Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LE32A451C1 Samsung TV LCD - brak głosu

BOGKUP 04 Jun 2012 20:18 8638 17
 • #1
  BOGKUP
  Level 16  
  Całkowity brak głosu ze wszystkich źródeł wejściowych ( euro, tuner TV), wyjście głosu z TV przez euro na inny Tv jest ok.oprócz tego niektóre funkcje w menu są na szaro i oczywiście nieaktywne . Po wejściu w tryb serwisowy ( info-menu-mute-power) w 1 zakładce OPTION TABLE -- model option -- CORAL -- zmieniłem na JADE , pojawia się głos , po wyjściu na st-by i ponownym uruchomieniu z st-by pozornie jest wszystko ok, jest głos , powracają nieaktywne funkcje w menu głównym użytkownika . Problem pojawia się po wyłączeniu TV z sieci i po ponownym włączeniu wszystko działa ( głos , menu ) tylko ........ obraz jest odwrócony o 180 stopni , czyli do góry nogami. Po powrocie do pierwotnych nastaw , czyli z JADE na CORAL wszystko wraca od początku , czyli brak głosu i nieaktywne funkcje w menu , obraz oczywiście normalny ( w pionie ) .
  Pytanie , czy ktoś wie jak prawidłowo ustawić opcje w trybie serw. , która z funkcji jest odpowiedzialna za głos, próbowałem , metodą prób kolejno wszystkie opcje , ale oprócz w/w , czyli ,, model option ,, żadna nie reaguje natychmiast na głos , no chyba , że znów po całkowitym wyłączeniu z sieci . Oczywiście na 1 pozycji w menu serwisowym jest RESET , który wykonałem jako 1 czynność , ale bez efektu.
  Klient zarzeka się że nic nie regulował , a głos sam zniknął.
 • #2
  LCD-LED-PDP

  Level 28  
  Rozwiązanie może to 100% nie jest ale zostawiłbym go w tym trybie gdzie głos funkcjonuje normalnie a obraz na matrycy odwrócił podając odpowiedni stan na odpowiedni pin we wtyku LVDS. Przynajmniej klient zadowolony i koszty "znikome". Pozdrawiam
 • #3
  BOGKUP
  Level 16  
  Hm, tak też trochę myślałem o takim zabiegu, tylko chyba mam za mało wiedzy ( jaki stan i na który pin), aby odwrócić. Bardzo chętnie skorzystam z podpowiedzi, bo analiza, a zwłaszcza eksperymenty w tym miejscu są chyba trochę ryzykowne, może wypowie się jakiś kolega, który ma większe doświadczenie w LCD niż ja. Dodam jeszcze, że w MODEL OPTION jest więcej opcji niż tylko w/w CORAL i JADE , są jeszcze co najmniej 2 oprócz JADE gdzie również pojawia się głos, ale również jednocześnie odwraca obraz .
 • #5
  zorbek
  Level 31  
  Jak masz gniazdo słuchawkowe w tym odbiorniku to spróbuj odrobinę jakiejś chemii do styków i kilka razy włóż małego jacka.
 • #6
  BOGKUP
  Level 16  
  Matryca to T315XW02 V.L ,reszta oznaczeń chyba nie ma znaczenia, gdyby się to udało, to byłbyś mistrzem kolego.
  Do kol. ,,zorbek,, - z całym szacunkiem kol. ale to nie to, bo przecież po przełączeniu MODEL OPTION , głos normalnie jest :-) , więc gniazdo słuchawkowe jest jak najbardziej ok., a takie czynności to wykonuję jako pierwsze , bo już różne rzeczy wyjmowałem z gniazd słuchawkowych ( zapałki, rysiki ołówków, plastelinę i różne inne dziwne przedmiociki)
 • #7
  LCD-LED-PDP

  Level 28  
  Z pdf-a widzę 3 piny AUO internal test, posprawdzaj ich stany kiedy obraz masz ok i kiedy obraz jest odwrócony i wyciągaj wnioski. Pin 10, piny 27 i 28. Z tego co pamiętam to chyba 10 odpowiadała za tryb autonomiczny matrycy inaczej RGB Patern. Do kol. Zorbek diagnoza jak najbardziej prawidłowa i bym się zgodził gdyby nie brakujące elementy w menu odbiornika. Pozdrawiam

  Sprawdź jeszcze jakie masz oznaczenia na kości Flash powinna znajdować się od spodu płyty, może klient namieszał w SM i teraz siedzi cicho jak mysz pod miotłą.
 • #8
  zbyszekskibinski
  Level 33  
  Piny 27 i 28 jeżeli nie są używane przez pł. gł. to należy je tylko zewrzeć z masą, ponieważ gdy są wypięte jest to jednoznaczne jakby był na nich stan wysoki (gdy są na GND, to zrobić odwrotnie, czyli wypiąć, bez podawania tam, żadnego napięcia)
 • #9
  lamer.
  Level 33  
  Takie "naprawy" to chałtura, ewidentnie uszkodzony wsad pamięci i tym należy się zająć.
 • #10
  zorbek
  Level 31  
  Aktywacja sluchawek powoduje że w funkcji dzwięku działa tylko funkcja autogłośność.
  Poszukaj opcji hp detect i są tam dostępne 2 ustawienia low i high.
 • #11
  lamer.
  Level 33  
  Zorbek wszystko się zgadza, zauważ jednak, że:
  BOGKUP wrote:
  oprócz tego niektóre funkcje w menu są na szaro i oczywiście nieaktywne .

  Chyba, że są to tylko funkcje dotyczące głośności.
 • #12
  LCD-LED-PDP

  Level 28  
  lamer. wrote:
  Takie "naprawy" to chałtura, ewidentnie uszkodzony wsad pamięci i tym należy się zająć.


