Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawa jednofazowych zasilań, wydzielona z innego tematu.

mar_cik 07 Cze 2012 14:44 12383 75
  • #31 07 Cze 2012 14:44
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    mar_cik napisał:
    Jakoś mało do kogo dociera świadomość że wprowadzenie trójfazowej instalacji do mieszkania wiąże się z automatycznym wprowadzeniem napięcia 400V.
    Jakie 400V ? Kolego, uzytkownik, lokator nie ma dostepu do tych 400V.

Jakie 400V? Ano międzyfazowe 400V Kolego Bronku, o istnieniu którego przeciętny użytkownik często nie ma pojęcia.
    Bronek22 napisał:
    mar_cik napisał:
    Obwody jednofazowe są chronione trójfazowymi RCD a często tylko jednym takim aparatem. Porażenie napięciem 400V występującym między zwykłymi jednofazowymi urządzeniami podłączonymi do różnych faz przez takie RCD nigdy nie zostanie przerwane.

Po pierwsze to błąd w sztuce z twojej strony. Jeżeli 2 gniazda obok siebie są na 2 fazach, to jak jedna fazę odłączymy poprzez RCD obwód 400V zostanie przerwany. I o co chodzi ?
    Drugi błąd, to miemożliwość takiego porażenia z 400V. Bo facet musiałby reką złapać za 2 fazy, a to jest nierealne. Poza tym wszystkie nappięcia są względem ziemi i nie ma 400V.
    Kolego, uprawiasz ewidentną demagogię. Może przejdziemy na 120V tak jak to jest w USA ? To byloby dobre ze względu na stan naszych instalacji. Do tego zmierzasz ?

Błąd w sztuce? Owszem, od lat o tym mówię i piszę. Od lat co chwilę napotykam na instalacje z jedną trójfazową RCD. Od lat spieram się z paprokami dającymi trójfazowe RCD na obwody jednofazowe. Kolega masonry chce żeby nie pisać o błędach w wykonaniu instalacji, o tym sa inne tematy. Nie Kolego to cały czas ten sam temat.
    A co do USA, nie mają trójfazowych instalacji w domach, w gniazdkach napięcie o połowe niższe - a poziom życia wyższy. Dziwne, prawda?
    Bronek22 napisał:
    mar_cik napisał:
    Kolego masonry, jeśli chcesz powiedzieć że przeciętny Polak budujący dom chce mieć możliwość podłączenia tokarki, spawarki (trójfazowej oczywiście), :D

Kolego, myslisz logicznie, czy nie myślisz ? Nie potrzebuje 3 -faz do tokarki, ale potrzebuje 18kW. Namów energetykę, żeby przebudowała sieci.
    Nie jestem taki pewien, czy wszyscy użytkownicy domków wyrzekli by się gniazda 3-fazowego. I na wieki odcięcia sie od 3-faz.
    Ja w mieszkaniu potrzebuję 10kW. Wypersfaduj to energetyce,żeby mi dali to na jednej fazie . Mało tego,Spółdzielnia się nie zgodzi, bo WLZ jest za cienki,
    i na 9 pietro trzeba ciagnąć z piwnicy.
    Bronek
    I tu Kolego Bronku dotknąłeś sedna tego tematu. O to chodzi żebyśmy wreszcie zaczęli głośno mówić o bezsensie ograniczenia jednofazowych zasilań do zabezpieczonych 25A, wymuszaniu zasilań trójfazowych i dojeniu przez energetykę kasy za opłaty.

• #32 07 Cze 2012 14:47
    masonry
    Poziom 29  

o jakich opłatach kolego piszesz?

• #33 07 Cze 2012 15:06
    zbich70
    Specjalista elektryk

mar_cik napisał:
    O to chodzi żebyśmy wreszcie zaczęli głośno mówić o bezsensie ograniczenia jednofazowych zasilań do zabezpieczonych 25A, wymuszaniu zasilań trójfazowych i dojeniu przez energetykę kasy za opłaty.

Opłata za przyłączenie nie zależy od ilości faz. Tyle samo zapłacisz za tą samą ilość kW przy jednej jak i trzech fazach. Gdzie zatem "dojenie"?

• #34 07 Cze 2012 15:10
    mar_cik
    Specjalista elektryk

masonry napisał:
    o jakich opłatach kolego piszesz?

