Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy na 220V

Kabal22 13 Sty 2005 14:21 14781 32
  • #1 13 Sty 2005 14:21
    Kabal22
    Poziom 10  

Interesuje mnie wyłącznik czasowy, którego zasada działania byłaby taka, że np.zawsze po włączeniu zasilania układ odcinałby napięcie po ok. 5min. Chodzi tutaj o sterowanie silnikiem od pompy.
    Układ wyłącznika miałby się znajdować na wyjściu z (czujnika ciśnienia) stycznika, który załącza się gdy ciśnienie spadnie poniżej 2 atmosfer.
    Na wyjście wyłącznika byłby podłączony układ PSM-15 i z niego silnik i pompa.
    Ten wyłącznik jest dla bezpieczeństwa jakby się coś z pompą stało to ciśnienie nie osiągnie progu, przy którym miałby się wyłączyć czujnik ciśnienia i silnik by ciągle pracował, dlatego potrzebny jest ten wyłącznik.

0 29
  • #2 13 Sty 2005 15:20
    noel79
    Poziom 21  

a to jest jakaś spręzarka czy coś takiego

0
  • #3 13 Sty 2005 15:31
    Kabal22
    Poziom 10  

To jest silnik który steruje pompą w studni, pompa ciągnie wode do bojlera,jak przekroczy 3,5atm to się wyłącza. A jak się używa wodę i ciśnienie spadnie poniżej 2atm to się załącza. Czas popowania wody z 2atm do 3,5atm jest około 1 minuty. A ja potrzebuje zrobić taki wyłącznik jakby się poziom wody w studni obniżył i pompa pracowała na sucho,żeby jej nie zatrzeć to silnik chce żeby się wyłączał po ok.5min.

Dodano po 3 [minuty]:

Dokładnie chodzi o to, żeby za każdym razem!! gdy (czujnik ciśnienia) się załączy i poprzez stycznik da na wyjście 220V ja chciałbym żeby po 5min jeśli sam się nie wyłączy to ten Wyłącznik czasowy odcinał zasilanie.

0
  • #4 13 Sty 2005 15:55
    39006
    Usunięty  
  • #5 13 Sty 2005 16:07
    Kabal22
    Poziom 10  

Tak jak mówiłem to ma być taki wyłącznik bezpieczeństwa,jak już minie te 5 minut to wtedy odetnie zasilanie i nie będzie ciśnienia w zbiorniku, wtedy nie będzie ciśnienia w kranie no i będzie wiadomo, że poziom wody w studni spadł. Wtedy ktoś zejdzie do piwnicy, na wejściu wyłącznika czasowego wyłączy i włączy zasilanie i wszystko od nowa.
    np. poziom wody będzie zbyt niski, silnik będzie działał przez 5min po czym ma się wyłączyć, po godzinie poziom się podniesie i wtedy będzie można go "zresetować".

Dodano po 2 [minuty]:

A jeśli chodzi o to co będzie jak pompa będzie działała prawidłowo a przez 5min czujnik ciśnienia nie osiągnie 3,5atm to nie ma takiej możliwości, bo czas w jakim z 2atm pompuje aż osiągnie 3,5atm jest nie dłuższy niż 1 minuta.

0
  • #6 13 Sty 2005 16:20
    39006
    Usunięty  
  • #7 13 Sty 2005 16:51
    noel79
    Poziom 21  

Z tym automatem schodowym to dobry pomysł ale mi sie wydaję ze taniej jest zastosować zwykły przekażnik czasowy firmy F&F z Pabianic np.PCR -513 lub PCR-515 a co do automatu schodowego to jego symbol to OMS-635 tyle ze taki automat można ponownie uruchomć po około 30 sekundach . I jeszcze jakiej mocy jest ta pompa

0
  • #8 13 Sty 2005 17:01
    rrr
    Poziom 13  

a macie schemat tego zasade dzialania potrzebuje takie rzeczy na zadanie domowe :(

0
  • #10 13 Sty 2005 18:06
    rrr
    Poziom 13  

schemat wylacznika czasowego
    oczywiscie chodzi mi tu o schemat wylacznika czasowego ale ktory dziala mechanicznie na jakiej zasadzie on dziala i tym podobne

0
  • #11 15 Sty 2005 15:50
    artexx
    Poziom 14  

do tego w zupełności wystarczy przekaćnik awersyjny typ PCA-512 ( http://www.fif.com.pl/index.php?cPath=53 ) , cena około 80 zł, będziesz miał możliwość ustawienia czasu włączenia (wyłączenia) od bodajże 0,6s do 12h

pozdrawiam

0
  • #13 17 Sty 2005 09:44
    noel79
    Poziom 21  

do kolegi artexx czy przekaznik awersyjny czy rewersyjny to obojetnie tylko kwestia podp[iecia pod przekaznik wykonawczy

0
  • #15 17 Sty 2005 18:52
    artexx
    Poziom 14  

noel79 napisał:
    do kolegi artexx czy przekaznik awersyjny czy rewersyjny to obojetnie tylko kwestia podp[iecia pod przekaznik wykonawczy

Dokładnie (masz rację).

