Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca z kodów cyfrowych. Projekt kodera i układu sekwencyjnego.

ATOMICH 007 13 Sty 2005 10:07 2116 19
  • #1 13 Sty 2005 10:07
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

Witam
    mam takie zadania:
    1. Mając do dyspozycji bramki jednego rodzaju NAND lub NOR oraz tylko afirmacje zmiennych wejściowych kodów H-dalekopisowy i E-Pseudopierścieniowy (Johnsona) zaprojektuj koder z H na E
    w projekcie należy uwzglednić :
    - sposób wyznaczania (obliczania) odpowiednich funkcji z komentarzami.
    -schemat poglądowy zbudowany z bloków funkconalnych
    -zaproponowac układy scalone, narysować ich strukturę wewnętrzną, podać ozmaczenia i symbol graficznya takze przedstawić sieć połaczeń wszystkich modułów zawierających wybrane elementy (schemat montażowy)- ten punkt to bym sobie spokojnie poradził.

Ale może ktoś ma jakieś informacje na temat obliczeń?

I zadanie 2
    Projekt układu sekwencyjnego .
    Zaprojektować licznik synchroniczny (równoległy) MOD 9.
    z Przerzutników RS i bramek NOR.

Co z tym zrobić?

0 19
  • #2 13 Sty 2005 11:13
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

ATOMICH 007 napisał:
    Witam
    mam takie zadania:
    1. Mając do dyspozycji bramki jednego rodzaju NAND lub NOR oraz tylko afirmacje zmiennych wejściowych kodów H-dalekopisowy i E-Pseudopierścieniowy (Johnsona) zaprojektuj koder z H na E
    -zaproponowac układy scalone, narysować ich strukturę wewnętrzną, podać ozmaczenia i symbol graficznya takze przedstawić sieć połaczeń wszystkich modułów zawierających wybrane elementy (schemat montażowy)- ten punkt to bym sobie spokojnie poradził.

I zadanie 2

Co z tym zrobić?

1. Opisz dokładniej te kody w postaci zerojedynkowej

Co do zadania 2 to musisz najpierw zrobić z tego RS-a dwójkę liczącą posiadającą wejścia:

- zegarowe taktujące
    - wejścia zezwalające

potem bierzesz 4 takie zestawy:

- na wejścia zegarowe podajesz ten sam przebieg taktujący (synchroniczność)
    - na wejścia zezwalające podajesz sygnały z poprzednich stopni
    tak by uzyskać licznik binarny

- robisz dekoder stanu 8 (licznik mod 9 liczy 0,1,2,3,4,5,6,7,8,0) czyli wyjścia z 4 przerzutnika i używasz go do zezwolenia zerowania licznika (oczywiście pamiętając, że ta zmiana ma też być zsynchronizowana z zegarem taktującym.

0
  • #3 13 Sty 2005 12:54
    Andrzej Maciejewski
    Poziom 20  

Ograniczenie do bramek jednego rodzaju jest ograniczeniem formalnym.
    W praktyce z trzech dwuwejściowych bramek NAND mozesz zbudowac odpowiednik dwuwejściowej bramki NOR:
    1. dwie bramki NAND wykorzystujesz jako invertery (zwierasz oba wejscia i traktujesz je jako jedno wejscie a na wyjsciu uzyskujesz sygnal zanegowany)
    2. na dwa wejścia bramki NAND łączysz dwa wyjscia inverterów i już masz NOR : Dwa wejścia to wejścia inwerterów a wyjście tego równoważnego NORa to wyjście bramki bramki NAND .

0
  • #4 13 Sty 2005 13:29
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

co do pierwszego to to są kody a co do drugiego wezmę sobie to co napisaliście do domu i przeczytam dokładni9e a jutro odpiszę co zrozumiałem

oki
    Bo ja nie mam netu w domu tylko w pracy.

Pozdro

0
  • #5 17 Sty 2005 08:01
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

Paweł Sujko napisał:
    ATOMICH 007 napisał:
    Witam
    mam takie zadania:

I zadanie 2

Co z tym zrobić?

1. Opisz dokładniej te kody w postaci zerojedynkowej

Co do zadania 2 to musisz najpierw zrobić z tego RS-a dwójkę liczącą posiadającą wejścia:

- zegarowe taktujące
    - wejścia zezwalające

potem bierzesz 4 takie zestawy:

- na wejścia zegarowe podajesz ten sam przebieg taktujący (synchroniczność)
    - na wejścia zezwalające podajesz sygnały z poprzednich stopni
    tak by uzyskać licznik binarny

- robisz dekoder stanu 8 (licznik mod 9 liczy 0,1,2,3,4,5,6,7,8,0) czyli wyjścia z 4 przerzutnika i używasz go do zezwolenia zerowania licznika (oczywiście pamiętając, że ta zmiana ma też być zsynchronizowana z zegarem taktującym.

co do pierwszego mam obliczenia ale z innych kodów i nie bardzo wiem co z nimi dalej i szukam jakiejs dobrej literatury. moze zeskanuje to ktos mnie oświeci albo naprowadzi co z czym do czego. nie chodzi mi o konkretną odpowiedź ale podpowiedz.

a co do drugiego to tylko jak zrobić dwójkę liczacą z RS'a. Próbuje sygnały podawac na RS'a w EWB i nie bardzo wychodzi.a moze trzeba do tego jakies wyliczenia.....hmmm juz nie mam pomysłów dużo zapomniałem po technikum...:-(

0
  • #6 17 Sty 2005 17:40
    Andrzej Maciejewski
    Poziom 20  

z Twojej kartki (w pliku jpg) wynika, że zasadniczym celem ćwiczenia jest wykazanie się umiejetnością stosowania metody .
    Ograniczenie do NAN'ow i NOR'ow wynika z metody optymalizacji (o ile sobie dobrze przypominam).
    Mylnie zrozumiałem, że celem jest zaprojektowanie dekdera .
    Stąd oczywiście rada, że możesz zbudować NOR'a z NAN'dow i odwrotnie (jakkolwiek obiektywnie słuszna) w tym przypadku nie jest właściwa.

