Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podlaczanie tv do instalacji antenowej wywala korki

players 05 Jun 2012 23:52 7105 31
NDN
  • #1
    players
    Level 11  
    Witam. Po kolejnej przeprowadzce przy próbie podłączenia TV do istniejącej instalacji antenowej, opartej na multiswitchu spotkała mnie niemiła niespodzianka. Na ścianie mam puszkę z gniazdami na antenę naziemną, sat i radio. Po podłączeniu do tv kabla wlożyłem drugi koniec owego kabla do gniazda na ścianie i-błysk- przypaliło mi i kabel i gniazdo i wyskoczyly "korki". Pierwsza mysl-coś nie tak z instalacją antenowaą. Telefon do wlaściciela-ten zadzwonił do instalatora, który to powiedział że wszytsko jest OK-oprócz mnie nikt(7 pokoi) nie ma tv(sic!) wiec nie moge spytac kogos innego czy mial takie problemy jak ja. Pan spec od instalacji zasugerował, ze jest coś nie tak z moim TV. Kupiłem zatem zwykłą, najtanszą antenę pokojową, podłączyłem ją do TV i odbieram na niej kilka zaśnieżonych programów-wnoszę z tego, ze tuner dziala prawidłowo. Dodam jeszcze, że wcześniej nie uzywalem telewizji naziemnej, mam tuner sat i laczylem go z TV przez HDMI. Ale boje sie podłączyc tuner sat do gniazda SAT na ścianie, bo boję się że jakieś przepięcie może go uszkodzić. Kupiłem miernik, którym mogę sprwdzić napiecie, oporność itd-taki zwykły za 30 zł-nic na razie nie sprawdzałem.

    Pytania:

    1. Jakie wartości powinny być na gnieździe antenowym w TV?
    2. Jakie wartości powinny być na gniazdach TV/SAT/Radio w gniazdku na ścianie?
    3. Jaki może być powód wyskakiwania korków?
    4. Czy są jakieś standardowe napięcia na gnieździe w TV i w instlacji opartej na multiswitch-u?
    5. Czy "+" ma być na "bolcu" (tak mi logika podpowiada) czy nie ma to znaczenia?
  • NDN
  • #2
    mczapski
    Level 39  
    Najpierw zbadaj i uściślij co to jest według ciebie "korki". Odczytaj z tych urządzeń cechy.
  • #3
    telbod
    Level 32  
    Żadnego napięcia na gnieździe antenowym nie możesz mieć. Do anteny naziemnej możesz zastosować "separator galwaniczny" . Do satelitarnej niestety nie. Usterka jest po stronie TV. Zaopatrz się w "neonówkę" (tester ). Gdy masz włączony TV i SAT posprawdzaj czy masz napięcie (potencjał) na kablu antenowym który do gniazd w ścianie będziesz podłączał. Sprawdź i gniazdo. Sądzę że problem rozwiąże odwrócenie wtyczki sieciowej o 180° TV. :D
  • #4
    players
    Level 11  
    mczapski wrote:
    Najpierw zbadaj i uściślij co to jest według ciebie "korki". Odczytaj z tych urządzeń cechy.


    korki, stopki-nie wiem jak to sie fachowo nazywa, w moim starym do mu wkrecalo sie kolo licznika bezpieczniki bodajże 15 czy 20A i mowiło się na to "korki".


    telbod czy mogłbyś uściślić
    telbod wrote:

    "Sądzę że problem rozwiąże odwrócenie wtyczki sieciowej o 180° TV."

    nie za bardzo rozumiem :( .

    Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

    players wrote:
    mczapski wrote:
    Najpierw zbadaj i uściślij co to jest według ciebie "korki". Odczytaj z tych urządzeń cechy.


    korki, stopki-nie wiem jak to sie fachowo nazywa, w moim starym do mu wkrecalo sie kolo licznika bezpieczniki bodajże 15 czy 20A i mowiło się na to "korki".


    telbod czy mogłbyś uściślić
    telbod wrote:

    "Sądzę że problem rozwiąże odwrócenie wtyczki sieciowej o 180° TV."

    nie za bardzo rozumiem :( .