Ano o takich opłatach Kolego masonry że chciałbym jednofazowego zasilania z mocą 8kW i zabezpieczeniem 40A. Wcale niewygórowane chciejstwo.
    Nie dostanę, a przy tych 8kW dadzą mi trójfazowe zasilanie z zabezpieczeniami 13A, psu na budę więc muszę wziąć większą moc, żeby nie biegać do skrzynki licznikowej co chwilę 25A czyli 14kW.
    I za te 14kW muszę zapłacić opłatę przyłączeniową a potem bulić co miesiąc opłaty związane z tą mocą.

Teraz rozumiesz gdzie to dojenie Kolego zbich70?

• #35 07 Cze 2012 15:17
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Weź se 7kW 1 faza. Zabezpieczenie przedlicznikowe główne 50A a za licznikowe 35A.
    Dla instalacji 3 fazowej moc 21kW takie same wartości zabezpieczeń.
    Dane zaczerpnięte z wytycznych z ŁZE Dystrybucja.

• Pomocny post
    #36 07 Cze 2012 15:25
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Zabezpieczenia tak, ale ilość kW, a co za tym idzie, ilość "many" za kW inna :D

• #38 07 Cze 2012 15:39
    Miniax
    Poziom 30  

I projektanci mają łatwiej, bo nie muszą się męczyć z równomiernym rozkładem obciążenia na poszczególne fazy i sprzęt ma bezpieczniej, bo nie ma praktycznie ryzyka wystąpienia "pływającego zera" :d

• #39 07 Cze 2012 15:41
    zbich70
    Specjalista elektryk

mar_cik napisał:
    I za te 14kW muszę zapłacić opłatę przyłączeniową a potem bulić co miesiąc opłaty związane z tą mocą.

Comiesięczne bulenie za moc dotyczy taryfy C. Wątek zdaje się jest o domach i mieszkaniach, a te rozliczane są w G i (póki co) nie ma w nich opłat za moc.

A nawiasem mówiąc, podczas lektury tego tematu ręce mi opadły. Nie gdzie indziej jak właśnie tu, na elektroda.pl, czytałem posty niekwestionowanych fachowców, którzy twierdzili, iż jednofazowe zasilanie mieszkań (o domkach nie wspomnę) jest przeżytkiem. Nie mam czasu tego szukać i udowadniać, ale przyznam się że z lekka się pogubiłem. :|

Ponadto należy pamiętać podczas "wieszania psów" na energetyce, że polska sieć energetyczna rozwijała się (praktycznie była budowana dopiero) w okresie wczesnego PRL-u. Co te 50 lat znaczyło i jak Zachód poszedł do przodu a my zostaliśmy w tyle - to chyba wiadomo. :cry:

• #40 07 Cze 2012 15:47
    slawekx
    Poziom 28  

Za parę lat nowi młodzi elektrycy będą się pukać w głowę jak Ci starzy fachowcy wszędzie kładli 3 fazy jak można było 1 fazę i szybciej i taniej i wydajniej . ... Podobnie jak dzisiaj reaguje się na instalację aluminiową. Ale pukanie nic nie da -szkoda głowy. Robi się tak jak warunki na to pozwalają.

• Pomocny post
    #41 07 Cze 2012 15:51
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Temat jest bardzo interesujący. Powiem szczerze, że nie jestem jakimś zwolennikiem skrajnych opcji. Należy zauważyć że:

1. Układ 3-fazowy 400V/230V jest wygodniejszy do przesyłania większych mocy. Wynika to zarówno z podwyższonego napięcia (400V)
    jak i specyfiki układu trójfazowego (pisałem kiedyś na forum sep dlaczego układ 3 fazowy jest taki wspaniały :-) )

2. W wielu krajach (o ile się nie mylę to w większośći) nie ma ograniczenia przyłącza jednofazowego na tak niskim poziomie mocy (7kW).

3. Układy 3-fazowe są "mało wygodne" do stosowania przy małych mocach ze względu na ograniczenia pobieranej mocy dla każdej z faz. Zasilanie trófazowe - to jakby 3szt. zasilań jednofazowych o 3x mniejszej mocy. W wielu przypadkach wymusza to stosowanie przyłączy o dużo większej mocy niż to jest wymagane.