Pozdrawiam

0
  • #16 12 Lip 2010 22:53
    GIGOL1977
    Poziom 10  

Witam.Przepraszam że odgrzebuje starego kotleta,ale temat nie jest zamknięty więc po co zakładać nowy.Tak jak Kolega zakładający temat chciał bym zabezpieczyć pompę na wypadek nie zadziałania wyłącznika ciśnieniowego.Chcę założyć PCA-512.Zastanawiam się tylko czy ten przekaźnik wytrzyma prąd rozruchu silnika1.1Kw 220v,ponieważ w danych technicznych przekaźnika imax<10A?Tak więc pytanie:czy przekażnik nie spali się podczas rozruchu silnika?

0
  • #17 14 Lip 2010 22:03
    savio
    Poziom 12  

Witam!
    Może od razu się nie spali, ale z pewnością styki długo nie podziałają.
    Jak się nie wypalą to się zewrą i układ może nie zadziałać.
    Ja mam pompę 1,3 KW jednofazową i podobny automat schodowy. Do niego miałem podłączony stycznik 16A, który załączał pompę, więc powinno być OK, jednak zauważyłem że w czasie załączania styki w nim mocno iskrzyły i po niedługim czasie zwarły się. Założyłem stycznik trójfazowy 40A, wszystkie styki podłączyłem równolegle i od dwóch lat jest OK.
    Z tym 10A bym nie ryzykował, bo pompa ma dosyć ciężki rozruch.
    Pozdrawiam!

0
  • #18 15 Lip 2010 19:38
    GIGOL1977
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.Sam już nie wiem jak to rozwiązać.Założył bym go na próbę,ale nie chcę wydawać kasy na darmo.Przed pompą założony jest wyłącznik ciśnieniowy lc,stycznik TSM1 , przekaźnik PT-1Z i bezpiecznik topikowy 10A.Jak na razie nic się nie spaliło,nawet bezpiecznik wytrzymuje.Muszę jeszcze nad tym pomyśleć,bo coś założyć muszę żeby nie wykończyć pompy gdyby nie zadziałał wyłącznik ciśnieniowy.

0
  • #19 18 Lip 2010 23:22
    savio
    Poziom 12  

Bezpiecznik 10A nie powinien się przepalić, ale żywotność styków to inna sprawa...
    Skoro masz już stycznik, wystarczy go podłączyć przez jakiś wyłącznik czasowy, tak by ów wyłącznik był uruchamiany sygnałem z presostatu (wyłącznika ciśnieniowego) i po sprawie. Koszt takiego wyłącznika to około 50 zł. W przypadku zatarcia pompy koszt będzie znacznie wyższy a następną pompę mimo wszystko wypadało by jakoś zabezpieczyć.
    Kupując wyłącznik czasowy (np. automat schodowy), zwróć uwagę na to, by miał funkcję przeciwblokady, gdyż z presostatu będzie otrzymywał sygnał ciągły do momentu wzrostu ciśnienia, więc jeżeli presostat nie zadziała, zwykły wyłącznik (bez przeciwblokady) również nie zadziała...
    Nie wiem jak wydajna jest Twoja pompa. U mnie przy całkowitym odkręceniu wszystkich kranów pompa wyłącza się po około 3 minutach. Wyłącznik czasowy w razie czego wyłączy ją po 4 minutach. Jest to więc skuteczne zabezpieczenie...

Pozdrawiam!

0
  • #20 19 Lip 2010 00:35
    kotlet_06
    Poziom 14  

1W = 1V * 1A
    jeżeli pompa ma 1,1kW to
    1100W / 230V = 4,78 A
    Czyli przekaźnik nie powinien się przepalić ,w zasadzie powinien wytrzymać do 2,3kW, ale pewnie niezbyt długo.
    A myślałem żeby zrobić taki wyłącznik na bazie ne555 który bez problemu odliczy 5 minut.

0
  • #21 19 Lip 2010 10:03
    savio
    Poziom 12  

Też myślałem o układzie na bazie NE555. Jest to tanie rozwiązanie, jednak trzeba do tego dodać jakiś zasilacz, jakiś tyrystor bądź triak i tochę pracy...
    Ja wolałem kupić gotowy moduł automatu schodowego za jakieś 40 - 50 zł i założyć go na szynę. Moduł, który posiadam ma obciążenie do 16A, więc może bez problemu sterować stycznikiem i w razie uszkodzenia mogę go szybko wymienić na nowy...

Pozdrawiam!

0
  • #22 19 Lip 2010 15:11
    GIGOL1977
    Poziom 10  

kotlet_06 napisał:
    1W = 1V * 1A
    jeżeli pompa ma 1,1kW to
    1100W / 230V = 4,78 A
    .

