Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt do szkoły - makieta ulicy z działającą sygnalizacją.

sucharek096 05 Jun 2012 18:38 5412 11
lampy.pl
    sucharek096
    Level 9  
    Witam,
    poprzednio przedstawiałem tutaj mój projekt na technikę a mianowicie multiwibrator astabilny.
    Niestety pan zmienił zdanie i na szóstkę muszę zrobić makietę ulicy z działającą sygnalizacją świetlną.

Problem nie tkwi w samej makiecie ale w układzie cytuję pana
    Quote:
    ... z sygnalizacją świetlną na jakimś układzie czasowym albo czymś takim ...

Nie mam zielonego pojęcia jaki układ do tego wybrać :/

Chodzi o to aby światła załączały się tak jak jest to normalnie czyli:
    1 zielone np. 30sek
    2 żółte 2sek
    3 czerwone też np. 30sek
    4 żółte 2sek
    i tak w kółko.

Chciałbym raczej uniknąć mikrokontrolerów, ale jeśli niema innego wyjścia to jest jeszcze inna opcja(znów cytuje pana)
    Quote:
    ...albo coś w stylu radia, żeby łapało jakieś częstotliwości...
    :D.
    Wolałbym raczej tą makietę bo chce to zrobić z kolegą a wspólne zrobienie radia raczej odpada ;D.
  • lampy.pl
  • lampy.pl
    sucharek096
    Level 9  
    Znowu dzięki Qbuś ale rozumiem że bez mikroklocka makiety nie da rady?
    Bo to radio to jest ostateczna ostateczność.
    Prosze o pomoc co do tego oświetlenia.
  • Helpful post
    Qbuś
    Level 38  
    Takie tematy już są na forum, wpisz w "szukajkę" hasło "Makieta sygnalizacji świetlnej" lub "Model sygnalizacji świetlnej" i poczytaj.
    sucharek096
    Level 9  
    Ok, dzięki ogarnąłem :D

A to radyjko może kiedyś też zbuduję :)
    sucharek096
    Level 9  
    Jeszcze jedno pytanie, znalazłem taki schemat:
    Projekt do szkoły - makieta ulicy z działającą sygnalizacją.
    i chce na jego podstawie stworzyć swój układ, czy mogę do niego podłączyć drugi zestaw diod (tj. na drugie skrzyżowanie)? Ewentualnie ile diod mogę podłączyć na jeden tranzystor?
    Bardzo proszę o odpowiedź
    maroo123321
    Level 14  
    A ja mam pytanie do profesjonalistów.Tego czsami nie można zrobić łatwiej na multiwibratorze astablinym tylko dodać jeszcze 1 tranzystor i pokombinować coś z pojemnością kondensatorów i rezystorkami zeby bylo ok 30 se. i 2 sek ?
  • Helpful post
    cirrostrato
    Level 37  
    Wszystko się da, jak nie tak to inaczej...A do kolegi sucharek096: ten układ który wynalazłeś będzie świecił (podaję przykładowo ww zależności od elementów RC w NE555) zielone 4sek, żółte 1sek, czerwone 4sek, jeśli chcesz aby świeciły (jak chciałeś) 2sek, 30sek, 2 sek, 30sek to musisz użyć ponad trzy (czyli cztery jak już, najwyżej wydłużyć czas świecenia zielone/czerwone , skracając czas do 28sek wystarczą trzy 4017) układy 4017 połączone w szereg, jak to zrobić poszukaj sam, tych diod wyjściowych, robiących za dekoder, też trzeba ponad 30szt. Układzik trywialny, powodzenia, gotowca oczywiście (jak zwykle) nie narysuję. A diod świecących do układu możesz podłączyć i kilkadziesiąt, jak to się robi to setki razy było opisywane.
    sucharek096
    Level 9  
    Dzięki wam za odpowiedź.

cirrostrato - czasy świecenia na układzie ze schematu chyba wystarczą na makietę (skonsultuje to jeszcze z kolegą :)).
    Najwyżej dorzucę jeszcze jeden układ 4017 i zrobię na 10sek, 2sek, 10sek.
    Aha i czy jak podłączę 11 nóżkę (decoder output 9) pierwszego do 15 nóżki (reset) drugiego to ten pierwszy zacznie działać od początku a ten drugi także?

tomek_wlkp - jakie miałeś wtedy czasy świecenia przy rezystorach 470k?
    kybernetes
    Level 39  
    Można użyć multiwibratora trójstanowego (zielony, żółty, czerwony) a dla pieszych dodatkowy multiwibrator dla pulsującego zielonego (w miejsce żółtego dla pojazdów). Całość łatwo wykonać na tranzystorach. Regulacja czasów trymerami.
    Trzeba jeszcze przemyśleć jak rozwiązać sygnalizacje "żółty z czerwonym" dla samochodów.
    sucharek096
    Level 9  
    Jedno pytanie to nad rezystorem 1k to potencjometr o rezystancji 500ohm?