego objawem bylo to, ze po wlaczeniu zaswiecala sie dioda zielona zasilania, ale nie bylo obrazu. Po zdemontowaniu obudowy okazalo sie, ze ktos w monitorze grzebal, odlutowal nogi w tranzystorze kluczujacym H o symbolu 2sc3281 oraz diodzie, ktora byla przy nim na ogromnym radiatorze. Tranzystor ten jest "przetluczony" w kazdym kierunku. Ciekawa konstrukcja tego monitora - nawet gdy nie ma tranzystora kluczujacego, a dziala wtedy nieobsadzony jego zwarciem zasilacz, to dziala zarzenie kineskopu. W starych konstrukcjach zarzenie jak pamietam bylo zawsze zwiazane z funkcjonowaniem trafopowielacza. Zastanawiam sie, czy ten tranzystor 2sc3281 byl wstawiony tam fabrycznie a tylko wylutowany przez kogos, czy tez ktos wstawil cos co akurat mial pod reka, bowiem ten typ tranzystora byl chyba rowniez stosowany przy...konstrukcji koncowek mocy we wzmacniaczach audio ;-).
    Znalazlem jeden schemat monitora 17" Mitsubishi, i tam stoi na schemacie N-FET 2SK2645. Kupilem taki tranzystor, i sie zdziwilem, ze jest
    dwa razy mniejszy gabarytami jak 2SC3281.
    Dlatego moje wolanie o pomoc, co mam tam wstawic, by bylo jak
    w fabrycznym monitorze.
    Jakby ktos mial schemat monitora to prosze o wszelkie info lub o przeslanie na adres remigius(malpa)positive.net.pl Dzieki wielkie !!!
  • Poziom 26  
    schemy monitorów 19" mitsubishi mam tylko dwa 1998FD i 1995SL.jeśli chcesz któryś z nich daj znać.apropo tranzystora.faktycznie śmieszne :) .hehe.tranziak który tam masz jest na 200V.he ale lajkonik w nim bebrał.wstaw sobie 2sc3998.jest stosunkowo tani,ma 25A,i na 100% tam będzie działał.pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Rozwiazanie problemu jest nastepujace.
    Schemat bardzo podobny do poszukiwanego do tego modelu Mitsubishi to schemat TMF8705 - do sciagniecia z Elektrody - zgadzaja sie opisy nazw elementow plyty bazowej ze schematem.
    Majac ten schemat znalazlem poszukiwany tranzystor - to nie mogl byc ten ktory w nim znalazlem. Oryginalnie na schemacie jest Q503 2sc5331, co oznacza, ze trzeba wstawic tranzystor NPN o parametrach: 1500V 15A 180W 0.3US. Z uwagi na braki magazynowe, szukalem czego podobnego co bylo na stanach magazynowych, zamowilem 2SC3998 SI-N 1500V 25A 250W 0.2US - i mam nadzieje, ze monitor ruszy.

