Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reloop RMP-2 "Disc Error" - już 2 sztuki

06 Cze 2012 02:26 6254 18
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie. Jestem nieszczęśliwym posiadaczem dwóch CD-Playerów "Dj-skich" firmy Reloop. Obydwa urządzenia mają już 5 lat. Pierwszy z nich padł jakieś 2 lata temu - od tego czasu leżał nieużywany z braku pieniędzy na naprawę pogwarancyjną, drugi nie był dużo używany, padł miesiąc temu temu identycznie jak pierwszy - pewnego dnia po prostu po włączeniu pokazał disc error. (obydwa są w doskonałym stanie/kondycji, grane było na nich raz na 2 tygodnie praktycznie, obydwa tuż przed "awarią czytały doskonale bez zająknięcia wszystkie płyty - nagrywane i orginalne, mocno zrysowane i nówki). Serwis reloopa będzie kosztować ponad pół tysiąca, na chwile obecną nie mam takich pieniędzy. Oddałem obydwa Cd-ki do elektronika w moim mieście. Stwierdził że wymieni same lasery i będzie wszystko działać. niestety po 2-3 tygodniach oddał mi CD-playery w takim stanie jak otrzymał - ponieważ wymiana lasera nie pomogła. Powiedział że niestety nie wie co jest w obydwu grane, ale to na pewno nie laser i same napędy wg. niego są ok.

Rozkręciłem obydwa i porównałem ich "działanie" obydwa zachowują się identycznie po włożeniu płyty.Wyświetlacz pokazuje "Reading..." Płyta stoi w miejscu - ani drgnie, laser nie przesuwa się, stoi w miejscu "na początku" płyty. po przyłożeniu ucha słychać tuż po załadowaniu płyty, że laser leciuteńko cyka 4-5 razy. po tym wyskakuje Disc Error i jedyne co pozostaje to wyjąc płytę. Z tego co wygooglowałem, dysk nie może zostać odczytany ponieważ silnik nim nie kręci. Ponoć odpowiedzialny za to jest driver, który wystarczy wymienić, a dodatkowo nie jest drogi - sterownik napędu/silnika. Niestety tego dokładnie nikt nie sprecyzował, ani jaki to sterownik, a także gdzie się konkretnie znajduje na PCB. Tego dokładnie nie wiem. Wiem że to na pewno nie lasery są uszkodzone bo ich wymiana nie dała żadnych efektów. Moja wiedza elektroniczna jest także dosyć skromna, ogranicza się do wymiany kondensatorów na płytach, rezystorów itp. Stąd proszę o jakąś sugestię/pomoc co zrobić. Mam nadzieję tylko że nikt nie wyśle mnie od razu do serwisu, chyba że będzie to ostateczność. Załączam fotkę jak wygląda to mniej-więcej w środku.

Reloop RMP-2 "Disc Error" - już 2 sztuki Reloop RMP-2 "Disc Error" - już 2 sztuki
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Panie kolego, gdyby serwis do którego oddawałeś odtwarzacze, wmontował odpowiednie czytniki laserowe (nie zamienniki które można podejrzewać, że próbował zastosować), byłoby zapewne wszystko w porządku. Nie majstruj sam, bo dopiero możesz uszkodzić elektronikę która jest na 99% sprawna.
    Czytniki laserowe produkowane aktualnie, są przeciętnej lub marnej jakości, jak też nie zawsze precyzyjnie jest ustawiony w nich prąd samej diody laserowej, co w konsekwencji doprowadza do jej uszkodzenia za którymś tam zapłonem.

Oryginalny czytnik nie kosztuje "kilka groszy" i nazywa się KSS-213Q.

Zresztą; dobry elektronik zdiagnozuje czy na pewno elektronika pracuje na 100%.

Przez sieć i-net jednak nie da się tego stwierdzić. Sam nie kombinuj.

Przemyśl to i rób jak uważasz.
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Dziwi mnie tylko że z tego co wyczytałem inni ludzie zakładają chińskie lasery i "jakoś" im to działa. W takim razie gdzie mogę kupić oryginalny laser KSS-213Q ? Google pokazują same zamienniki w cenach 11-20 zł. Czy w grę wchodzi tylko serwis Blask i wymiana u nich ? (choć i tutaj mam wątpliwości czy naprawa pogwarancyjna = orginalny laser?)

