Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[C++] WinAPI i asynchroniczna komunikacja RS-232 na wątkach.

Arkain 04 Jun 2012 17:24 704 0
 • #1
  Arkain
  Level 10  
  Witam wszystkich BARDZO serdecznie ;]

  Od pewnego czasu piszę swoją aplikację (C++ Builder) wykorzystującą komunikację po RS-232. W wersjach BETA program był jednowątkowy a komunikacja opierała się na timerach. Postanowiłem jednak że w wersji finalnej program musi posiadać asynchroniczną komunikację RS-232 i najlepiej z niezależnymi wątkami nadawania i odbioru tak by GUI pracowało swobodnie i wszelkie problemy z transmisją były jak najmniej odczuwalne przez docelowego użytkownika (mnie ;]).
  Tu jednak pojawiły się spore problemy których - mimo prób i poświęcania każdego wolnego czasu na poszukiwanie informacji/rozwiązań - nie udało mi się rozwiązać w zadowalającym stopniu.
  Pomyślałem wtedy że przecież nie jestem pierwszym który ma z tym do czynienia i problemy. Poco więc wywarzać otwarte drzwi?
  Na elektrodzie BARDZO często osoby które zaczynają przygodę z RS-232 poszukują informacji i rozwiązań do swoich projektów.
  Czemu więc nie zrobić listy linków lub załączników z gotowymi rozwiązaniami które inni mogliby w łatwy sposób zaaplikować do swoich programów.

  Liczę się z tym że są osoby które pokonały ten problem mogą odczuwać niechęć do dzielenia się swoją pracą jednak pamiętajmy że te funkcję z których my korzystamy też zostały napisane przez innych dla naszej wygody a są dostępne w darmowych kompilatorach.

  Proszę więc drogich kolegów i koleżanki którzy jesteście już doświadczeni i rozwiązaliście w/w problem o zamieszczenie materiałów, linków które posiadają informacje praktyczne lub kodów źródłowych gotowych rozwiązań w/w problemu.

  Często możemy znaleźć w sieci informacje jak odbywa się komunikacja lub z jakich funkcji korzystać jednak gotowych rozwiązań opartych o WinAPI i wielowątkowość (lecz nie gotowych komponentów/wtyczek) jest jak na lekarstwo nie mówiąc już o materiałach (komentarzach) w ojczystym języku.

  Z góry dziękuję wszystkim za pomoc w imieniu swoim i wszystkich którzy będą korzystać z tych materiałów!

  Linki:
  Praca dyplomowa AGH - zawiera sporo kodu źródłowego wraz z opisem
  Przyjemna biblioteka do komunikacji RS-232 - wymagająca jednak pewnej znajomości obsługi wątków.
  M. in. prosta biblioteka do komunikacji RS-232 w WinAPI