Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Whirlpool ADG 957 stoi i piszczy (bez wody na Aqua-Stopie)

lobo6666 06 Cze 2012 12:23 8544 4
  • #1 06 Cze 2012 12:23
    lobo6666
    Poziom 9  

Witam

Mam problem ze zmywarką Whirlpool ADG 957 do zabudowy, ze sterowaniem z panelu w drzwiach.

Problem jest następujący: zmywarka rozpoczyna program, myje około 3/4 programu i zatrzymuje się piszcząc. Po zatrzymaniu mruga rytmicznie światełko przy przycisku Start i pali się pierwsze z lewej światełko programu (normalnie to program płukania) mimo, że wcześniej był włączony inny program mycia.

W trakcie gdy zmywarka stoi, nie działa żadna pompa.

Po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku Start piszczenie ustaje, ale przez chwile jeszcze działa pompa wyrzucająca wodę.

Nauczony doświadczeniem z poprzedniej zmywarki rozebrałem obudowy oczekując wody na dnie zmywarki - jednakże nie było tam wody. Puściłem zmywarkę bez obudowy, żeby zobaczyć czy skądś jednak nie cieknie i nie było wycieków poza pojedynczą kroplą wody pod korpusem pompy spustowej. Jednakże jak poprzednio zmywarka zatrzymała się nie kończąc programu. Po wyłączeniu i włączeniu płukania przeszła cały program płukania bez zatrzymania.

Czy ktoś z kolegów miał kiedyś podobny problem i wie jak go rozwiązać?

Od czego zacząć szukanie usterki??

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Marcin

0 4
  • #2 14 Wrz 2014 14:41
    nemapl
    Poziom 9  

Mam tą samą sytuację.
    Jakieś dwa lata temu mi się to samo przydarzyło - odkręciłem kawałek oznaczony numerem 56420 - pompka odpowiedzialna za wylewanie wody.
    Od niego d góry idzie biała rurka z czarnym "dzyndzelkiem" - to chyba niby blokada cofania wody...
    Niestety jak dzisiaj odkręciłem to samo to ten "dzyndzelek" słabo wygląda.
    Czy Ty znalazłeś przyczynę?

0
  • #3 16 Wrz 2014 12:55
    nemapl
    Poziom 9  

Hey,
    No i doszukałem się czegoś więcej. Otóż wg instrukcji serwisowej (dołączam) jest to błąd F4.
    Już chciałem uruchamiać Active Test Program jednak Passive Test Program zakończył działanie i pokazał F4.
    W skrócie instrukcja wchodzenia w program testowy:

Cytat:
    Włącz zmywarkę i wybierz cykł płukanie
    Wyłącz zmywarkę
    Wciśnij i przytrzymaj Start przycisk i tak trzymaj
    Włącz zmywarkę trzymając powyższy przycisk
    Trzymaj dopóki światełko start zacznie błyskać
    Wciśnij przycik startu i zamknij drzwi
    Teraz uruchomi się kilkuminutowy cykl testowy

No to teraz tylko trzeba sprawdzić F4, czyli to co znalazłem na elektrodzie to:

1. Pompa nie wylewa wody - jest uszkodzona.
    2. Uszkodzony czujnik membranowy poziomu wody - pokazuje cały czas obecność wody.
    3. Uszkodzony czujnik optyczny (opcjonalnie) poziomu wody - można go wytrzeć, bo być może jakiś paproch z brudów osiadł na czujniku.
    4. Zatkany odpływ wody - pompa w określonym czasie nie wylewa odpowiedniej ilości wody i dlatego jest błąd.

Pkt 1. Wylewa - czyli pompa ok
    Pkt 4. Wylewa szybko całą wodę więc i odpływ jest ok

Pozostaje pkt 2 i pkt 3.

2
  • #4 18 Wrz 2014 22:46
    nemapl
    Poziom 9  

No i wyczyściłem "membranke" czyli czujnik wody. Po wysunięciu zmywarki, przechyleniu na bok i odkręceniu denka - można dosyć łatwo wyjąć "membrankę", rozebrać i oczyścić z dużej ilości białej mazi/kamienia.
    Po założeniu już się ucieszyłem bo czujnik zadziałał, jednak wygląda na to, że mam kolejny błąd - tym razem F6.
    Efekt jest taki, że wylewa wodę do momentu gdy "membranka" wyczuwa wodę i to już działa poprawnie.
    Gdy program chce nalać wodę to mam wrażenie, że załacza sie zabezpieczenie czasowe - tzn. nalew dosyć długo i zaraz potem sygnalizuje błąd.
    Program testowy wskazuje na F6 czyli:

Cytat:
    -water tap closed - zamknięty zawór wody
    -water inlet hose blocked - wąż doprowadzający wodę zablokowany
    -water inlet valve (WV1) defective - zawór doprowadzający wodę (WV1) uszkodzony
    _flow meter (FM)defective (leads to FM failure) - przepływomierz

Ponieważ woda się nalewa to obstawiałem, że flow meter nie podaje impulsów - jednak zmierzyłem i okazuje się, że kółko się kreci i impulsy idą.
    No to jak to jest F6 jak wszystko sprawdzone i działa - chyba, że kontroler się sypnął i nie czyta z przepływomierza...
    Czas na wybór nowej zmywarki :(

3
  • #5 24 Mar 2015 23:21
    nemapl
    Poziom 9  

nemapl napisał:
    Czas na wybór nowej zmywarki

No i po miesiącu zmywarka doszła do wniosku, że znowu będzie pracować normalnie. Na początku nie dochodziła do końca programu - jednak po jakimś czasie przechodzi cały program.
    Podejrzewam, że w końcu wysechł czujnik zalania ...

3