Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizjia cyfrowa z anteny siatkowej

misiekN85 05 Cze 2012 14:47 15884 34
  • #1 05 Cze 2012 14:47
    misiekN85
    Poziom 12  

Witam.
    Zakładam nowy post, ponieważ nadal nie mogę ustawić tej anteny siatkowej. Nadal mam problem z odbiorem przycina mi obraz.
    Mam antenkę siatkową na maszcie ok 6-7m. i wymieniłem na:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm
    http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacniaczy_antenowych_zs_12v_100ma_z_regulacja_D0015.htm
    i teraz jak skręcę na min. to mam moc sygnału ok.27 a jakość 0 ...jak podkręcę to moc mam 92 a jakość 30 a jak dam na maxa to moc sygnału 93-94 a jakość obrazu 45-60.
    Proszę o rady.
    Pozdrawiam.

Regulamin pkt 3.1.13, 3.1.15 . [SP5ANJ]

0 29
  • #2 05 Cze 2012 15:41
    egon42
    Poziom 37  

Kolego anteny siatkowej nie ma co ustawiać bo ma tak kiepskie parametry że obojętnie jak ustawisz to i tak to co ma złapać to złapie a co nie to za żadne skarby i wzmacniacze działać nie będzie. W DVB-t obowiązuje zasada dobra antena bez wzmacniacza bo liczy się nie poziom sygnału tylko jakość a jakość to odległość w db poziomu sygnału od szumu a tego stosunku nie poprawi żaden wzmacniacz a to z tej przyczyny że tak samo wzmacnia szum jak i sygnał użyteczny do tego wzmacniacz nie rozróżnia czy to sygnał ze słabego nadajnika DVB-t czy silny sygnał nadajnika analogowego a wtedy ten silny sygnał nadajnika analogowego tak zapcha i przesteruje głowicę DVB-t że ta już nie widzi słabego sygnału analogowego. Tak że wywal ten wzmacniacz podłącz symetryzator i sprawdź jak to nie pomoże to kup dobrą antenę kierunkową.

0
  • #3 05 Cze 2012 16:36
    misiekN85
    Poziom 12  

jaki model symetryzatora ?? i jaka jest dobra antena kierunkowa i w rozsądnej cenie :)

3
  • #4 05 Cze 2012 16:59
    seba65310
    Poziom 21  

Ja bym rozpoczął rozmowę od dokładnej lokalizacji(współrzędne).

0
  • #5 05 Cze 2012 17:03
    misiekN85
    Poziom 12  

Świlcza pod Rzeszowem ..

0
  • #7 05 Cze 2012 17:25
    misiekN85
    Poziom 12  

kabel dość starawy większość kabla jest na zewnątrz ale nie widać na nim jakiś pęknięć-zniszczeń , kolor biały i średnica ok.7mm..
    aa i w jednym miejscu jest łączony ale ładnie są po lutowane druciki i mocno skręcone izolacją..

0
  • #9 05 Cze 2012 17:39
    misiekN85
    Poziom 12  

ok .. mam być czarny czyli na zewnątrz a są jakieś inne rodzaje kabla na zewnątrz ?? czy w sklepie muszę podać dokładne parametry ?? a jeśli to nie pomoże ?to co dalej szukać ?

0
  • #10 05 Cze 2012 17:53
    seba65310
    Poziom 21  

Raczej wszystkie czarne to zewnętrzne z płaszczem z PE.

Średnica rdzenia CU większa niż 1mm.
    Średnica kabla powyżej 6-6,5mm
    Żelowany powinien być.

W Rzeszowie jest sklep Eltrox - tam będą mieć ten kabel(triset),
    Rzeszów
    ul. Popiełuszki 28a

1
  • #11 05 Cze 2012 17:56
    misiekN85
    Poziom 12  

oo dzięki .. ;) a co będzie jeśli to nie pomoże . ..

0
  • #12 05 Cze 2012 17:58
    wiwizxc
    Poziom 11  

?ak masz ustawioną tą antenę?? Ustaw na Rzeszów czyli na wschód i zobacz siłe i jakość sygnału mux 3 na kanale 35 z Baranówki powinna być wysoka a obraz bez pixelizacji jak to ci się uda to pomyśl nad jakąś anteną na Suchą Góre aby odbierac mux 2 (kanal 32 50kW) i mux 1(kanal 42 18kW).