    edit: czy chodzi o zamiane we wtyczce + i - ?
  • #5
    VooVoo
    Level 34  
    Jeśli masz gniazda bez bolca uziemiającego, to obracając wtyczkę o 180° fazę przenosisz na drugi styk (czyli istnieje szansa, że zniknie z obudowy).
  • #6
    telbod
    Level 32  
    Wprawdzie w gnizdzie nie ma + i - , bo jest tam napięcie zmienne , ale dobrze myślisz. Chodzi o zamianę. Jeżeli to zadziała to nie znaczy że wszystko już ok!!! Usterka nadal jest.!!
  • NDN
  • #7
    mczapski
    Level 39  
    Ludzie! Użytkownik pisze, że uszkadzane są bezpieczniki nadprądowe. Cud, że on jeszcze żyje. I licho wie, czy to prawda, ponieważ odnosi do do topikowych ale aktualnych nie odczytał. I pytanie jaką ma w domu instalację oraz co tak naprawde wyrabia.
  • #8
    mobik2
    Level 12  
    1. dotknij neonówką gniazdo antenowe w telewizorze (osłonę i bolec) po podłączeniu TV do sieci. Jeśli się zaświeci to masz problem w TV - prawdopodobnie zwarte kondensatory filtrujące w zasilaczu
    2. dotknij neonówką gniazdo antenowe w multiswitchu (osłonę i bolec). Jeśli się zaświeci to znaczy że jest faza na jego obudowie - elektryk źle podłączył zasilanie switcha - czasem się to zdarza.

    P.S. Życie elektronika nie jest nudne - ciągle pojawiają się nowe zagadki
  • #9
    fuutro
    Level 43  
    Obracanie wtyczki? To metoda z cyklu "żeby zmienić obroty wiertarki, obróć wtyczkę" :?: Wszystko się sypnie jak z jakiegoś powodu wszystko będzie po rozłączane i potem łączone na nowo. A poza tym od kiedy to trzeba zwracać uwagę, jak włożyć wtyczkę takiego urządzenia jak TV czy tuner SAT :?:
    Neonówka ma tą wadę, że potrafi coś wskazać podobnie jak multimetr cyfrowy - pojemności miedzy obwodami wystarczą do pokazania niezłych głupot.

    players - masz możliwość użycia innego TV? Spróbuj pomierzyć napięcia (zmienne) między bolcem uziemiającym w kontakcie a wskazanymi wcześniej punktami instalacji. Gdybyś miał miernik analogowy to by było dobrze, bo on ma większy pobór prądu potrzebnego do pomiaru.

    Tłumaczenia, że na pewno Twoje urządzenie jest walnięte ma tylko szanse być prawdą ale błąd montera wykluczony nie jest - pomylić się mógł zawsze.
  • #10
    Qiu52
    Level 13  
    Witam, do autora , kolego zanieś telewizor do elektronika i opowiedz co się zdarzyło, niech go sprawdzi oraz wystawi zaświadczenie, że jest sprawny (podstawa dla pana od instalacji sat). A mimo to kup sobie separator galwaniczny antenowy ok 25zł i podłącz telewizor z instalacją antenową przez separator.
    Pozdrawiam
    PS: tak będzie bezpieczniej dla użytkownika i jego otoczenia :D

    Dodano po 11 [minuty]:

    Zapomniałem dopisać, że kolega może zaproponować dla instalatora kablówki, żeby podłączył swój mały przenośny telewizorek testowy do gniazda SAT u kolego w domu i sprawdził poziom sygnału i czy jest OK. Oraz trzeba sprawdzić potencjał w gniazdku SAT. Multimetr na zakres napięcia przemiennego VAC zakres większy od 400V i jedną elektrodę miernika(czerwoną) do środka gniazda SAT, a drugą elektrodę ( czarną ) do części metalowej(obudowa) gniazdka SAT, oczywiście mam na myśli gniazdko SAT w ścianie. A to z tego względu że może być uszkodzony przewód sygnałowy na drodze klatka - użytkownik.
  • #11
    players
    Level 11  
    Witam ponownie i dziękuję za wszytskie podpowiedzi. Na początek uściślę mój pieerwszy post: Mieszkam w UK, gdzie wtyczki są trzybolcowe i obracanie wtyczek nie wchodzi w grę, a grzebać w kontakcie nie będę bo mieszkanie jest wynajęte i nie chce płacić za ewentualne szkody. Zresztą telewizorowi jest obojętne gdzie jest faza(oby nie w uziemieniu :) ) . Sieć radiowo/telewizyjna składa się (mówię tylko, co zaobserwowałem na dachu i w pokojach) z konwertera quattro+terresterial, co za tym idzie multiswitch(nie widziałem go, ale inaczej się nie da). Gniazka na ścianie to SAT/RETURN, TV i RADIO. Gniazda SAT jak już wspominałem wcześniej nie testowałem, ponieważ obawiam się o swój tuner-na razie nie wiem, czy spięcia są wynikiem błędnej instalacji antenowej czy usterki mojego telewizora. Instalacja była robiona przez firmę, więc można by założyć, że jest(powinno być) OK. Jutro lub w niedzielę wybieram się na secondhand, nie powinno być problemu z kupnem jakiegoś grata 14" za 5f-to powinno wiele wyjaśnic.