Mój przykład z przed 2 miesięcy. Firma zajmująca się poligrafią wynajęła domek na działalność. Trzeba było zdecydować się na rodzaj przyłącza. Sprawdziliśmy urządzenia, obliczyliśmy zapotrzebowanie i wyszło, że przy zasilaniu
    - 1fazowym: 9kW wystarczy (ale max oferowane przez ZE to 7kW)
    - 3fazowym: 15kW wystarczy /przy 12kW, trzeba uważać aby równomiernie rozdysponować obciążeniem faz /a 9kW jest to niemożliwe.

Osobiście uważam, że powinna być możliwość realizacji przyłączy jednofazowych do 15kW a może i nawet do 18kW.

DODANE:
    Nie jestem zwolennikiem rozwiązań angielskich (wymagających większych nakładów na sieć dystrybucyjną), ale ograniczenie 1fazowe na tak niskim poziomie to dyskryminacja odbiorców. Wielu posiadaczy domków wolałoby przyłącza 1fazowe o mocy rzędu 9 czy 12kW. A tyle sieć dystrybucyjna może dać bez żadnych zmian.

pzdr
    -DAREK-

• #42 07 Cze 2012 15:54
    zbich70
    Specjalista elektryk

slawekx napisał:
    Robi się tak jak warunki na to pozwalają.

Dokładnie. Sieć zasilającą mamy jaką mamy. Tu i ówdzie modernizowaną, ale na starych zasadach. Nie ma szans aby u nas wprowadzić to co jest na Zachodzie. Zapomnijmy o tym. To tak jakby chcieć przerobić Malucha na Mercedesa. :D

• #43 07 Cze 2012 16:07
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego, irlandzka energetyka z zewnątrz wygląda bardzo, ale to bardzo ubogo w porównaniu z naszą.
    SN 3 a może 6kV na drewnianych słupach.
    Ale bardziej pomysłowo.
    Dwie fazy SN i transformator zasilający kilka budynków. Jeden z przewodów nn jest uziemiony, więc układ TN.

W miastach oczywiście jest inaczej. To do budynku wielorodzinnego wprowadzone są trzy fazy.
    Zabezpieczenie przed rozdzielnią w którym następuje podział PEN jest własnością ESB.
    Wyłącznik główny i oplombowana przedlicznikowa część rozdzielni
    Dalsza część (licznikowa) tej rozdzielni w poprzednik wątku.

I rachunek za energię gdyby komuś jeszcze przyszło i ceny kwestionować.

Proszę zwrócić uwagę na relację pomiędzy taryfą dzienną a nocną.
    Nie ma tu możliwości by ogrzewanie akumulacyjne pracowało poza godzinami gdy nocna taryfa obowiązuje.
    Nie leży to wcale w interesie lokatora, ale w gestii dostawcy energii. I wcale to nie oznacza, że owa taryfa jest tylko dla wydzielonych obwodów czy odbiorników.
    Ponadto umowa na dostawę energii do tego lokalu zawarta została telefonicznie.
    I w identyczny sposób została po czterech latach rozwiązana.

To jest właśnie to co miałem na myśli pisząc o przyjaznym dostawcy energii.

Tak wiec kolego tu nie chodzi wcale o pięćdziesięcioletnie techniczne niby zacofanie ponieważ ono nie istnieje, ale o zacofanie mentalne mieszkańców znad Wisły.
    I w tym jest największy problem.
    Ale i to się zmieni, gdy Ci młodzi ludzie będący obecnie poza granicami kraju i którzy widzą, że jednak można inaczej i można po ludzku, powrócą do kraju i zaczną powoli brać sprawy w swoje ręce.

• #44 07 Cze 2012 16:11
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Cytat:
    Nie ma szans aby u nas wprowadzić to co jest na Zachodzie. Zapomnijmy o tym. To tak jakby chcieć przerobić Malucha na Mercedesa.
    No proszę - ci od Mercedesa przegrali, a my wygraliśmy wojnę ... podobno.
    Dziwny ten świat polski, na starych zasadach funkcjonuje jeszcze.
    Nie jestem za, nie jestem przeciw, ale pobuntować (się) można, rzecz robija się przecież o tą nieszczęsną selektywność między innymi.

• Pomocny post
    #45 07 Cze 2012 16:26
    Paweł0381
    Użytkownik obserwowany

kkas12 napisał:
    Ponadto umowa na dostawę energii do tego lokalu zawarta została telefonicznie.
    I w identyczny sposób została po czterech latach rozwiązana.