0
  • #13 05 Cze 2012 18:00
    seba65310
    Poziom 21  

Jak to nie pomoże, to będziemy się zastanawiać.

0
  • #14 05 Cze 2012 18:02
    misiekN85
    Poziom 12  

nie no Rzeszowa gitara ale mało kanałów i mam ustawioną na Sucha..

Proszę poprawić wszystkie swoje wpisy w tym temacie na zgodne z regulaminem forum pkt 3.1.13, zanim temat wyląduje w koszu. Przypominam również o pkt 3.3 regulaminu. /Olek II/

0
  • #15 05 Cze 2012 18:34
    LeDy
    Poziom 43  

egon42 napisał:
    Kolego anteny siatkowej nie ma co ustawiać bo ma tak kiepskie parametry że obojętnie jak ustawisz to i tak to co ma złapać to złapie a co nie to za żadne skarby i wzmacniacze działać nie będzie.
    Piszecie egon bzdury. Mam , odbieram, i ze wzmacniaczem i bez i wszystko działa. Jak sobie nie radzisz z anteną siatkową to napisz, że ty a nie , że wina anteny.

misiekN85 napisał:
    Witam zakładam nowy post ,ponieważ nadal nie mogę ustawić tej anteny siatkowej .Nadal mam problem z odbiorem przycina mi obraz , mam antenkę siatkowa na maszcie ok 6-7m.
    Ty wezwij fachowca a nie przez takich ............ jak ty i egon, idzie fama , że siatkowe są złe. Znam takich co nawet prawidłowo nie potrafią poskładać ww. anteny.

0
  • #16 05 Cze 2012 18:56
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 05 Cze 2012 20:54
    LeDy
    Poziom 43  

pandy napisał:
    LeDy napisał:
    Piszecie egon bzdury. Mam , odbieram, i ze wzmacniaczem i bez i wszystko działa. Jak sobie nie radzisz z anteną siatkową to napisz, że ty a nie , że wina anteny.

Ech ten nieszczesne anteny siatkowe nadrabiajace kiepski zysk wzmacniaczem o wzmocnieniu rzedu 20 - 30dB... ide o zaklad ze jak wsadzisz zamiast siatki - kawalek drutu z wzmacniaczem to tez odbierzesz to co odbierasz na tej siatce...

Ja odbieram w TV na biurowym spinaczu rozwinietym ale nie uwazam by spinacz byl dobra antena.
    Jak czytałeś i nie zrozumiałeś to przeczytaj jeszcze raz mój post. Napisałem , że odbieram bez wzmacniacza czyli dla wyjaśnienia z symetryzatorem i to z odległości ponad 60km. Tego spinacza opatentuj i zacznij produkować takie anteny i wtedy udowodnisz te bzdury co napisałeś.

0
  • #18 06 Cze 2012 11:52
    _cheetah_
    Poziom 37  

pandy napisał:
    Ech ten nieszczesne anteny siatkowe nadrabiajace kiepski zysk wzmacniaczem o wzmocnieniu rzedu 20 - 30dB...
    a wiesz jakie są charakterystyki częstotliwościowe zysku 'siatki' i typowej Yagi? Bo z chęcią posłucham brak czego chcesz nadrabiać 20...30dB wzmacniaczami...

0
  • #19 06 Cze 2012 11:57
    egon42
    Poziom 37  

LeDy napisał:
    Tu z kolegą bym się nie zgodził wielokrotnie sprawdzałem anteny siatkowe i po rozebraniu i sprawdzeniu wszystkie łączenia direktorów w kształcie litery V nie miały żadnych kontaktów bo wszystkie były zardzewiałe pokryte rdzą na aluminium a bierze się to pewnie z tego że każdy z tych połączeń jest wystawiony na działanie wody deszczowej i po kilku latach zardzewieje. Do tego do tych przynajmniej w moim rejonie zakładali wzmacniacze chyba o max wzmocnieniu a dobrze ustawiona antena działa dobrze bez żadnego wzmacniacza. Nie powiem jak rejon jest dobry z dobrą propagacją fal to może dobrze działać antena siatkowa ale pod warunkiem że wszystkie kontakty na tej antenie są sprawne symetryzator jest dobrze założony i sama antena jest dobrze zrobiona.