    Poniżej 4 fotki gniazda, wtyczki, miernika i topików(chyba tak to się nazywa)

    podlaczanie tv do instalacji antenowej wywala korki

    podlaczanie tv do instalacji antenowej wywala korki

    podlaczanie tv do instalacji antenowej wywala korki

    podlaczanie tv do instalacji antenowej wywala korki

    Po wtyczce i gnieżdzie widać, że to nie było 5 V. Miernik pokazuję, żeby zapytać, czy będzie się do czegoś nadawał(nie znam się kompletnie na tym). Topiki-o ile to ważne wyskakiwały czarny I-ON z prawej i czarny I-ON nr 4 w środku/NSB20.

    I na koniec parę testów z neonowka i miernikiem(z instrukcją w ręku). Neonówka nie świeci w żadnym z gniazd z instalacji antenowej. Świeci(ale nie tak mocno jak na 230V) i na bolcu i na obudowie w podłączonym do sieci telewizorze, na którym to miernik pokazuje tak: czerwony na bolcu a czarny na obudowie-0V, ale jak dotkne tylko jednym już pokazuję napięcie-czarnym ok 5V na bolcu i obudowie a czerwonym ok 11V(miernik ustawiony na 20V AC ) . Analogicznie jest z gnaizdami instalacji antenowej- miernik pokazuje od 2.5V do 6V przy dotykaniu tylko jedną z końcówek miernika. Nie wiem czy to prawidłowe wskazania, skoro nie zamykałem obwodu. Może by sprawdzi potencjał miedzy gniazdami instalacji RTV a gniazdem w telewizorze? Tylko nie wiem jak ustawić miernik, żeby nie zrbić znów jakichś fajerwerków :( .
  • #12
    Qiu52
    Level 13  
    Kolego "players" mam propozycje przeczytaj mój post wyżej, jasno tam napisałem, że do pomiaru musisz ustawić zakres wyższy niż masz napięcie w sieci (zakładałem sieć w Polsce) , na twoim mierniku to 700 v~, oraz pomiar napięcia wykonuje się metodą dwuprzewodową , czyli pomiar wykonaj i czerwoną i czarną końcówką; pomiar inną metodą jest 100% zły.
    Pozdrawiam
  • #13
    players
    Level 11  
    Mój błąd-nie dopisałem do postu powyżej-wykonałem taki pomiar i wynik wynosi 0-2V.

    EDIT: Panowie chyba coś znalazłem- angielskie gniazdko wyglada tak: http://www.garnek.pl/yme4me/3999599/angielskie-gniazdko pionowa szparka to uziemienie, na ktorym próbówka mi świeci! Świeci także wkrętach, które są podłaczone wewnatrz puszki do uziemienia. Pytanie mam takie-jak zmierzyć napięcie na uziemieniu? Multimetr na zmienne 700V i jedna końcówka do uziemienia a druga do wkręta? 230V raczej tam nie ma, bo żeby sprawdzić, czy w gnieżdzie jest napięcie, trzeba włozyć najperw cos do szparki z uziemieniem, ponieważ jest tam blokada, uniemożliwiająca włożenie czegoś do własciwego gniazda-btw bardzo mądre rozwiązanie-i włozyłem tam śrubokręt i miałem palec na nim i nie poczułem żadnego mrowienia-zrobiłem to nieświadomie, to że na uziemieniu jest napięcie odkryłem chwilkę poźniej. Elektyrk ze mnie marny, więc nie za bardzo wiem co teraz zrobić.