To jest właśnie to co miałem na myśli pisząc o przyjaznym dostawcy energii.

No właśnie a u nas bez osobistej wizyty, aktu własności najlepiej w formie aktu notarialnego nie będziesz "świecić". A dlaczego bo polskie prawo do tego nie dopuszcza a nie widzimisię spółek obrotu które z chęcią pozbyły by się pracowników odziałów terenowych poprzez otwarcie "błękitnej infolinii". Jakie było w Polsce wydanie owej "błekitnej infolinii" chyba nie muszę mówić. Proste u nas takie rozwiązanie nie przejdzie nawet jak wrócą Ci o których kolega mówi. Dlaczego ? Dlatego że struktura i rozwój sieci dystrybucyjnej ma już nakreślony kierunek rozwoju a lata PRL-u wymusiły na nim taki kierunek. Irlandczycy czy Anglicy nie mieli takiego problemu jak my.

kkas12 napisał:
    Tak wiec kolego tu nie chodzi wcale o pięćdziesięcioletnie techniczne niby zacofanie ponieważ ono nie istnieje, ale o zacofanie mentalne mieszkańców znad Wisły.

Odnośnie zacofania dlaczego u nas nie narodził Bill Gates lub twórca Apple (nie pamietam nazwiska teraz) skoro od połowy lat 90tych to Polscy studenci informatycy uczący się w Polsce na uczelniach wygrywają lub zajmują miejsce na podium w MŚ w programowaniu. Dlatego że PRL nie pozwalał. Dlaczego teraz od kilku lat w Polskich uczelniach prowadzone są prace na przesyłaniu energii poprzez kwanty energii bez użycia "drutów", kabli itp. i dlaczego jak taką metodę ktoś uporządkuję i wprowadzi do stosowania i będzie to Polak to nie będzie to Polska energetyka wdrażać? Dlatego że Polska nie jest wyspą i ma takich sąsiadów jak ma i przez PRL mamy "ogromne tyły" które w przeciągu 20 lat nadrobiliśmy i tak bardzo dobrze. Od kiedy ten "bum" trwał na wyspach i o czym tu dyskutować przez 20 lat jakieś państwo oprócz Niemiec coś więcej zrobiło.

• #46 07 Cze 2012 16:58
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #47 07 Cze 2012 17:11
    zbich70
    Specjalista elektryk

Paweł0381 napisał:
    No właśnie a u nas bez osobistej wizyty, aktu własności najlepiej w formie aktu notarialnego nie będziesz "świecić". A dlaczego bo polskie prawo do tego nie dopuszcza a nie widzimisię spółek obrotu które z chęcią pozbyły by się pracowników odziałów terenowych poprzez otwarcie "błękitnej infolinii".

No własnie. Przykładowo Energa poszła w ślady TPSA i zrobiła totalną rozpierduchę w obsłudze klienta. Nikt nie wie o co chodzi - klient nie może się dodzwonić, a jak się dodzwoni to 20 minut słucha niepotrzebnych mu automatycznych informacji, a jak już połączy sie z "konsultantem" to tenże nie grzeszy minimalną kompetencją. Totalna porażka!!!
    Ponadto personel energetyki nie może ruszyć w teren w celu usuwania awarii dopóki nie będzie miał zlecenia. A te z kolei generowane jest dopiero gdy "infolinia" odbierze zgłoszenie i przekaże operatorowi. Błędne koło.
    Ale cóż, to co było wcześniej, sprawne i niezawodne, działało bez zarzutu, to przecież relikt przeszłości, spuścizna PRU-u. Idziemy przecież do przodu, do Europy!!! :roll:

• #48 07 Cze 2012 17:27
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Darom napisał:

Osobiście uważam, że powinna być możliwość realizacji przyłączy jednofazowych do 15kW a może i nawet do 18kW.

DODANE:
    Nie jestem zwolennikiem rozwiązań angielskich (wymagających większych nakładów na sieć dystrybucyjną), ale ograniczenie 1fazowe na tak niskim poziomie to dyskryminacja odbiorców. Wielu posiadaczy domków wolałoby przyłącza 1fazowe o mocy rzędu 9 czy 12kW. A tyle sieć dystrybucyjna może dać bez żadnych zmian.

pzdr
    -DAREK-

Witaj Kolego Darku.
    Dokładnie o to chodzi. W pierwszym poście podałem przykład Francji, tam jednofazowe zasilania mają z zabezpieczeniami do 100A. Niech będzie że jesteśmy biedniejsi, że mamy gorsze sieci, że aż tak daleko nie sięgniemy, ale do jasnej cholery choćby tylko 12kW i 63A przed jednofazowym licznikiem to nie jest wielkie cudo nie do przyjęcia.