  Zauważ szanowny kol. Lamer iż taki wsad jest ciężko lub wogóle nie dostępny co wiąże się z wymianą płyty na nową/używaną co już chałturą nie jest a znacznie podnosi całe koszty operacji.

  Co do ustawień SM to jednak będzie Coral gdyż odkopałem taką płytę u siebie z rynku UK i na stickerze stoi jak byk Coral. Pozdrawiam
 • #13
  BOGKUP
  Level 16  
  Dziękuję za zainteresowanie i odkrycie przez kol,, zorbek,, istotnie
  ,,Aktywacja sluchawek powoduje że w funkcji dzwięku działa tylko funkcja autogłośność.
  Poszukaj opcji hp detect i są tam dostępne 2 ustawienia low i high.,,
  pisałem nieaktywne niektóre funkcje i tak jest ale są to funkcje nieaktywne z racji modelu Tv (np. PIP, odcień, regul. wspornika ściennego itp ), a w zakładce ,,DŹWIĘK,, jest aktywna tylko ,,AUTO GŁOŚNOŚĆ,, reszta ( tryb, korektor, srs TS XT, głośnik tv, wybór dźwięku ) są na szaro i nieaktywne oraz ...... na co nie zwróciłem początkowo uwagi na linijce głosu pojawił się znaczek słuchawek !! co sugeruje faktycznie jakąś aktywację słuchawek i wyłączenie głośników pewnie.
  Po przejściu w tryb JADE linijka głosu jest czysta i dźwięk jest.
  Istotnie na płycie są naklejki CORAL więc tak chyba musi być.
  Problem polega na tym, że nigdzie nie mogę znaleźć sugerowanej opcji HP DETECT.
  W takiej sytuacji skuszę się na wypisanie wszystkich opcji z nastawami z menu serwisowego, może na tej podstawie coś koledzy pomogą a wypis może kiedyś komuś się przydać, więc tak

  OPTION TABLE
  Factory RESET
  Country = Otchers 3
  Ready = ON
  Inch = 32"
  DIMM Type = INT
  Type = 32LAG
  Model Option = CORAL
  AntyNet = ON
  Light Effect = OFF
  TTX = ON
  TTX List = FLof
  TTX Group = E Europe
  Carrier Mute = OFF
  High Devi = OFF
  Volume Curve = EU
  HotPlug = ON
  HotPlugCtrl = ON
  HotPlug Delay = 12
  Auto Power = ON
  LNA Menu = OFF
  Hotel Option = OFF
  D.Gamma = 0.90
  Tuner Select = Alps_Slim ---------------- nieaktywna
  Laguage = English
  Ch Table = SEH
  DDR = ETRON -------------------------- nieaktywna
  Shop Mode = OFF
  Nordic = OFF
  Arabic = OFF
  NT Conversion = OFF
  Control =
  PDP Filter = 50" SPU --------------------- nieaktywna
  PDP Group = P5E_DSpl
  Spread Spectrum =
 • Helpful post
  #14
  zorbek
  Level 31  
  Wchodzisz w zakładkę OPTION następnie ADJUST i tam masz zakładke HP detect.
 • #15
  BOGKUP
  Level 16  
  zorbek wrote:
  Wchodzisz w zakładkę OPTION następnie ADJUST i tam masz zakładke HP detect.


  Albo ja jestem nieudacznikiem , albo tej zakładki nie ma w tym menu serwisowym, analizowałem, szukałem we wszystkich poszczególnych zakładkach menu głównego i po prostu nie ma samego ADJUST .
  Po wejściu w SM menu wygląda tak

  1 Option Table ( Service )
  2 WB Adjust
  3 Information
  Checksum
  T-CRL 32PEUMD-1014.0
  4 Advanced Menu

  Przy czym w ,,2 WB Adjust ,, są nastawy dotyczące obrazu ( kalibracja, balans bieli, nastawy koloru, jaskrawości, kontrastu itp.
  W ,,4 Advanced Menu ,, nie można w ogóle wejść
  Może kol. znajdzie coś innego? bo to chyba nie ten model i nie to menu.
 • #16
  BOGKUP
  Level 16  
  Więc tak, doszedłem do tego, że SM nie pokrywa się z modelem TV, z tego wniosek , że klient chyba jednak coś kombinował z oprogramowaniem, rzeczywiście dla tego modelu kol ,,zorbek,, podaje prawidłowe zakładki menu serwisowego, ale tu jest inaczej, dokopałem się do instrukcji serwisowej innego modelu, gdzie jest rozpiska poszczególnych opcji tego menu i jest funkcja ,, HP Detect,, z Low/High , tylko ona ukryta jest w zakładce ,,Advanced Menu ,, menu głównego, do której nie ma dostępu przy pomocy pilota użytkownika a tylko z pilota serwisowego ( doczytałem to na innym forum ) no i klapa stoję w miejscu, chyba , że któryś z kol. podratuje jakimś pomysłem.
 • #18
  BOGKUP
  Level 16  
  Więc tak, dzięki wszystkim za podjęcie tematu, a zwłaszcza kol ,,zorbek,, za podpowiedź , gdzie i jaki parametr zmienić , gotowe rozwiązanie to wejść w ,,Advanced menu,, i można jednak z pilota użytkownika używając kodu 0000 na podświetlonym na żółto ,,Advanced menu,, i potem odszukać ,, HP Detect,, zmienić na ,,Low,, i gotowe, symbol słuchawek znika i jest głos. Trochę czasu i pomocy ze strony kolegów zostało uwieńczone sukcesem.