Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirpool AWM 8083 błąd F06

2m2m 04 Cze 2012 22:32 8677 10
  • #1 04 Cze 2012 22:32
    2m2m
    Poziom 10  

Witam,
    Od pewnego czasu pralka zaczęła "skakać", a nie skakała nigdy. Czasami pranie przebiegało bez problemów ale coraz częściej ze "skokami". Sprawdziłem sprężyny, amortyzatory, wypoziomowanie - wszystko OK.
    Dzisiaj Pralka "skoczyła" i pojawił się błąd F06 - czyli Tachometer failure (no motor movement detected.
    Przeczytałem wszystkie posty opisujące podobne przypadki. Intuicyjnie doszedłem do wniosku, że skakanie pralki może być spowodowane problemami ze sterowaniem silnika.
    Sprawdziłem:
    - szczotki OK (20 mm)
    - cewka tachometru 68Ω
    - prądniczka tachometryczna daje sygnał do 0,5v przy kręceniu ręką.
    - przedzwoniłem przewody tacho do złącz w programatorze - OK
    - pasek w miarę napięty i nie wygląda żeby się ślizgał.

Nie sprawdziłem:
    - czy nie obluzował się magnes w tacho - bo nie wiem jak się do niego dostać.
    - nie sprawdziłem triaka - bo nie bardzo wiem jak wymontować programator.
    - czy są zimne luty - z powodu jak wyżej.

Moja prośba do Was:
    - podpowiedzcie jak się dostać do magnesu. Załączam foto jak to wygląda.
    - Jak wymontować programator (mam niestety dar do łamania plastikowych zatrzasków)
    - jaki typ triaka jest w tej pralce?

Whirpool AWM 8083 błąd F06Whirpool AWM 8083 błąd F06

Czy do wymontowania programatora trzeba odkręcić to blaszaną ramę?

Z góry dzięki za pomoc.

0 10
  • #2 05 Cze 2012 18:26
    maciejka31
    Poziom 15  

Witam magnes w tej pralce nie mógł się obluzować bo jest solidnie przynitowany , co do triaka to standardowy triak BT 600B , a co do wymontowania programatora to trzeba zdjąć to białe pokrętło pod spodem są dwie zapadki które trzeba wcisnąć i przesunąć programator w bok

0
  • #3 06 Cze 2012 03:08
    2m2m
    Poziom 10  

Dziękuję Ci za wskazówki. Rzeczywiście mocowanie prądniczki wygląda na bardzo solidne. Magnes sobie odpuszczę - tym bardziej, że prądniczka "coś" tam daje na wyjściu.

Czy to pokrętło jest po prostu wciśnięte i mam je zdjąć na siłę ? Jak wspomniałem wyżej mam talent do "łamania plastików" więc wolę się upewnić.

I jeszcze jedno. Jak dostanę się do programatora to zobaczę co w tam rzeczywiście siedzi. Szukałem w necie gdzie można dostać triak typu BP 600B ale nie znalazłem. Czy może chodzi o serię BP13x-600. Wspomniałeś że to typ "standardowy". A może jakiś zamiennik?

Jeszcze raz dziękuję.

2m

Dodano po 5 [godziny] 52 [minuty]:

Dostałem się do programatora. Tyrystor to BTB16 600BW i jest sprawny.
    Uszkodzenie jest chyba gdzie indziej.
    Lekko okopcony jest układ Viper20A i kilka elementów obok.
    Prawie dokładnie jak na tym obrazku:

https://obrazki.elektroda.pl/45_1236168093.jpg

Przemierzyłem te elementy na razie bez wylutowania. Wygląda na to że spalił się tylko Viper20A. Warystor ma 480kΩ w obie strony więc chyba jest dobry. Cewka LB1 ma 1,5Ω - chyba też dobra.
    Pytanie dla tych którzy to już przerabiali: wymieniać profilaktycznie te elementy czy tylko VIPER20A?
    Czy jest może gdzieś w sieci schemat tego programatora?

Pozdrawiam,
    2m

0
  • #4 06 Cze 2012 17:45
    maciejka31
    Poziom 15  

Jak sprawdziłeś ten triak? co do układu to nie sądze żeby był uszkodzony

0
  • #5 10 Cze 2012 17:14
    2m2m
    Poziom 10  

Jak pech to pech! Padł mi komputer, potem święto, potem mecz :cry: ale do rzeczy!

