Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie zegara do sterowania drugą taryfą

04 Cze 2012 20:24 11730 8
  • Poziom 9  
    Mam pytanie. Miałem licznik dwutaryfowy A52 Pafal z zegarem sterującym obwodem bojlera elektrycznego. Wymienili mi licznik w ramach legalizacji na nowy, stary zabrali, zabrali też zegar bo to własność ZE. Teraz mam licznik dwutaryfowy 12EA52m/1, bez zegara. Obwód bojlera i stycznik nie doprowadzają napięcia do gniazdka bojlera. Proszę o pomoc. Czy mogę kupić zegar sterujący i podłączyć go bez zrywania plomby z licznika? Jak go powinienem podłączyć. Radzili mi że można, jednak nie widzę teraz takiej możliwości. Może poradzicie jaki zegar kupić, czy nadal musi być stycznik, bo ponoć teraz zegary same mogą sterować obwodem do np. 16A. Prosze może o schemat jak to podłączyć. Mam osobny obwód na ten boiler zabezpieczony S 10A. Jaka jest kolejność: zabezpieczenie zalicznikowe - zegar - stycznik, czy najpierw zegar - stycznik - zabezpieczenie? Dodam zdjęcie, żeby może było jaśniej (ten górny biały kabel po prawo to obwód bojlera). Proszę o pomoc

Zapoznaj się z ogłoszeniami w dziale i dodaj zdjęcie wg instrukcji!
    [Akrzy]
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    Cytat:
    Czy mogę kupić zegar sterujący i podłączyć go bez zrywania plomby z licznika?

A po co ?
    Zaprosić elektryka, zaraz przełączy obwód bojlera tak, by pojawiło się napięcie zasilające.
    Jedyny mankament to taki, że trzeba pilnować godzin II taryfy dla grzania bojlera, z drugiej strony plusem jest praca całej instalacji (i odbiorników) w obu taryfach.
  • Użytkownik obserwowany
    pomerenke napisał:
    Czy mogę kupić zegar sterujący i podłączyć go bez zrywania plomby z licznika?

Są zegary sterujące tzw. gniazdkowe które wkłada się do gniazdka a "wtyczkę" zasilającą urządzenie sterowane "wtyka się" w gniazdo zegara. Proste rozwiązanie które kolega sam może wykonać i nastawić czasy w zegarze sam zgodnie z posiadaną taryfą.
    I nie musi kolega pilnować godzin II taryfy jak sugerował kolega ele_pp po przełączeniu obwodu przez elektryka.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 22  
    Najpierw trzeba by było zasilić to gniazdko od bojlera bo w tej chwili nie ma tam napięcia. Kup kolego zegar Pcm 05 zaproś elektryka i ci to poskłada jak należy. Kwestia podłączenia przewodu fazowego od sterowania stycznika pod styk nr.3 zegara i zasilenia go odpowiednio N i L styk nr 1 i 2. Akurat ten przewód idzie pod tą małą tablicę od góry(kolor czerwony).
  • Poziom 42  
    Gdybyś kolego żył w normalnym kraju to problem by nie istniał. Przekaźnik wbudowany w licznik załatwił by sprawę sterowania stycznikiem załączającym bojler.
    Niestety nad Wisłą energetyka nie wyraża zgody na takie rozwiązanie.

Tu jednak godzin pracy bojlera powinien kolega pilnować. Jego praca w czasie taryfy dziennej jest kompletnie nieopłacalna. Innych prądożernych urządzeń (np: pralka, zmywarka) również.
    Większe zużycie energii na I taryfie niż na II rodzi pytanie czy nie lepiej z taryfy nocnej zrezygnować?
  • Użytkownik obserwowany
    kkas12 napisał:
    Tu jednak godzin pracy bojlera powinien kolega pilnować.

W cywilizowanym świecie pilnują godzin taryfy? Nie wierzę.

Podałem koledze proste rozwiązanie które kolega może sam zrealizować. I ustawić godziny zgodne z aktualną taryfą.
    Więc nalezy zastosować się do rady kolegi ele_pp kupić ten dedykowany zegar, ustawić godziny zgodnie z aktualną taryfą. I prawie będzie kolega żył jak na Zachodzie :D
  • Poziom 42  
    Oczywiście, że pilnują.
    Ale nie w taki sposób o jakim kolega myśli.
    Wyjaśniałem to na tym i na innych forach również.
    Wystarczy poszukać.

A skoro niby tych godzin nie trzeba pilnować to po co dodatkowy programator?

Mylisz kolego wątki.
    Dyskusja na temat szczyt/poza szczyt jest tu Link
  • Moderator - Elektryka
    pomerenke napisał:
    mam jedno pytanie: w kwestii podłączenia zegara, słyszałem że teraz zegary (nie wiem jak Pcm 05) są np. 16A

Tak, są. Ale trzeba sprawdzić w instrukcji zegara. PCm05 jest na 16A.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za porady panowie. Udało mi się zaprogramowac zegar Grasslina MIL42 digi, który wcześniej sobie załatwiłem. Podłączyłem zasilanie, cewkę sterującą stycznika (stycznik został aby obwód silnoprądowy był przez niego nie przez zegar) i wszystko chodzi jak należy. Niniejszym zamykam temat.