Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Harry II - poprawienie RF GAIN, filtry, itp.

06 Cze 2012 20:55 7889 5
  • Poziom 13  
    witam,
    posiadam radyjko Presedent Harry II Classic, chciałbym je wyregulować jak najlepiej. Stąd moja prośba o pomoc.
    Generalnie naczytałem się o regulacji RF GAINa, modulacji, filtrów 455, itp.
    Proszę o wskazówki jakich pomiarów dokonać ( posiadam jedynie zwykły miernik elektroniczny ) , jakie powinny być wartości i jak można je wyregulować.
    Ludzie piszą, że da się dostroić w tym radiu " moc (max w podbiciu 10 W), czułosc, dostrojenie do rastra, głębokosc modulacji , spr dewiacji, kalibracja s-metra."
    W załączniku schemat radyjka z ASC ( ja mam bez ASC )
    President Harry II - poprawienie RF GAIN, filtry, itp.
    Pozdrawiam,
    Łukasz.
    PS. poczytałem także http://saxon.waw.pl/naprawa_cb-16.html
    ciekawe informacje o możliwościach "tuningu" radia, niestety brak informacji, jak to zrobić.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie mając doświadczenia i podstawowej wiedzy w tej dziedzinie to mimo podpowiedzi możesz rozstroić to radio, a nie poprawić. Zresztą samym miernikiem uniwersalnym wiele nie zdziałasz w tej sprawie. Dostroić na środek pasma obwody wejściowe można i bez przyrządów, ale bez doświadczenia możesz rozstroić i mieć gorzej jak teraz. By sprawdzić i ewentualnie dostroić dokładniej do tzw. zer trzeba mieć miernik częstotliwości. Dewiacji też na tzw. oko nie ustawiaj, bo nikt Cię nie zrozumie w FM jak przesadzisz. S-metr też można wyregulować, ale trzeba mieć generator sygnałowy z tłumikiem. Miarodajnym jest jak stację z odległości około 100m odbierzesz na full. Myślisz że jak będzie 10W to poprawisz sygnał u korespondenta? Nic bardziej mylnego, bo by podnieść sygnał o 1S trzeba dołożyć 4x tyle mocy czyli 16W, o 2S 16x4=64W. Sam widzisz że to nie ma sensu.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 13  
    kriss51, dziękuję za wytłumaczenie. Przeczytałem, przemyślałem sprawę i faktycznie- bez przyrządów nic nie zrobię, a doświadczenia aż takiego nie mam...
    Kolega sąsiad ma radio w domu i antenę na dachu, kiedyś stroił radio w samochodzie sprawdzając na swoim w domu odbiór- ma yaesu czy jakąś tak - duże, z pokrętłami i cyfrowym wyświetlaczem, coś wspominał o wstęgach SSB itp, może w ten sposób dostroję do 0.
    Zapytam jeszcze odnośnie filtra 455 - czytałem, że kiedyś były wadliwe, a generalnie i tak wszyscy je wymieniają na jakieś lepsze !?
    Pozdr.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    luki2604 napisał:
    coś wspominał o wstęgach SSB itp, może w ten sposób dostroję do 0.

Jest to sposób strojenia na tzw. "zdudnienie" dwóch sygnałów nadajników słyszane w jednym (innym) odbiorniku.
    Trzeba mieć w tym dużą wprawę aby wiedzieć jak stroić i co usłyszeć w takim innym odbiorniku.
    Cytat:
    Zapytam jeszcze odnośnie filtra 455 - czytałem, że kiedyś były wadliwe, a generalnie i tak wszyscy je wymieniają na jakieś lepsze !?

Do tej pory są jeszcze wadliwe ceramiczne filtry 455kHz - wadliwe już w czasie produkcji. Wadliwość typowo mechaniczna - przesuwanie się pastylek ceramicznych w takich filtrach.
    Jakaś firma "no name" wyprodukowała wadliwą serię i sprzedała po cenie złomu elektronicznego a inna firma - producent radia - kupiła ten złom i zainstalowała w radiach.
    Wymiana na inne to znaczy na te NIE wadliwe a nie jakieś lepsze. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    hm, a po czym poznać wadliwe działanie takiego filtru ? i jak poznać przy zakupie nowego, że pan ze sklepu także nie sprzedaje złomu ? ;)
    PS: widzę, że są filtry 455 kHz +/- 3kHz - 455HT oraz +/- 6kHz - czy to bez różnicy w tym przypadku ?
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    luki2604 napisał:
    hm, a po czym poznać wadliwe działanie takiego filtru ?

Potrzebny do tego jest jednak generator sygnałowy.
    Cytat:
    i jak poznać przy zakupie nowego, że pan ze sklepu także nie sprzedaje złomu ?

Dość prostym i łatwo dostępnym sprawdzianem czułości radia jest podłączenie radiotelefonu do zasilania - ale bez Anteny - i jego włączenia na pracę odbiornik (bez PTT).
    Odblokować SQ tak aby w głośniku było słychać delikatny szumek własny radia i palcem dotknąć do bolca środkowego gniazda antenowego (UC-1).

Radio po dotknięciu tam palcem powinno zwiększyć szumy. Fachowiec jest w stanie określić mniej więcej czułość takiego odbiornika ale nie fachowiec od razu będzie wiedział, że im radio bardziej "zaszumi" tym jest bardziej czułe.

Przepraszam za tak łopatologicznym wyjaśnieniem ale chyba wiadomo o co chodzi.
    Cytat:
    widzę, że są filtry 455 kHz +/- 3kHz - 455HT oraz +/- 6kHz - czy to bez różnicy w tym przypadku ?

Filtry są różne i dzielą się głównie na dwa podstawowe parametry :
    - szerokość pasma przepustowego (np. +/- 3kHz)
    - tłumienie zbocza tej szerokości (np. +/- 3kHz przy 40dB)

Ogólnie zasadą jest, że im węższy ( o mniejszej wartości +/- kHz ) tym radio jest bardziej selektywne i mniej podatne na inne silne sygnały z innych kanałów.

Pozdrawiam.