    A co do tv-podłaczałem inny tv do mojego gniazda zasilającego i antenowego i działał, zaś mój tv działa w innym pomieszczeniu, gdzie na uziemieniu próbówka się nie świeci. Zaczynam dostawać kręćka :/ .
  • #14
    jdubowski
    Tube devices specialist
    players wrote:
    EDIT: Panowie chyba coś znalazłem- angielskie gniazdko wyglada tak: http://www.garnek.pl/yme4me/3999599/angielskie-gniazdko pionowa szparka to uziemienie, na ktorym próbówka mi świeci! Świeci także wkrętach, które są podłaczone wewnatrz puszki do uziemienia. Pytanie mam takie-jak zmierzyć napięcie na uziemieniu?


    Mozesz mieć 2 przypadki:
    - uziemienie urwane, wisi w powietrzu, przez pojemności międzyprzewodowe pojaw3ia się tam napięcie o wartości z przedziało 0..230V
    - uziemienie zwarte z fazą i intencjonalnie odłączone, w tym wypadku jest tam "żywe" 230V.

    Z którym przypadkiem masz do czynienia stwierdzisz łatwo podłączając żarówkę między fazę a "uziemienie", ale przy twojej wiedzy radzę w kazdym z tych przypadków wezwać elektryka...
  • #15
    players
    Level 11  
    Po odkręceniu przedniego panelu gniazda zauważyłem, ze kabel od uziemienia(żółto-zielony to chyba uziemienie?) wchodzi do ściany-bez izolacji! Poza tym wyszło na jaw wczoraj, że jedna osoba z tego poziomu, na którym ja mieszkam, ma identyczny problem co ja-więc jeżeli instalacja jest robiona jedno piętro-jeden bezpiecznik(jak napisałem wcześniej na innym poziomie mój tv działa), problem leży definitywnie w instalacji elektrycznej a nie antenowej.
  • #16
    jdubowski
    Tube devices specialist
    players wrote:
    Po odkręceniu przedniego panelu gniazda zauważyłem, ze kabel od uziemienia(żółto-zielony to chyba uziemienie?) wchodzi do ściany-bez izolacji!


    Nie wiem jak w GB ale w Stanach przepisy swego czasu dopuszczały gołe druty jako przewody ochronne.

    players wrote:
    problem leży definitywnie w instalacji elektrycznej a nie antenowej.


    Świecenie neonówki nie pozostawia wątpliwości. Elektryk konieczny.
  • #17
    players
    Level 11  
    A czy nie ryzykuję zbyt wiele, sprawdzając moim multimetrem(fotka powyżej) wewnątrz gniazda napiecie miedzie niebieski i brązowym (powinno być ok 230V) i niebieskim i zółto zielonym, na którym to neonówka świeci ?
  • #18
    sebek3
    Level 30  
    Sprawdzając napięcie niczego nie uszkodzisz.
  • #19
    players
    Level 11  
    Ale jako kompletny laik chcę sie upewnić, jak to sprawdzić-na multimetrze jest tyle opcji, że dostaję oczopląsu :( czy 700V AC ędzie ok w moim przypadku?
  • #20
    wolek14
    Level 31  
    Nic nie ryzykujesz - po to jest ten przyrząd, żeby nim mierzyć. Tylko nie przepinaj przewodów pomiarowych do innych gniazd, bo wtedy miernik jest "zwarciem". Podłączenie takie jak na fotce jest poprawne do pomiaru napięcia, i wtedy miernik jest "przerwą w obwodzie". Mierzysz na zakresie 700V ~ (zmiennego). Wykonaj 3 pomiary wewnątrz gniazdka (każdy z każdym) i podaj wyniki.
  • #21
    players
    Level 11  
    OK a więc:

    niebieski-brązowy: ~239V wahanie podczas pomiaru +-1V
    niebieski-żółto-zielony - 239V
    brązowy-żółto-zielony 0V

    Dotykając śruby mocującej panel gniazda i kaloryfera mogłem w najgorszym przypadku zobaczyć światło w tunelu.

    edit: jakos ciekawostkę dodam, że wczoraj przy próbie podlącznia komputera do TV znów dosiwadczyłem fajerwerków i TV zdechł-komp na szczęscie działa-na TV miga czerowna dioda na przodzie-wygoglowałem, ze może być problem z zasilaczem. Szlag mnie trafi chyba zaraz bo odkryłem to przed chwilą.
  • #22
    jdubowski
    Tube devices specialist
    players wrote:
    edit: jakos ciekawostkę dodam, że wczoraj przy próbie podlącznia komputera do TV znów dosiwadczyłem fajerwerków i TV zdechł-komp


    Zdeczka to nierozsądne łaczyć urządzenia jeśli miałeś takie wyniki przy instalacji antenowej...
  • #23
    players
    Level 11  
    jdubowski wrote:


    Zdeczka to nierozsądne łaczyć urządzenia jeśli miałeś takie wyniki przy instalacji antenowej...


    hmm torchę nie rozumiem.. z związku z powyższymi próbami wynika, ze to właśnie instalacja antenowa jest ok, problem jest z gniazdami elektrycznymi.
  • #24
    Wojtek.zse
    Level 31  
    players wrote:
    jdubowski wrote:


    Zdeczka to nierozsądne łaczyć urządzenia jeśli miałeś takie wyniki przy instalacji antenowej...


    hmm torchę nie rozumiem.. z związku z powyższymi próbami wynika, ze to właśnie instalacja antenowa jest ok, problem jest z gniazdami elektrycznymi.


    Możesz dalej podpinać tam kolejne urządzenia przy okazji niszcząc je albo wezwiesz w końcu elektryka a ten rozwiąże Twój problem - wybór należy do Ciebie.
  • #25
    jdubowski
    Tube devices specialist
    players wrote:
    jdubowski wrote:
    Zdeczka to nierozsądne łaczyć urządzenia jeśli miałeś takie wyniki przy instalacji antenowej...


    hmm torchę nie rozumiem.. z związku z powyższymi próbami wynika, ze to właśnie instalacja antenowa jest ok, problem jest z gniazdami elektrycznymi.


    Ano, właśnie nie miałes pewności po której stronie cos jest nie ten teges, w związku z tym rozsądne było niczego ani do anteny ani do gniazdka nie podłączać.
  • #26
    players
    Level 11  
    W sumie racja panowie. Spierniczyłem sprawę. Niewiedza bywa bolesna. Ale właścicielowi mieszkania nie popuszczę. Dzięki za wszytskie podpowiedzi. Tematu jak na razie nie uważam za zamkniętego.
  • #27
    mobik2
    Level 12  
    Za jakość instalacji wewnątrz budynku odpowiada jego właściciel - tak jest w wielu krajach i można tego dochodzić na drodze sądowej.

    Twoje pomiary wskazują na złe połączenie kabli:
    niebieski-brązowy: ~239V wahanie podczas pomiaru +-1V - OK!
    niebieski-żółto-zielony - 239V - źle! tu powinno być 0V AC !
    brązowy-żółto-zielony 0V - źle tu powinno być 0V AC !
    Ktoś u Ciebie zwarł brązowy i żółto-zielony czyli podał Fazę na przewód ochronny - DYWERSANT!

    Opis kolorów prawidłowej instalacji:
    brązowy- faza - tylko tu ma świecić neonówka!
    niebieski- zero, neutralny,
    żółto-zielony - ochronny

    Zasada działania : prąd "wypływa z fazy" do odbiornika(np. żarówka) i wraca do zera,
    Przewód ochronny podłączany jest zwykle do bolca i metalowej obudowy urządzenia.
    W rozdzielni lub w gnieździe przewód niebieski i żółto-zielony są ze sobą połączone i zawsze ma być na NICH ZERO!
  • #28
    elek555
    Level 37  
    mobik2 wrote:
    Ktoś u Ciebie zwarł brązowy i żółto-zielony czyli podał Fazę na przewód ochronny - DYWERSANT![/b]
    -wtedy żarówka np.100W między ziemią (kaloryferem) a żółto-zielonym da pełne światło. Jeśli da słabe to niewykluczone że zamieniono neutralny z fazą na przyłączu przy jakichś przeróbkach. Woltomierz i neonówka oczywiście pokażą pełne 230. Jakby nie patrzył powinien elektryk zrobić NORMALNY przegląd tej instalacji!
  • #29
    players
    Level 11  
    Ktoś dzisiaj był, ale wkręt w gniazdku dalej świeci-wiem, że byli, bo wszytskie wtyczki były powyciągane z gniazdek-nie rozumiem czegoś-metr od gniazdka mam kaloryfer-chyba nie musze nic więcej pisać...

    edit: czy mogę bezpiecznie sprawdzić czy jest jakieś napięcie między uziemieniem(żółto-zielony) a kaloryferem? Multimetr na 700VAC?
  • #30
    bogi
    Level 29  
    players wrote:

    edit: czy mogę bezpiecznie sprawdzić czy jest jakieś napięcie między uziemieniem(żółto-zielony) a kaloryferem? Multimetr na 700VAC?


    Możesz sprawdzić co tam masz.