• #49 07 Cze 2012 17:30
    Paweł0381
    Użytkownik obserwowany

kkas12 napisał:
    Pytałem o koszty instalacji jedno- i trójfazowej.
    Ktoś się pokusi o porównanie?

W energetyce to będzie kolega miał kolosalne różnice na kolegi nie korzyść.
    W instalacjach porównywalne a kolegi rozwiązanie ze względu na zwiększony przekrój nie wygodne w użyciu.

• #50 07 Cze 2012 17:50
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ani na niekorzyść, ani niewygodne.
    Wszystko jest do zrobienia. Post też.

• #51 07 Cze 2012 17:50
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego energetykę i sieci zostawmy w spokoju, bowiem sieci w miastach nie różnią się niczym. Ale zawsze może to kolega wymiernie (finansowo) wyliczyć.

A gdzie faktycznie pies jest pogrzebany doskonale wyjaśnił kolega mar_cik.
    Kasa.
    Nic więcej.
    Jak najmniejszym nakładem jak największy zysk.
    Dla dostawcy energii oczywiście, ale kosztem klienta.

I jak przekrój wpływa na wygodę czy niewygodę?

Cytat:
    Masz 3 zasilania jednofazowe, 3 niezależne zasilania. Rozbija się to w rozdzielnicy na kilka obwodów po 16A. Identycznie przy jednej fazie 80A.
    Nie kolego to tylko pozornie tak wygląda.
    Tylko 25A a 80A w zabezpieczeniu przedlicznikowym to znaczna różnica i selektywność znaczy wtedy naprawdę selektywność.

• #52 07 Cze 2012 18:04
    zbich70
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    Kolego energetykę i sieci zostawmy w spokoju, bowiem sieci w miastach nie różnią się niczym.

Właściwie to w centrach miast. Na peryferiach i w terenach wiejskich różnią się diametralnie.
    kkas12 napisał:

Kasa.
    Nic więcej.
    Jak najmniejszym nakładem jak największy zysk.
    Dla dostawcy energii oczywiście, ale kosztem klienta.

Jak rozumiem kolega Krzysztof prowadzi działalność charytatywną - przy maksymalnych nakładach i minimalnych zyskach, a z innych źródeł dopłaca do interesu. Czyli swoim kosztem, nie klienta... :D
    Proszę bardzo, wolna wola. Ale dlaczego kolega oczekuje takiej samej postawy od dostawców energii???

• #53 07 Cze 2012 18:09
    Paweł0381
    Użytkownik obserwowany

kkas12 napisał:

No jak na niewygodę instalatora w polskich realiach:)

ele_pp napisał:

No jesli chodzi o energetykę i w aspekcie ekonomicznym to zdecydowanie kolego na niekorzyść o niewygodzie to fakt kwestia dyskusyjna.

Dodano po 4 [minuty]:

kkas12 napisał:

No jak na niewygodę instalatora w polskich realiach:)

ele_pp napisał:

No jesli chodzi o energetykę i w aspekcie ekonomicznym to zdecydowanie kolego na niekorzyść o niewygodzie to fakt kwestia dyskusyjna.

• #54 07 Cze 2012 18:15
    kkas12
    Poziom 41  

Panowie chcecie wykazać, że Polak znów jest pępkiem świata.
    Nawet gdy nie stać go na obiektywizm a tylko na puste frazesy.

Cytat:
    No jesli chodzi o energetykę i w aspekcie ekonomicznym to zdecydowanie kolego na niekorzyść...
    Więc konkrety. Cyferki kolego poproszę.
    Cytat:
    Właściwie to w centrach miast. Na peryferiach i w terenach wiejskich różnią się diametralnie.
    Więc konkrety. Czym się różnią?
    A zdaniem kolegi irlandzki ESB prowadzi działalność charytatywną?

P.S.
    I nie pisz proszę Pawełku o PRL, bowiem nawet niedzieli bez teleranka z niego nie pamiętasz.