0
  • #20 06 Cze 2012 12:16
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 06 Cze 2012 12:44
    _cheetah_
    Poziom 37  

pandy napisał:
    Charakterystyka czestotliwosciowa to jeden z parametrow anteny - w wypadku anteny synfazowej (bo taka jest antena "siatkowa"- lub raczej taka byc powinna) powinnismy osiagnac zadowalajace rezultaty pod warunkiem poprawnego wykonania i instalacji anteny
    czyli w praktyce - ile? I jak się to ma do zysku, powiedzmy Yagi 19-elementów?

pandy napisał:
    w praktyce jednak wiekszosc anten wykonana jest w taki sposob ze sa porownywalne a czasem gorsze niz prosty dipol z kawalka drutu.
    zysk takiego "wygiętego z kawałka drutu dipola" to ~2,15dBi. Sugerujesz, że można tak połączyć cztery dipole szerokopasmowe (wiesz, jaki jest zysk takiego dipola?) plus ekran, aby wyszło tyle co przy dipolu "wygiętym z kawałka drutu"? Oświeć mnie, jak to zrobić, bo mojej wyobraźni tu nie starcza, nawet jak wyobrażę sobie zabździały warsztacik kopiujący czyjeś wykonanie.

pandy napisał:
    Warto pamietac ze szeroka charakterystyka czestotliwosciowa anteny w wielu wypadkach jest raczej wada niz zaleta (np obecnosc silnych sygnalow w pasmie dawnego NMT, wkrotce LTE)...
    nikt nie mówi, że 'siatka' to ideał.
    Nota bene, oczywiście to samo tyczyć się będzie wszystkich ATX-ów i innych typów anten opartych o dipole szerokopasmowe...

0
  • #22 06 Cze 2012 14:20
    LeDy
    Poziom 43  

egon42 napisał:
    Tu z kolegą bym się nie zgodził wielokrotnie sprawdzałem anteny siatkowe i po rozebraniu i sprawdzeniu wszystkie łączenia direktorów w kształcie litery V nie miały żadnych kontaktów bo wszystkie były zardzewiałe pokryte rdzą na aluminium
    A ja nawet nie wpadłbym na tak ......... pomysł by je rozbierać(po rozebraniu sprawdzałeś połączenia to chyba logiczne , że nie było?) Jedną mam z początku lat 90-tych( "składana w garażu bo brałem od producenta) druga parę lat młodsza. Na dworze, w deszczu, słocie, mrozie bez czyszczenia i odbierają tak jak napisałem. Jedna ze wschodu druga z zachodu odbiera.

0
  • #23 06 Cze 2012 14:28
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 06 Cze 2012 14:40
    LeDy
    Poziom 43  

pandy napisał:
    popularnosc anteny siatkowej to pozny koniec lat 80 a eksplozja to lata 90 - wiele osob zastepowala Yagi wlasnie antenami siatkowymi - wlasnie to spowodowalo ze siatki najpierw zyskaly popularnosc a pozniej stracily...
    Ta eksplozja była spowodowana tym , że zaczęto nadawać powyżej 39 kanału (np. 41, 53, 57) a popularne wtedy Yagi odbierały 21-39. Popularność siatkowych nie zmalała a ich parametry , jak zapłacisz za nią ok. 80zł, też są ( za 30 zł. też są)..

0
  • #25 06 Cze 2012 15:05
    _cheetah_
    Poziom 37  

pandy napisał:
    Pierwszy link z brzegu ...
    ale ja się nie pytałem o linki, tylko o zysk anteny siatkowej oraz wzajemną relację charakterystyki 'siatki' do Yagi 19-elementów. Wiesz, czy nie wiesz? Bo jeśli stawia się tezę, to trzeba ją też udowodnić.

pandy napisał:
    bledy wykonania, jakosc uzytych materialow i kiepski montaz czesto powoduja ze "siatka" z przyantenowym wzmacniaczem 30dB jest gorsza niz kawalek drutu.
    otóż NIGDY, powtórzę to, NIGDY, żadna prawidłowo użyta antena ze wzmacniaczem, nie wyłączając z tego 'siatka', nie da gorszego wyniku niż "kawałek drutu".

pandy napisał:
    - wlasnie to spowodowalo ze siatki najpierw zyskaly popularnosc a pozniej stracily...
    straciły tylko w świadomości osób nie mających wiedzy na temat instalacji antenowych.