Gdy uda mi się już kupić obydwa nowe lasery, będzie mi to w stanie "dostroić" w wyżej wymienionym sprzęcie elektronik, który serwisuje zwykłe odtwarzacze CD segmentowe np. Diory, Pioneera, Sony, Philips itp. ? Bo z tego co wiem wymiana lasera to nie tylko wyjęcie starego i podpięcie nowego.

Co by nie robiąc i jak by nie kombinując i tak wyjdzie taniej niż w serwisie dlatego proszę o rady.
  • Serwisant
    To nie jest wina lasera. Z powodu lasera nie może sprzęt przestać działać z dnia na dzień. Przyczyn może być wiele, zasilacz, drivery silników jak i same silniki.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    TOMI, miałem w warsztacie z cztery sztuki w ostatnich miesiącach z defektem który wystąpił w identyczny sposób.
    Robiąc wywiad z klientem, pytałem: w jaki sposób doszło do usterki? Czy sprzęt upadł? Czy ktoś sam grzebał w urządzeniu? Odpowiedzi: nie.
    Wykonując pomiary, okazało się, że laser jest sterowany, ale nie aktywny.

Jak to "nie może z dnia na dzień"? Może jak najbardziej - tak jak napisałem.

Nie róbmy młynu w głowie autora tematu, bo i tak sam tego nie sprawdzi, a swoją drogą już kompletnie nie będzie wiedział co robić.

Trzeba zastosować KSS-213Q z dobrego źródła (sklepu), a nie zamienne odpady produkcyjne za kilkanaście złotych.
  • Poziom 11  
    Przechowywane były w sposób wzorowy, w pokoju, suchym, nie były praktycznie przenoszone. Obydwa padły w ten sam sposób - włączyłem przyciskiem, wkładam płytę i disc error. a dzień wcześniej było grane z 30 różnych płyt i nie było żadnego problemu, ani nic nie wskazywało na to że problem może wystąpić. To dość częsta i wydaje mi się typowa usterka w reloopach, na googlach sporo piszą o tym na stronach zagranicznych i polskich. wszędzie jedna i ta sama odpowiedź "Please conntact with your Reloop dealer". Ponoć siada jakiś sterownik, powtórzyło się to stwierdzenie na 2 stronach które przeglądnąłem. Fajnie było by gdyby wiedzieć co to za sterownik. albo trafić na kogoś kto takie coś już naprawiał.

Dziękuje za cenne sugestie.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Panie kolego, zrozum, że to nie żaden sterownik...
  • Serwisant
    Krzysztof L. napisał:
    TOMI, miałem w warsztacie z cztery sztuki w ostatnich miesiącach z defektem który wystąpił w identyczny sposób.

Możliwe że masz racje efekt taki będzie wtedy gdy spali się totalnie.
  • Poziom 11  
    Prawdopodobnie Krzysztof L. Ma rację. Szukam laserów nowych teraz z literką Q. niestety dostępność czegoś sensownego jest dosyć słaba. Ceny oscylują od 7 zł średnio koło 15 zł do 28 zł w jednym ze sklepów. nic droższego nie znalazłem oryginały to raczej na pewno nie są ale zaryzykuję ten za około 30 zł. możliwe że w serwisie gdzie to oddałem załozono np. kss-213C lub inny i stąd kicha.

Powiadomie o efektach jak coś wskóram. jedyne co udało mi się sprawdzić to: sam laser porusza sie wzdłużnie płyty bez problemu. Natomiast na rozkręconym odtwarzaczu, wsadziłem "czystą płytę" taką przeźroczystą bez sreberka z dna Cd-rek. Gdy załadujemy płyte laser rusza się góra dół (wtedy delikatnie cyka) - 5 razy i po tym następuje disc error. Światła lasera nie widać, patrzyłem tak kątem oka przy zgaszonym świetle w pokoju, i nic, choć nie mam pewności czy wiązka ewentualna powinna być widoczna czy nie. Zmiana lasera na KSS-213Q może coś pomoże. dziękuje za pomoc.
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie. Rady Pana Krzysztofa L. była w 100% pewna. Dziękuję bardzo za udzieloną mi pomoc. Jestem bardzo wdzięczny. Kupiłem nowe lasery - niestety "chińskie" zamienniki, KSS-213Q z prostego powodu - w żadnym niestety ze sklepów w PL nie ma nic lepszego na stanie. (a wysłałem zapytania na prawdę do wielu sprzedawców). Na eBayu są "oryginały" w cenach około 100-150 zł, okazuje się że sprzedawane one są w takich samych pudełkach, w jakich przyszły lasery z Polski, bardzo tanie.