• #55 07 Cze 2012 18:28
    Paweł0381
    Użytkownik obserwowany

kkas12 napisał:
    Więc konkrety. Cyferki kolego poproszę.

A kolega jakie konkrety podał? Niech sobie przeanalizuje koszt zasilenia np. bloku o mocy 1000 kW z obwodu jednofazowego a taki sam koszt z obwodu trójfazowego? Począwszy od rozdzielnicy nN i przypadek gdy stacja zasila tylko dwa takie bloki? Jeszcze kolega nie dostrzega różnic przecież to trochę matematyki. Nie wiem jak na wyspach ale u nas dzisiaj święto nad Wisłą i zaraz spodziewam się gości i nie mam zamiaru koledze wyliczać. Jak kolega się orientuje w temacie to nie powinno być problemu ja mogę to zrobić jutro np. jak kolega sobie nieporadzi włącznie z kosztorysem.

• #56 07 Cze 2012 18:38
    kkas12
    Poziom 41  

Ty kolego dalej abo nic z tego nie rozumiesz, albo uporczywie swoim zwyczajem kierujesz wątek w sobie tylko wygodnym kierunku.

Cytat:
    Niech sobie przeanalizuje koszt zasilenia np. bloku o mocy 1000 kW z obwodu jednofazowego a taki sam koszt z obwodu trójfazowego?
    Skąd wytrzasnąłeś, że cały blok zasilany jest jedną fazą?
    Pisałem wcześniej i przedstawiłem fotki i wynika z tego jasno, że do budynku doprowadzone są trzy fazy. Natomiast poszczególne lokale w tym budynku zasilone są jedną fazą. Wcale nie tą samą.
    Czy to jest dla kolegi jasne?
    Czy dalej masz zamiar uprawiać demagogię, wprowadzanie innych w błąd i rozwadnianie tematu?

P.S.
    Wstawki pod moim adresem są również zbędne więc je sobie synku daruj.

• #57 07 Cze 2012 19:01
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Była mowa o kosztach, spróbujmy oszacować.
    Typowa klatka schodowa na 15 mieszkań, długość WLZ od złącza do ostatniego piętra 20m, długość linii zasilających zalicznikowych do mieszkań po 5m.
    Zapotrzebowanie mocy (mieszkanie z kuchnią elektryczną, zmywarką itd. itp.) w granicach 12kW/mieszkanie.

Zasilanie jednofazowe mieszkań:
    12kW odpowiada zabezpieczeniu przedlicznikowemu 63A.
    Dobieramy przewody zasilające mieszkania - 3x Cu 16mm2 obciążalność wg tabeli B1 76A
    Wyliczamy moc szczytową i prąd szczytowy dla WLZ - Moc 12x15x0,337= 60,7kW Prąd 87,6A (cosfi=1), 94,4 (cosfi=0,928)
    Dobieramy zabezpieczenie dla WLZ - 100A gG
    Dobieramy przewody WLZ - 5x Cu 50mm2 obciążalność wg tabeli B1 134A

Zasilanie trójfazowe mieszkań:
    12kW odpowiada zabezpieczeniu przedlicznikowemu 20A, konieczna zmiana co najmniej na 25A czyli moc 14kW.
    Dobieramy przewody zasilające mieszkania - 5x CU 6mm2 obciążalność wg tabeli B1 36A
    Wyliczamy moc szczytową i prąd szczytowy dla WLZ - Moc 14x15x0,337= 70,8kW Prąd 102A (cosfi=1), 110A (cosfi=0,928)
    Dobieramy zabezpieczenie dla WLZ - 125A gG
    Dobieramy przewody WLZ - 5x Cu 70mm2 obciążalność wg tabeli B1 171A
    Gdyby ktoś pytał czemu 70 a nie 50 niech sprawdzi warunek odporności na działanie prądu zwarciowego.

Koszt 5 metrów 3x LY 16mm2 5,45x3x5= 81,75zł
    Koszt 5 metrów 5x DY 6mm2 1,90x5x5= 47,50zł

Koszt 20 metrów 5x LY 50mm2 16,74x5x20= 1674,00zł
    Koszt 20 metrów 5x LY 70mm2 22,95x5x20= 2295,00zł

Koszt oprzewodowania wychodzi prawie taki sam, dla zasilań trójfazowych wyższe (ceny powyżej z cennika TFK z jednakowym upustem) .
    Koszty tablic mieszkaniowych, tablic licznikowych (każdy może sobie policzyć) dla zasilań trójfazowych będą dużo wyższe.
    Koszty liczników (kupuje energetyka) dla zasilań trójfazowych będą wyższe.