pandy napisał:
    Czego nie moge potwierdzic - charakterytyka wiazki tych anten jest troche inna a w wielu wypadkach udaje sie uzyskac lepsza prace anteny w konkretnej lokalizacji.
    mowa była o szerokopasmowości anten w kontekście charakterystyki częstotliwościowej, a nie charakterystyk kierunkowych. Antena 'szerokopasmowa" to antena odbierająca szerokie spektrum kanałów, a nie o szerokiej wiązce przedniej.

pandy napisał:
    Paradoksalnie - poprawnie wykonana instalacja z dobrej jakosci antena synfazowa w wypadku DVB-T moglaby dawac nawet lepsze rezultaty niz anteny kierunkowe -
    mówiąc bardziej precyzyjnie - nie "mogłaby" a "odbiera"...

W znakomitej większości przypadków posiadana antena siatkowa jest wystarczająca, ewentualnie po małej modyfikacji (wymiana symetryzatora lub wzmacniacza na symetryzator), do odbiorów DVB-T. Oczywiście dla tych, którzy nie czytają takich dyskusji jak ta...

0
  • #26 06 Cze 2012 18:01
    LeDy
    Poziom 43  

_cheetah_ napisał:

pandy napisał:
    - wlasnie to spowodowalo ze siatki najpierw zyskaly popularnosc a pozniej stracily...
    straciły tylko w świadomości osób nie mających wiedzy na temat instalacji antenowych.
    Jak to miło przeczytać kogoś mądrego.

0
  • #27 06 Cze 2012 20:34
    terrade
    Poziom 36  

LeDy napisał:
    Przypomnę, że sam doradziłeś autorowi we wcześniejszym wątku kupno zasilacza z regulacją napięcia.

_cheetah_ napisał:
    pandy napisał:
    bledy wykonania, jakosc uzytych materialow i kiepski montaz czesto powoduja ze "siatka" z przyantenowym wzmacniaczem 30dB jest gorsza niz kawalek drutu.
    otóż NIGDY, powtórzę to, NIGDY, żadna prawidłowo użyta antena ze wzmacniaczem, nie wyłączając z tego 'siatka', nie da gorszego wyniku niż "kawałek drutu".
    Jest różnica między Pandy "często", a twoim "prawidłowo". On nie pisze o "prawidłowo", ale o takim przypadku jak tu gdzie 6 km od nadajnika autor włożył "najmocniejszy" wzmacniacz (nie jest to wyjątek, ale bardzo częsta sprawa u fanów siatek).

misiekN85 napisał:
    jaki model symetryzatora ?? i jaka jest dobra antena kierunkowa i w rozsądnej cenie :)
    Najpierw symetryzator (bo kosztuje "grosze"), potem kabel, a na koniec antena (np. taka http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...zno_-_periodyczna_log_21-69_digital_A4015.htm ). Do nadajnika Baranówka masz 6 km więc armata 30 dB to gruba przesada (tak tak, Baranówkę też wzmacnia, jak też nadajniki telefonii GSM itd.). Ale do drugiego nadajnika Sucha Góra masz ok.36 km i tu jest problem, bo to dużo dla siatki z symetryzatorem (jednakże tam jest też TVP2 700 kW co ogranicza możliwość stosowania wzmacniaczy - łatwo o przesterowanie, wzmacniacz da dużą siłę, a przesterowanie pogorszy jakość).

EDIT: poprawiłem literówkę i doprecyzowałem.
    BTW: LeDy napisał niżej, że odbiera z 64 km (na siatce z symetryzatorem). Widziałem takiego, który się chwalił odbiorem z 70 km na "patyku" dołączonym do tunera DVB-T (na USB do komputera). To są wyjątki i nie oznaczają, że tak będzie u każdego w każdych warunkach, ale u mało kogo, zwykle z dobrą widocznością nadajnika i wysokim poziomem sygnału.

0
  • #28 06 Cze 2012 22:49
    misiekN85
    Poziom 12  

czyli co mam zrobić ??chce odbierać kanały z Suche.. to muszę zmienić i jak ustawić żeby to działało przyzwoicie ..

0
  • #30 06 Cze 2012 23:03
    misiekN85
    Poziom 12  

a może jakieś inne sugestie .. ? ostatecznością będzie wezwanie fachowca.

0