Obydwa lasery wymieniłem samemu. Z należytą ostrożnością i zdjęciem zwory dopiero po złożeniu i podłączeniu wszystkiego. Użyłem odsysarki do cyny i lutownicy kolbowej. W jednym Cd'ku dodatkowo "elektronik" u którego był poprzednio odtwarzacz uszkodził taśmę, i dodatkowo zlutował zworę na starym laserze i tak to podłączył, na szczęście nowa taśma kosztowała grosze. A sam odtwarzacz nie uległ uszkodzeniu.

Jakie wrażenia po wymianie laserów? Obydwa powstały i są jak najbardziej sprawne. Przesmarowałem koła zębate i prowadnice białym smarem nie mając nic lepszego pod ręką. Wszystko chodzi jak marzenie - jak przed awarią, chyba nawet szybciej wczytuje płytę. Jak długo - to się okaże, Póki co każdy ma już nalatane cztery godzinki i nie padł. Potencjometrem na laserze nie kręciłem, wszystkie płyty CD/CD-R łyka idealnie.

I mam jeszcze jedno pytanie. To normalne że podrobione lasery się praktycznie niczym nie różnią od oryginału "fizycznie" ? Stary oryginał i chinol są takie same, obydwa mają nawet taki sam napis SONY.

Nie wierzę że kupiłem oryginał, choć tak wygląda... :) stary od nowego różni się praktycznie tylko tym że w starym soczewka jest jakby trochę "opadnięta" i sama dioda laserowa ma wyprowadzenia w kształcie X a nie w linii prostej.

Reloop RMP-2 "Disc Error" - już 2 sztukiReloop RMP-2 "Disc Error" - już 2 sztuki
  • Poziom 38  
    Pitterekk napisał:
    Nie wierzę że kupiłem oryginał, choć tak wygląda...

OFF: Niestety nie kupiłeś oryginału. Już pierwszy rzut oka na zdjęcie daje pewność: z lewej podróbka, z prawej oryginał (nawet jakby nie było widać pozostałości smarowania). Przyjrzyj się jak wytłoczony jest sam napis na osłonce acutatora.
  • Poziom 11  
    Póki co działa wyśmienicie. Za te pieniądze to jestem zachwycony. Dziwi mnie trochę fakt umieszczania loga SONY na tego typu zamiennikach. no ale cuż.

Nie miałem wcześniej styczności, jak długo pochodzi się okaże :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Kolega dj Matys wykrakał z tymi mp3, jeden laser rzeczywiście nie radzi sobie jednak z płytami mp3 - wczytuje i buforują bardzo powoli, czasem przycina/powtarza i nie da się przewijać. W sumie mi to nie przeszkadza bo i tak używam Audio, a audio wszystkie chodzą wyśmienicie. płyty nagrywane jak i oryginalne. Chylę czoła z racji doświadczenia które państwo posiadają. A pytanko z innej beczki, czy zamiast lasera Q można wstawić np. oryginalny wersje C który już prędzej kupię w impelu lepszej jakości, on da radę na 100% z mp3 i będzie pewniejszy że nie padnie za tydzień? Czy zamiast kombinować lekiej kupić np. jeszcze dwa takie odpady produkcyjne, bo rozdają je prawie darmo, i któryś na pewno będzie czytał te mp3. (jeden laser mi się "trafił" i odtwarza mp3 bez kłopotów niezależnie od płyty)

Domyślam się że regulacja "odpadu produkcyjnego" którego kupiłem nie wchodzi w grę, albo np. zamiana soczewki ze starego lasera też nic nie da i będzie to druciarstwo zapewne. Ale zapytać nie zaszkodzi.

Na Lasery gwarancje niby mam, ale przycinanie na chinolu płyty mp3 się chyba pod nią nie podciąga. Niczym oczywiście nie kręciłem. I nie będe się wygłupiał z reklamacją.

" dj Matys " Prosiłbym o nie zniekształcanie mojego imienia. Ciężko na nie pracowałem :)
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich ja mam jeszcze jedno pytanie wszyscy zalecają wymiane lasera na model KSS-213Q a na service manualu do reloopa rmp2 jest model KSS-213QCS czy jest jakaś różnica miedzy nimi ?
  • Poziom 11  
    o ilę się nie mylę wg. googli:

KSM 213 QCS to ten sam laser co KSS 213 Q + Mechanika.