Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

holowanie samochodu na przyczepie lawetowej

ryba022 04 Cze 2012 20:53 6986 17
  • #1 04 Cze 2012 20:53
    ryba022
    Poziom 8  

    Witam tak jak w temacie.
    Chce wypożyczyc lawete pod opla omege 2.0 b i chce przewiesc na niej mitsubishi eclipse1g dosc spory kawalek okolo 400km . Mam takie pytanie czy potrzebuje prawka B+E czy same B wystarczy ? jak nie do moze da sie holowac na lince lub na sztywnym holu ?? jakie sa noty prawne do tego POMOCY!!

    Jeżeli zly dzial prosze o przeniesienie z góry dzieki !

    1 17
  • #2 04 Cze 2012 20:57
    Maciej_30
    Poziom 17  

    Na taką ciężką przyczepę to chyba potrzebna kategoria E, ale sprawdź to w kodeksie drogowym. Na holu możesz ciągnąć na zwykłe prawko.

    0
  • #3 04 Cze 2012 21:04
    ryba022
    Poziom 8  

    ale masa lawety samochodu holujacego i samochodu na lawecie nie przekracza 3.5t

    czy na zwyklej lince holowniczej moge ciagnac samochód bez oc ? bede musial go ciagnac 400km wiec musi byc wszystko legalnie !

    0
  • #4 04 Cze 2012 21:17
    stanislaw1954
    Poziom 41  

    Jak powinieneś wiedzieć kategoria B upoważnia do ciągnięcia przyczepy o masie max750 kg(wraz z ładunkiem). Ponieważ sam samochód waży ok. tony to trzeba mieć uprawnienia E.
    Holować zawsze możesz,ale czy wyobrażasz sobie ciągnąc kogoś 400 km ? bo ja nie bardzo!!!!Jeśli Ci bardzo zależy to jednak dla swojego i innych bezpieczeństwa znajdź kogoś z kategorią E i będzie sprawa załatwiona tak jak należy.

    Dodano po 7 [minuty]:

    ryba022 napisał:
    ale masa lawety samochodu holujacego i samochodu na lawecie nie przekracza 3.5t
    proste poszukaj samochód którego masa wraz Twoim samochodem zmieści się w 3,5 t wjedź na niego i po sprawie.

    0
  • #5 04 Cze 2012 21:28
    ryba022
    Poziom 8  

    ale czy mogę holować samochód na sztywno który nie ma OC ? na sztywno na pewno łatwiej niż na lince a B+E to nikt ze znajomych na pewno nie ma


    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. S.

    0
  • #6 04 Cze 2012 21:36
    jeryy3
    Poziom 17  

    Witam jeśli chodzi o holowanie oba auta muszą posiadać ważną polisę OC.Według art. 37 ust. 1 i 3 tej ustawy szkoda wyrządzoną ruchem zespołu pojazdów mechanicznych, jest pokrywana z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu ciągnącego, a także holowanego.Tak na marginesie, DMC przyczepy musi być mniejsze - równe masie WŁASNEJ pojazdu będącego holownikiem, jeżeli chcemy prowadzić taki zestaw na kategorię B. Samochody terenowe, które czasami mogą ciągnąć przyczepy o DMC nawet 3,5t wymagają w takim przypadku od drivera B+E (DMC przyczepy większa niż masa własna holownika a holownik do 3,5t). Ale można jechać zestawem powyżej 3,5t na samo B - Holownik DMC 3,5t i przyczepa DMC 750kg = 4,25t.

    0
  • #7 04 Cze 2012 21:46
    stanislaw1954
    Poziom 41  

    Nie jestem pewien na 100%,ale na sztywno bez OC też nie można. Bo przy holowaniu zakłada się ,że ściągamy do domu samochód który "uległ awarii",czyli wcześniej był sprawny i dopuszczony do ruchu -ze wszystkimi konsekwencjami(czyli miał przegląd, zapłacone OC i co tam jeszcze jest potrzebne). A jeśli się upierasz przy holowaniu,co jednak odradzam przy takiej długiej trasie,to idź do agenta od ubezpieczeń i dowiedz się jak on to widzi. Wtedy będziesz wiedział "na czym stoisz".

    1
  • #8 04 Cze 2012 21:49
    kwantor
    Poziom 38  

    4,25t wtedy jest potrzebny zamontowany tachograf i kategoria C+E.
    Holowanie po autostradach jest zabronione.

    -1
  • #9 04 Cze 2012 21:58
    jeryy3
    Poziom 17  

    Sprawdź jeszcze jedna sprawę bo jeśli się nie mylę możesz to auto holować na "motylu".

    Dodano po 5 [minuty]:

    kwantor napisał:
    4,25t wtedy jest potrzebny zamontowany tachograf i kategoria C+E.
    Holowanie po autostradach jest zabronione.

    Tachograf potrzebny by był gdyby wykonywał transport zarobkowy,powyżej 100 kilometrów od miejsca zamieszkania.

    0
  • #10 04 Cze 2012 22:22
    ryba022
    Poziom 8  

    wiec aby holowac pojazd bez oc to tylko wypozyczona motolaweta albo albo B+E inna opcja niewchodzi w rachube ?

    Proszę niezwłocznie poprawić pisownię we wszystkich swoich postach, użyj przycisku "pisownia", pamiętaj o wielkich literach oraz znakach interpunkcyjnych. Nie kasować wpisów moderacyjnych. [ociz]

    0
  • #11 04 Cze 2012 22:27
    jeryy3
    Poziom 17  

    Jak pisałem wcześnie możesz holować auto bez OC na tak zwanym "motylu" czyli na czymś takim.holowanie samochodu na przyczepie lawetowej

    0
  • #12 04 Cze 2012 22:41
    pipałosia
    Poziom 25  

    Wwdle wszelkich polskich przepisów trzeba posiadać B+E

    0
  • #13 05 Cze 2012 19:47
    romuald-f
    Spec Automatyczne skrzynie biegów

    Jeżeli nawet będziesz miał kategorię E prawa jazdy to ważny jest wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu holującego pod pozycją O.1 - maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg), to znaczy waga pojazdu na przyczepie (z dowodu rejestracyjnego) + waga przyczepy (z dowodu rejestracyjnego). Przy samochodach typu Omega to będzie około 1300 kg.

    0
  • #14 07 Cze 2012 14:11
    szakkkalll
    Poziom 15  

    Temat dla autora tematu, być może już nie aktualny, ale dlatego, że robiłem w zeszłym roku B+E, a duża część wypowiedzi to bzdury, to postanowiłem się wypowiedzieć w tej kwestii, bo może komuś, kiedyś się przyda taka ściąga.
    Raczej na 99% nie możesz poruszać się takim zestawem po drodze, ale są małe ale:
    po pierwsze zależy jakie DMC lawety i ile samochód ma na "haku". Zakładając, że DMC samochodu holującego = 2,0t, a lawety 1,5t - to można tym jechać na samym B, bez żadnych dodatkowych ceregieli, tylko, że laweta o DMC 1,5t to rzadkość, w większości mają 2,0t lub 2,7t.
    Reasumując jeżeli zestaw pojazdów nie przekracza DMC 3,5t i spełniamy warunek, przyczepa nie przekracza tego co holownik ma wbite w dowód (pozycja O1) - można tym jechać na samo B - ale i tu jest małe ale, mianowicie, można każdym pojazdem który spełnia wymagania, ciągnąć przyczepę lekką do 750kg, rozwijając można jechać na kategorię B, busem o DMC 3,5T + przyczepa do 750kg (czyli taki zestaw może wówczas mieć DMC 4,25t i można tym jechać na kat. B (konwencja wiedeńska))- ale potrzebny nam wtedy Viatoll.

    W każdym pozostałym przypadku kiedy ciągniemy przyczepę ciężką (powyżej 750kg), a DMC zestawu przekracza 3,5t musimy mieć bezwzględnie prawo jazdy B+E i Viatolla.

    Co do holowania, ktoś tu palną, niezłą bzdurę - bo pojazd holujący i holowany NIE JEST ZESTAWEM POJAZDÓW, musi być jedynie zachowany warunek, że pojazd holowany nie może być cięższy od holownika. Pojazd holowany musi mieć ważne ubezpieczenie i sprawne hamulce i być oznaczony trójkątem ostrzegawczym i sygnalizować wszelkie manewry (stop i kierunkowskazy), a nie jechać na awaryjnych jak to niektórzy praktykują

    1
  • #15 07 Cze 2012 16:12
    ociz
    Moderator Samochody

    szakkkalll napisał:
    potrzebny nam wtedy Viatoll

    I radzę o tym nie zapominać, bo krokodyle (Inspekcja Transportu Drogowego) srogo karzą.

    0
  • #16 08 Cze 2012 15:50
    PCcepuk
    Poziom 19  

    nie wazne ile samochod, przyczepa i wszystko razem wazy....
    mozesz jechac nawet z pusta laweta i tak dostaniesz mandat 500zł -za kierowanie pojazdem/zespołem bez uprawnien....

    zawsze sie liczy DMC pojazdu i przyczepy, a prawie kazda laweta ma powyzej 1500kg wiec musisz miec B+E,

    0
  • #17 06 Lut 2013 08:15
    RGG
    Poziom 10  

    Jeśli zestaw: auto + przyczepa < DMC 3,5 T, wystarczy prawo jazdy kat. B

    Jeśli np. masz auto o DMC 2400 kg: [np. masa własna (MW) 1800 kg i ładowności (ŁAD) 600 kg], to zapewne wg dowodu rejestracyjnego, możesz holować przyczepę ciężką, hamowaną o max. DMC poniżej MW auta... np. 1700 kg... łączne DMC auta i przyczepy wynosi 4,1T i musisz posiadać kat. B+E

    Jeśli do auta o DMC 2400 kg podepniesz przyczepę o DMC do 1100 kg: wystarczy kat. B.

    Wyjątek dla zestawu od 3,5 do 4,25 T, kiedy wystarczy kat. B:
    - auto o DMC 3,5 T + przyczepa lekka o DMC do 750kg (całkowita DMC do 4,25 T)

    Jeśli zestaw: auto + przyczepa > 3,5 T DMC - wymagany jest ViaToll

    Za ViaToll.pl - urządzenie wymagane jest m.in. dla "zespołu złożonego z pojazdu lekkiego i przyczepy o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy przekraczającej 3,5 t"

    link: http://www.viatoll.pl

    1
  • #18 07 Lut 2013 13:45
    krocze
    Poziom 25  

    Pytający chyba zdążył już zaholować auto lub zrezygnować, proponuje zamknąć temat.

    0