Sadze to po objawach, bowiem testowo wstawilem BU2525AF NPN 1500/800V 12A 45W - i monitor dzialal przez ok. 10 minut, po czym mialem objaw, ze odchylanie powoli zaczynalo sie zwijac i ginelo. O dziwo, tranzystor ten eksperyment wytrzymywal, po ponownym wlaczeniu monitor dzialal, lecz krotko. Czy wstawienie 2SC3998 usunie ten objaw i monitor bedzie dzialac stabilnie - bede wiedzial jak otrzymam zamowiony, dosc drogi tranzystor...
  • Poziom 19  
    Witam,
    Skoro wywaliło klucz to znaczy że coś go obciążyło
    1. trafopowielacz
    2. zimne luty
    3. wyschnięte elki
    4. zmęczenie materiału
    należy szukać przyczyny a nie wymieniać i odpalać bo może zadziała.
    sprawdź napięcia przy włączonej żarówce 60W (zamiast klucza) - masz podobny schemat więc powinieneś mieć podane napięcia
    Sprawdz płytę pod kątem zimnych lutów szczególnie w okolicach nagrzewających się.
    sprawdź elementy pod względem ewentualnego ich przegrzania (zmiany rezystancji itp)
    cytuję : monitor dzialal przez ok. 10 minut, po czym mialem objaw, ze odchylanie powoli zaczynalo się zwijac i ginelo
    to by oznaczało że "coś" się nagrzewa i układ odchylania traci stabilność.
    szukaj przyczyny takiego stanu - ewentualnie szykuj się na hurtowy zakup elementów
    pozdro
  • Poziom 15  
    Zdaje sobie sprawe, ze to moze byc "cos jeszcze" - bowiem "zejscie " monitora jest bardzo lagodne po 10-15min - zaweza sie obraz w H w 15 sekund, zaczynajac od prawej strony, po czym nagle juz zwija sie H, a wraz z nim V. Na razie musze poczekac na tranzystor - bowiem stan pracy ok. 15 minut mialem na tranzystorze o mocy 45W, a wedlug dokumentacji ma tam stac tranzystor o mocy 180W ;-) - wiec na razie sklonny jestem wierzyc, ze przyczyna zgonow lezala w zbyt przegrzewajacym sie slabym i nieodpowiednim tranzystorze- wlasnie ze wzgledu na te 45W, a nie 200W. Tym bardziej, ze mi nic nie uszkadzalo tego tranzystora. Ale za kilka dni bede wiedzial, czy sie mylilem... i tu faktyczie - wtedy trzeba bedzie pobawic sie chyba elektrolitami w okolicy. Ostatecznie kiedys oryginalny tranzystor zszedl z tego swiata albo smiercia naturalna, albo cos go do tego pchnelo ;-) Tylko co?;-) Zasilacz nie obciazony odchylaniem dziala - wyzej nie skacze, bo obraz sie kurczy - nie ma objawu skoku in plus w wymiarach. Zobacze, co bedzie po zmianie tranzystora na 4 x mocniejszy.
  • Poziom 19  
    A czy wymieniłeś tę diode co była razem na radiatorze ? to dioda zabezpieczająca - jeżeli się nagrzewa to może puszczać i szpileczki tłuką tranzystor - wymień jeżeli tego nie zrobiłeś
  • Poziom 26  
    zejście jak to nazywasz jest spowodowane nadmiernym nagrzewaniem się tranzystorka.po prostu dałeś za mały i tranzystor.to tak jak byś założył na 200V tranzystor o napięciu max.150V też ruszy ale będzie się grzał,i po chwili padnie.hm przyczyna spalenia poprzedniego.cóż mogą to być zimne,elki na +B,ale dioda raczej nie sądzę.podstaw 2sc i przyglądaj się uważnie zachowaniu monitora.jeśli zacznie się coś dziać,to wyłącz i szukaj przyczyny.pamiętaj o nasmarowaniu pastą która oddaje temperaturę na radiator.to może być tutaj ważne.pozdrawiam
  • Spec od monitorów
    Proponuję nie mieszać pewnych pojęć!!!
    Napięcie to napięcie i nie można robić takiego porównania do mocy.
    Bardzo dobry przykład tego podał nam kolega zakładający ten wątek. Róznica w mocy miedzy 200W (ma być) a 150W (jest) to nie to samo co 200V(ma być) a 150V(jest). Jak włożymy element na 150V w obwód 200V to ten od razu odleci do krainy wieczych tranzystorów - nawet nie zdąży się nagrzać, gdyż dojdzie do przebicia złącza bez przegrzania!! A 150W element może zrobić się ciepły lub bardzo ciepły, ale będzie działał dalej.
  • Poziom 15  
    Q503 - 2SC3998 SI-N 1500V 25A 250W 0.2US rozwiazal problem - monitor dziala bez problemu, nawet sie juz ogromny radiator zbytnio nie nagrzewa, czyli to jest to co powinno sie wstawiac.
    Moim kolejnym zmartwieniem stalo sie to, ze nie wiem jak poradzic sobie z ustawieniem ostrosci obrazu.
    Majac duzy ekran - 21" - mam sytuacje taka, ze tylko poziomy pas o szerokosci ok 15 cm jest zadowalajaco ostry, chociaz w centrum tez jest ostrosc gorsza niz na bokach - natomiast denerwuje mnie zupelny brak ostrosci przy dolnej i gornej krawedzi kineskopu.
    Kiedys, gdy mialem na stole monitor Marvin 17" i znalem patent na wejscie w tryb serwisowy, byl tam w menu serwisowym suwak do ustawienia na OSD o nazwie VL i VH, ktorego regulacja pozwalala na skorygowanie takie wady, ze czesc obrazu jest nieostra.
    Czy ktos ma doswiadczenie i moze podpowiedziec, jak poprawnie w monitorze wyregulowac ostrosc, by uzyskac ja poprawna?
    Mam nieostre gore i dol oraz slabsze centrum. Lewa i prawa strona sa OK.
    Dzieki za podpowiedz.
  • Spec od monitorów
    Masz uszkodzony układ V-DynamicFocus.
  • Poziom 15  
    W jakich rejonach szukac tej usterki V-DynamicFocus? Jakie to przewaznie elementy? Ten kineskop moze byc jak zyleta, gdyby mial sterowanie ok.

Objaw nie jest super silny - to tak jak zalozyc czyjes slabe okulary - lekko nieostry i to szczegolnie na bialym tle. Na razie ustawilem sobie wszedzie schemat "stalowy" w windzie, zrobilem tez panorame ;); na szarosci tla idzie wytrzymac - problem jest, gdy tlo mam biale - tu cos nie wyrabia z wyostrzaniem - i jak wspomnialem, moglem to kiedys w monitorze Marvin skorygowac poprzez tryb serwisowy regulujac wartosci VL i VH - bylo cos tam takiego. Czy ten model monitora ma cos takiego? A moze inny pomysl?

Albo moze inaczej - ktora z serwisowek od monitorow na trynitronie/diamontronie ma dobrze opisana procedure regulacji ostrosci po serwisie - tak na wzor...ku nauce. Dzieki za ew. odpowiedzi.
  • Spec od monitorów
    sprawdz czy grzebula ktory grzebal w tym monitorze przed toba nie podlaczyl kabli focusow odwrotnie