Tyle to będzie chyba podczas pracy pompy.W instrukcji dołączonej do silnika pisze że podczas startu silnik pobiera 4 do 6 razy większy prąd niż prąd znamionowy.I to mnie właśnie ciekawi,czy ten przekaźnik wytrzyma ten chwilowy prąd.

Czy Kolega savio mógł by mi podać jakiś symbol automatu który ma podłączony?Wiedział bym o co dokładnie pytać w sklepie.
    Pozdrawiam.

0
  • #23 19 Lip 2010 15:21
    savio
    Poziom 12  

Tak, mam zainstalowany automat o symbolu AS-223 firmy F&F.
    Można zainstalować inny, ważne tylko by miał funkcję przeciwblokady.
    W internecie też można tego trochę znaleźć...

Pozdrawiam!

0
  • #24 19 Lip 2010 16:32
    norbert-l
    Poziom 12  

Rozwiązanie z przekaźnikiem czasowym akurat w moim przypadku nie zdało egzaminu .
    Zmierzyłem czas w jakim pompa ładuje hydrofor do tego dodałem 2 min. i sprawa załatwiona ,i wszystko było ok. do puki nie zachciało mi się podlać trawnika bądź też sąsiad nie zajechał pociągnąć 800 l. wody do opryskiwacza .
    I klapa przekaźnik odcinał zasilanie pompy pomimo że w studni woda wciąż była .
    Jedynym dobrym rozwiązaniem okazało się zastosowanie miernika pływakowego umieszczonego w studni który jest po prostu w szereg ze stycznikiem .
    Może nakieruję cię na odpowiedni tok rozumowania ponieważ miałem ten sam problem .

0
  • #25 19 Lip 2010 16:52
    savio
    Poziom 12  

Jeżeli pompa ma małą wydajność to faktycznie nie warto tego zakładać, bo co jakiś czas będzie bez powodu wyłączana. To trzeba by sprawdzić, odkręcając całkowicie przynajmniej 2 krany i zmierzyć czas w jakim pompa zdąży się wyłączyć. Przy małej wydajności pompa może chodzić cały czas, więc to nie zda egzaminu.
    Te wyłączniki pływakowe z niższej półki też niestety często zawodzą...

Pozdrawiam!

0
  • #26 19 Lip 2010 16:58
    GIGOL1977
    Poziom 10  

O wodę w studni to ja akurat się nie martwię bo po wyczyszczeniu woda napływa do niej jak dzika.Martwi mnie bardziej sytuacja gdy nie zadziała wyłącznik ciśnieniowy.
    Zdecyduję się chyba za radą savio na ten AS-223.Jest w miarę tani i już sprawdzony.Poproszę jeszcze tylko żeby savio napisał mi jak ma podłączony ten automat,tzn. na jakie zaciski zasilanie z wyłącznika ciśnieniowego i z jakich zacisków dalej na pompę,to nie pochrzanie nic przy podłączaniu.Z góry dziękuje.

0
  • #27 19 Lip 2010 17:09
    norbert-l
    Poziom 12  

Ciężko mi powiedzieć musiał bym doczytać jakiej marki są te które ja stosuję .ale kupuję zawsze cały zestaw wyłącznik - pływak - przeciw waga itd... i zawsze to działa oczywiście trzeba się trochę z tym pobawić ale to sama przyjemność .
    Wyłącznik czasowy ok. ale na samo mieszkanie ± elektrozawór uchroni wtedy mieszkanie przed totalnym zalaniem .

0
  • #28 19 Lip 2010 18:14
    savio
    Poziom 12  

Kolego GIGOL1977 AS-223 można podłączyć w ten sposób:

1) Zaciski 1 i 3 podłączasz na stałe do sieci 230V. Nie ważne który z nich to faza a który "0".

2) Wyłącznik ciśnieniowy ma 2 pary styków. 1 parę podłącz tylko do zacisków 3 i 6 w AS-223.

3) Wykorzystując drugą parę styków w wyłączniku ciśnieniowym, stwórz następujący obwód:
    Fazę podłącz do wejścia wyłącznika ciśnieniowego, wyjście wyłącznika ciśnieniowego podłącz do cewki stycznika, który załącza pompę.
    Drugi koniec cewki podłącz do zacisku 12 w AS-223 a do zacisku 10 w AS223 podłącz "0".

W punkcie "3" kolejność nie ma większego znaczenia, chodzi tylko o to, by cewka stycznika była odłączana za pomocą wyłącznika ciśnieniowego, a jeżeli ten zawiedzie, wyłącznik czasowy zrobi swoje.

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to dosyć jasno...

Pozdrawiam!

1
  • #29 19 Lip 2010 18:50
    GIGOL1977
    Poziom 10  

Dzięki za rozpiskę.Powinienem dać sobie radę z podłączeniem.

0
  • #30 19 Lip 2010 18:56
    savio
    Poziom 12  

Myślę, że tak. W razie niejasności proszę pytać.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo