Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć moc kolumny? Ile Watt musza mieć głośniki?

13 Sty 2005 06:15 2280 8
  • Poziom 12  
    Witam mam takie pytanko bo chcialbym sobie zrobic kolumne przykladowo 100W która bedzie sie skladac z GDN/GDM/GDW i chodzi mi o to ile wat musza miec te glosniki zeby znamionowa calej kolumny byla 100W czy tylko bas musi miec 100W RMS czy sopran i sredni tez?
  • Poziom 21  
    wielu przyjmuje
    niskotonowy 60%mocy
    średniotonowy 30%
    wysokotonowy 10%

co sprawdza się przy słuchaniu 'normalnej' muzyki i daje odpowiedź dlaczego przesterowany wzmacniacz pali wysokotonowe
  • Poziom 18  
    u mnie technics su v 500 spalił wysokotonówkę JVc 120W dlaczego?
  • Poziom 20  
    darkfenriz napisał:

średniotonowy 30%
    wysokotonowy 10%

To się zgadza tu chodzi jeszcze o coś innego. Mianowicie producenci głośników średnio i wysokotonowych podają najczęściej moc za filtrem (zwrotnicą) a tu kolega darkfenriz podał moc głośnika beż filtra.
    Przykład: to głośnik wysokotonowy od altusów 300
    http://www.tonsil.com.pl/products/speaker/tweeters/gdwt_9_100_fp_8_par.htm

Na 100 watową kolumnę teoretycznie wystarczy basik 80W bo pozostałą częśc mocy przetworzą głośniki średnio i wysokotonowy.

"czy tylko bas musi miec 100W RMS czy sopran i sredni tez?" To zależy od podziału między głośnikami i od stopnia nachylenia zwrotnicy
  • Poziom 24  
    mam kolumny 100W i jest tam gdn 25/80/8 gds 12/60/8 gdwt 9/110/8.
    gra całkiem nieżle pod radmorem 5412
  • Poziom 29  
    Jeśli chcesz mieć rzeczywistą (a nie wynikającą z naklejki)
    moc 100W w całym, płaskim zakresie charakterystyki akustycznej,
    to wszystkie głośniki powinny mieć 100W mocy znamionowej.
    Przyjmuje się płaską charakterystykę dlatego gdyż nie wiesz co i kiedy kolumna będzie grała, dlatego nie powinna mieć ograniczeń pasmowych
    o których będziesz wiedział tylko Ty.
  • Poziom 12  
    dzieki za odpowiedzi:)
  • Spec od akustyki
    Al zdobycie glosnika wysokotonowego o mocy znamionowej 100W graniczy z cudem takie moce maja duze drivery 2" na estrade :) jak koledzy pisali najbezpieczniej jezeli basowy 80-100W (bo na niego przypada najwiecej mocy) sredniotownowy do kolumny 80W np GDM10/80 (ma on prawdzie 20W) i wysokotonowy tak samo np GDWK11/100 w sumie bedzie 100W kolumna .