Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik 74LS161 liczy "co 2", a powinien "co 1"

04 Cze 2012 19:54 1465 4
  • Poziom 8  
    Witam.

Mam układ DM74LS161AN. Ma liczyć od 1 do 11. Liczba 11 jest wykrywana przez bramkę NAND która podaje 0 na wejście PE (load). Podłączyłem scalaka według Datasheet'u i liczy co 2 zamiast co 1, tak jak powinien. Jeśli pre definicje zrobię na liczbę nieparzystą, to liczy nieparzyste co 2.

Podłączenie jest następujące (podaje po pinach z funkcjami gdyby komuś nie chciało się zaglądać do datasheetu)", "1" oznacza logiczną jedynkę czyli napięcie VCC = 5V, a "0" to masa

1. MS ->"1" (Master Reset (Active LOW) Input)
    2. CLK -> zegar
    3. P1 -> "1" (Parallel Input żeby liczyło od 1 nie od 0)
    4. P2 -> "0" (Parallel Input)
    5. P3 -> "0" (Parallel Input)
    6. P4 -> "0" (Parallel Input)
    7. CEP -> "1" Count Enable Parallel Input
    8. GND -> "0"
    9. PE -> wyjście bramki NAND (Parallel Enable (Active LOW) Input które wcześniej nazwałem Load)
    10. CET -> "1" (Count Enable Trickle Input)
    11. Q4 (Q1-Q4 Parallel Outputs z Q4 i Q3 biorę wejścia bramki NAND)
    12. Q3
    13. Q2
    14. Q1
    15. TC (Terminal Count Output zwane czasem RC0 ale nie korzystam z niego)
    16. VCC -> "1"

Wie ktoś jak to "dziadostwo" podłączyć, żeby liczyło po kolei co jeden? Prosze o pomoc.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam,

Kolega chyba nie jest zbytnio obeznany z podstawami cyfrówki. Na wstępie chciałbym zauważyć, że układ w/g opisu będzie liczyć od 1 do 12, a nie do 11. Ze zliczaniem co 2 - jest to bardzo mało prawdopodobne i teoretycznie niemożliwe. Problem więc może tkwić w źródle sygnału zegarowego - być może użył Kolega zwykłego łącznika mechanicznego, drgania styków którego powodują pojawianie się dwóch (zamiast jednego) impulsów? Warto sprawdzić to za pomocą oscyloskopu, lub zestawić najprostszy filtr dolnoprzepustowy RC na wejściu CLK, dla sprawdzenia, czy cokolwiek się w układzie zmieni.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Przepraszam, źle napisałem. Wykrywa 10 i liczy do 11. Ma pracować na zegarze około 15kHZ, ale tymczasowo zmontowałem na NE555 timer 0,2 Hz (akurat takie rezystorki miałem). Zegar jest na stałe połączony kablem, więc nie może być drgań styków. Właśnie dlatego myślałem że coś źle podłączyłem.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Licznik w/g opisu Kolegi ma trajektorię 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-1-2-...
    Może zbocze sygnału z NE555 nie jest zbyt strome? Jestem gotów się założyć, że właśnie w CLK tkwi problem, jako, że jak wynika ze schematu struktury '161, nie ma innej możliwości podwójnej inkrementacji, jak tylko podanie na CLK dwój impulsów (lub jednego takiego, który może zostać zinterpretowany jako 2). Może warto w szereg dołączyć "na próbę" jakiś tłumik RC?
  • Poziom 8  
    Miałeś racje odnośnie styków. Połączenie było feralne, a wymiana na grubszy kabelek, lepiej pasujący do styku, pomogła. Dzięki za pomoc.