0
  • #7 20 Sty 2005 10:15
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

no nie
    ale czy wiesz jak tego dokonać albo może mógłbyś mnie nakierować ??

Drugie to wydaje mi sie dośc proste ale mysle ciagle nad nim i nie bardzo udaje mis sie przerobic RS'a bramkami tak jak pisał Paweł Sujko.
    Ale mi najbardziej zalezy i najwiekszy problem mam z pierwszym.

0
  • #8 20 Sty 2005 11:41
    czarutek
    Poziom 34  

Ad.2) Tu chodzi chyba o syntezę automatu asynchronicznego?

0
  • #9 20 Sty 2005 11:52
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

kody podał nam wykładowca ale oki sprawdze w książce i jutro napisze poprawne tablice . A co do drugiego mógłbyś coś wiecej rozwinąć??

0
  • #10 20 Sty 2005 12:11
    czarutek
    Poziom 34  

Z tym pierwszym się chyba źle przyjrzałem, może jest dobrze, sorki.
    A z drugim wydaje mi się, że chodzi o automat asynchroniczny o jednym wejściu i czterech wyjściach. 'Tablica stanów', 'stany zgodne', 'tablica przejść', 'tablica wyjść', 'kodowanie metodą hipersześcianów albo rachunkiem podziałów'. Nie o to mu chodzi?

0
  • #11 20 Sty 2005 12:25
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

tak szczerze mówiąc to nie wiem o co mu chodziło. Tylko podał temat dokładnie jak napisałem i tyle wiem. Chciałbym to zaprojektować tylko nie moge zrobic z RS'a dwójkę liczącą albo źle próbowałem, jeszcze dzisiaaj poprubuje bo chyba robiłem na bramkach NAND a nie NOR (mój błąd). Ale czy mógłbyś cos doradzić co do pierwszego??

0
  • #12 20 Sty 2005 12:40
    czarutek
    Poziom 34  

No tak, bo na NANDach to jest przerzutnik R'S', w którym sygnałem wymuszającym jest 0.
    A co dokładniej doradzić z tym pierwszym, sprawdzić minimalizację i tablice Karnaugha?

0
  • #13 20 Sty 2005 13:29
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

czarutek napisał:
    No tak, bo na NANDach to jest przerzutnik R'S', w którym sygnałem wymuszającym jest 0.
    A co dokładniej doradzić z tym pierwszym, sprawdzić minimalizację i tablice Karnaugha?

aha
    no właśnie najgorzej że musze powtórzyć technikum bo nie bardzo pamiętam jak to było ale bedę myślał. Odezwę się jeszcze jesli nie bedę wiedział co z czym do czego chociaż kiedys byłem z cyfrówki dobry. To moze poradzę. Mam nadzieje że mogę liczyć jeszcze na pomoc??

A co RS'a to który TTL ma przerzutnik RS, bo znalazłem tylko W CMOS'ach 4012 bodajże?Ale on jes chyba RS wyzwalany zboczem dodatnim??

0
  • #15 20 Sty 2005 15:05
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

dobra dzieki
    ja odezwe sie jutro także co wymysliłem

0
  • #16 23 Sty 2005 23:21
    qmpel
    Poziom 16  

Hey !!

Ad.1)
    Tak, więc zgodnie z treścią zadania chcesz zrobić dekoder z kodu dalekopisowego na kod Johnsona. Biorąc Twoje kody, które podałeś (te z 13 Sty 2005 13:29) układam tablicę gdzie wejścia e d c b a koduję kodem Gray'a i do odpowiednich pól wstawiam odpowiedniki kodu Johnsona względem kodu dalekopisowego, resztę przyjmuję jako obojetne czyli -. Rysunek poniżej przedstawia tablicę Karnaugh'a oraz minimalizację poszczególnych elementów. Na końcu jak widzisz jest schemat, który uzyskałem po zastosowaniu prawa de Morgana (wstawia się podwójną negację i rozdziela tę dolną na części gdzie jest zank sumy, który zastępuje się iloczynem, przykładowo: y = a + /b = //(a + /b) = /(/a //b) = /(/a b) ).

Pozdrawiam !!

0
  • #17 25 Sty 2005 10:12
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

wielkie dzięki
    bardzo mi pomogłeś , podrzucilem Ci za to choć trochę punktów i wysłałem wiadomosc priv.

Pozdrawiam
    Paweł MISIEK

0
  • #18 25 Sty 2005 11:03
    czarutek
    Poziom 34  

Qmpel, po co w Qb jest grupa b/a oraz w Qc grupa e/d? Może się mylę, ale chyba są zbędne.

0
  • #19 25 Sty 2005 11:27
    qmpel
    Poziom 16  

Hey !!

czarutek napisał:
    Qmpel, po co w Qb jest grupa b/a oraz w Qc grupa e/d? Może się mylę, ale chyba są zbędne.

hehe rzeczywiście są zbędne :P moje przeoczenie, wielkie dzięki za zwrócenie uwagi. To trochę uprości układ końcowy :)

Pozdrawiam !!

0
  • #20 22 Lut 2005 08:01
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

Pierwsza czesc jes ok. Drugą tez zrobiłem sam tylko jeszcze nie mam wynikow, jak ktoś chce to podeśle temat.

Pozdrawiam i dzieki.
    Paweł

0