Przemierzyłem elementy miernikiem uniwersalnym - omomierz i pomiar złącza diody.
    Zwarć nie ma, omomierz pokazuje skończone wielkości w kΩ. Zdaję sobie sprawę, że to jest mało miarodajne. Wiem że żeby sprawdzić triak trzeba go wylutować. Może być też tak, że triak fiksuje pod pełnym obciążeniem lub w wysokiej temperaturze a to trudne do sprawdzenia.

Jakie są Twoje sugestie ? Wymienić ten triak? Może coś jeszcze?

Napisałem wcześniej że niektóre elementy były "osmolone". Przyjrzałem się temu bliżej. Czarny osad osadza się na kilku ścieżkach i elementach w okolicy Viper20A.
    Nadpaleń czy uszkodzeń nie ma. Czy to tylko elektrostatyka działa? Skąd to się bierze? Trochę to przypomina tor WN w telewizorze.

Dzięki za asystę i proszę o sugestie.
    2m

0
  • #6 10 Cze 2012 19:45
    maciejka31
    Poziom 15  

Wymień triaka nie jest drogi a będziesz mieć pewność

0
  • #7 12 Cze 2012 03:17
    2m2m
    Poziom 10  

Wymieniłem triak na nowy. Z ciekawości przemierzyłem triak nowy i stary omomierzem. To co pokazywał omomierz (wszystkie kombinacje elektrod) było prawie takie samo w starym i nowym triaku.
    Złożyłem całość i zapuściłem pranie na "sucho".
    Wydaje się, że wszystko jest OK tzn. pralka pobiera wodę, kręci jak trzeba, wiruje i odpompowuje wodę. Żadnych błędów nie sygnalizuje.

Chciałem ją wypróbować pod obciążeniem i tu .... zonk.
    Pobiera mi wodę nie do tej komory co trzeba. Musiałem coś schrzanić przy składaniu.
    Jest tam taki mechanizm z linką który nakierowuje pobór wody do odpowiedniej komory.
    Whirpool AWM 8083 błąd F06
    Kombinowałem tak żeby w czerwona strzałka wskazywała na ten kreskowy znacznik ale woda jest pobierana do lewej komory zamiast do środkowej.
    Zupełnie zgłupiałem i nie mam pojęcia jak to ustawić.

maciejka31 - pomożesz ?

Krzywkę na programatorze ustawiłem tak jak przed demontażem (zgodnie z tym co widać na fotce sprzed rozbiórki). Chyba jednak kręciłem ośką silniczka w programatorze. Jak teraz poprawnie to ustawić?

Czekam na rady, pozdrawiam,
    2m

0
  • #8 13 Cze 2012 11:21
    majsterw1
    Poziom 14  

Witam dźwignia linki musi wchodzić od środka w pokrętło krzywki programatora.

0
  • #10 13 Cze 2012 23:08
    majsterw1
    Poziom 14  

Witam według fotki jest ok.okręcaj tym białym kółkiem w prawo i zobacz czy dźwignia do której jest zaczepiona linka się przesuwa jeśli tak to sprawdź czy linka jest dobrze zamocowana przy dozowniku

0
  • #11 15 Cze 2012 14:21
    2m2m
    Poziom 10  

Witam,
    Wydaje się że problem rozwiązany. Przestawiłem ramie linki o kilka ząbków w prawo i woda jest pobierana z odpowiedniej komory.
    Wnioski:
    Wymiana triaka ( mimo że w teście żarówkowym wyglądał na sprawny) pomogła.
    Dodatkowo, po kilku praniach ustąpił problem ze skakaniem pralki. Najwidoczniej stary trak pod obciążeniem działał źle.

Dziękuję wszystkim za pomoc! Temat zamykam.

P.S. Znalazłem sieci "Serwice manual AWM8083" ale nie wiem gdzie go umieścić.
    Admin zabrał mi punkty za źle rozpoczęty wątek. (pierwszy raz naprawiałem pralkę więc uznałem że AGD dla początkujących jest dobrym miejscem :cry:
    Jeśli ktoś jest zainteresowany to wskażcie miejsce gdzie to umieścić.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc, pozdrawiam,
    2m

0