To tylko jedna klatka schodowa, bez uwzględnienia sieci zasilającej. Kto ma ochotę niech policzy sieć zasilającą dla osiedla n.p. 6 (zmieniłem z 10 na 6 celowo, jak ktoś przeliczy moce zobaczy ciekawą rzecz) bloków czteroklatkowych. Niejeden się zdziwi bo dla zasilań trójfazowych koszty sieci będą dużo wyższe.

• #58 07 Cze 2012 19:09
    zbich70
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    Panowie chcecie wykazać, że Polak znów jest pępkiem świata.

Nie! Przeciwnie.
    Przykre i bolesne jest tylko to, że Polacy na emigracji, liznąwszy odrobinę zachodniej cywilizacji, swoich "eks-rodaków" traktują niczym neandertalczyków. Dla nich Polska to bagno, zacofany kraj, jeden wielki syf. Chociaż na tym forum szczęśliwie takie słowa nie padają, to między wierszami pogardę dla "nadwiślan" można wyczuć bez problemu.

Wracając do tematu:
    kkas12 napisał:
    Cytat:

Więc konkrety. Czym się różnią?

- ilością stacji SN/nn,
    - mocą transformatorów,
    - ilością obwodów nN,
    - długością obwodów,
    - przekrojami przewodów,
    - wielkością zabezpieczeń,
    - długością linii kablowych względem napowietrznych,
    - długością linii napowietrznych izolowanych względem gołych.
    PS. Pytanie zostało postawione niefrasobliwie, zatem żeby nie było niejasności odpowiedziałem czym różnią się sieci miejskie od sieci peryferyjnych i wiejskich.

kkas12 napisał:
    P.S. I nie pisz proszę Pawełku o PRL, bowiem nawet niedzieli bez teleranka z niego nie pamiętasz.

Ale ja pamiętam! I to bardzo dobrze.
    PS. I proszę nie używać sformułowania per "synku", bo nawet jeśli wiemy w jakim wieku jest rozmówca, nic nie upoważnia do traktowania go z taką protekcjonalną wyższością.

Tyle ode mnie. Pozdrawiam.

• #59 07 Cze 2012 19:22
    kwantor
    Poziom 38  

kkas12 napisał:
    To jest właśnie to co miałem na myśli pisząc o przyjaznym dostawcy
    Ale i to się zmieni, gdy Ci młodzi ludzie będący obecnie poza granicami kraju i którzy widzą, że jednak można inaczej i można po ludzku, powrócą do kraju i zaczną powoli brać sprawy w swoje ręce.

W pełni się zgadzam, byłem, widziałem i żyłem w UK. Tam wszystko jest dla człowieka i i wszystko sprowadza się do tego, aby ten człowiek miał wygodne życie, dbają o to nawet policjanci.
    Pomimo patriotycznych protestów i krytyki kolegi wyżej.
    Takie są realia.
    Przyjażnie to u nas mogą, ale odciąc prąd, co niedawno mnie spotkało, było to wynikiem bałaganiarstwa jakiejś panienki w dziale rozliczeń.

ps. czytam ten wątek i wychodzę z podziwu, ile tu agresji, a tylko niewinne pytanie i luźna dyskusja- taki nasz polski wątek..

• #60 07 Cze 2012 19:26
    kkas12
    Poziom 41  

Ja też pamiętam kolego.
    Ale nie zwalam wszystkiego co dziś jest złe na tamten okres.

Cytat:
    - ilością stacji SN/nn,
    - mocą transformatorów,
    - ilością obwodów nN,
    - długością obwodów,
    - przekrojami przewodów,
    - wielkością zabezpieczeń,
    - długością linii kablowych względem napowietrznych,
    - długością linii napowietrznych izolowanych względem gołych.
    I co z tego wynika?
    A może warto najpierw sięgnąć do źródła i samemu się przekonać na czym tamte standardy polegają i kto za co płaci. Niech tylko kolega nie myli tego z działalnością charytatywną.
    Link
    standard jednakowy i dla miast i dla wsi.
    Tu więcej szczegółów
    Link

P.S

Bez subiektywnych uwag pod adresem innych proszę.

Szukaj w 5mln produktów