Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

beyma 8 M-60 spalona cewka. Naprawa czy zamiennik.

04 Cze 2012 23:27 1469 4
  • Poziom 15  
    Witam. Zakupiłem w dobrej cenie paczki Elestra beyma mające mi służyć do niewielkich imprez okolicznościowych (temat wałkowany milion razy na forum). Głośniki dokładniej zawieszenia i membrany są w dobrym stanie. Tylko jeden średniotonowy wymieniony w temacie jest prawdopodobnie spalony. Nie gra, nie ma przejścia między plusem a minusem. Niestety nie ma obecnie tyle pieniędzy aby kupić nowy. A raczej jego zamiennik 8m70 Który kosztuje ok 250 zł z przesyłką. I tu moje pytania.
    1. Są może jakieś niedrogie całkiem dobre głośniki które na jakiś czas mogą posłużyć jako zamienniki?
    2. Wymiana cewki. -gdzie najlepiej kupić nową cewkę? Ile może kosztować to u fachowca?
    3. Wiem że granie bez średnich jest trochę bez sensu ale jeśli np przegrałbym tak jedną 18 to czy zwrotnicy i innym głośnikom nic nie grozi?
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    1. W zasadzie do żadnego typu głośnika nie ma zamiennika, choćby dlatego iż zwrotnicę konstruuje się pod konkretny zestaw głośników.
    2. W Umifonie. Koszt samej cewki to ok kilka/kilkanaście zł. Wymiana samej cewki to 20-50 zł ( w zależności od fachowca).
    3. Przy normalnym graniu nie, tyle że będzie spory niedostatek środkowej części pasma. Przy braku głośnika średniotonowego, należy się wystrzegać mocnego podbijania środka i góry na eq., bo może to doprowadzić do uszkodzenia głośnika wysokotonowego. Jeśli już koniecznie musisz użyć tej kolumny z uszkodzonym średniotonowcem, to tymczasowo głośnik niskotonowy (zazwyczaj w tych paczkach, rolę tę pełni 15" midbas, na 2"- 2,5" cewce) można puścić pełnym pasmem, z pominięciem zwrotnicy.
    Co do tej uszkodzonej Beymy 8M-60, to nie koniecznie przyczyną niesprawności musi być spalona cewka, więc sprawdź dokładnie, czy czasem nie ma gdzieś przerwy pomiędzy konektorami a cewką, np: urwana lica, zimne luty, przerwa na punkcie lutowniczym lic z wyprowadzeniami cewki, przerwane wyprowadzenia cewki. By to sprawdzić, trzeba będzie odkleić kopułkę przeciwpyłową.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Już wcześniej zerwałem kopułkę przeciwpyłową i cewka nie jest okopcona lecz niestety lica wchodzą głębiej w głośnik i trzeba by dolne zawieszenie odklejać. Zimne lutym nie wiem wydaje mi się że nie bo sprawdzałem i przejścia nie ma też gdy miernik przytykam do samych lic omijając punk przylutowania lic. Więc nie wiem już sam. Niestety w tym głośniku nawet po odklejeniu kopułki nie wiele widać. Ale postaram się wrzucić jutro zdjęcia, może ktoś z bardziej fachowym okiem mi coś podpowie. Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Więc, jeśli sam nie jesteś w stanie nic więcej zrobić przy tym głośniku, to oddaj go do naprawy. Fachowiec wymieni cewkę, bez demontowania zawieszeń i membrany.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Przy wciskaniu membrany do środka słychać tarcie. Więc raczej ja już tu wiele nie zrobię. Oddam do fachowca. Pozdrawiam i dzięki za odp.