Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka zasilacza impulsowego

ostrich78 07 Jun 2012 11:42 2923 7
Relpol
 • #1
  ostrich78
  Level 11  
  Witam.
  Mam zasilacz Elteka 48V. Jest to zasilacz impulsowy oparty na UC2844 i mający sprzężenie zwrotne na CNY17-3 i TL431.
  Pierwsze pytanie: jak rozpoznać typ zasilacza Flyback Converters czy Forward Converters?
  Drugie pytanie: jak zmienić napięcie wyjściowe? Chciałbym np.uzyskać 12V na wyjściu
  Przeróbka zasilacza impulsowego Przeróbka zasilacza impulsowego
 • Relpol
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Topologię możesz spróbować ocenić na podstawie podstawowych różnic w topologiach układu:
  http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/edw_smps_e.html
  http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/spw_smps_e.html

  W oczy rzuca się np ilość diod za transformatorem, dławik. Z modyfikacją możesz mieć o tyle wredny problem, że będzie trzeba przeprojektować transformator, przewinąć na pewno jedno uzwojenie oraz z tego co widzę zająć się dławikiem na wyjściu. To by były skądinąd prostsze sprawy jeśli masz wprawę w takich rzeczach. Jest też inne wyjście - prostsze i obejdzie się bez dłubania w paskudnych miejscach. Możesz mianowicie dorobić kolejną przetwornicę buck, którą podłączysz do wyjścia. Zależnie od prądu jaki potrzebujesz możesz użyć scalonych kontrolerów wymagających żałośnie małej ilości dodatkowych części. Sprawność to powinno mieć całkiem niezłą i może nawet bez kłopotu dać się upakować w obecnej obudowie.
 • Relpol
 • #3
  lechoo
  Level 39  
  Można spróbować obniżyć napięcie bez przewijania (topologia to forward 1-trazystorowy) dobierając dzielnik napięcia w otoczeniu TL431, ale wydajność prądowa zasilacza pozostanie taka sama.
 • #4
  fuutro
  Level 43  
  Tylko te najwyżej 25% możliwości zasilacza pewnie nie będzie satysfakcjonujące.
 • #5
  ostrich78
  Level 11  
  Próbowałem już zmienić dzielnik przy TL431. Oczywiście napięcie się zmieniło, ale nie mogę zejść poniżej 18-19V. Więc rozumiem że musiałbym zmieniać cewki w układzie?
 • #6
  lechoo
  Level 39  
  Czy napięcie zasilające UC3844 zmienia się wraz ze zmianami napięcia wyjściowego dzielnikiem? Podejrzany jest też ten przekaźnik na wyjściu - może on odcina napięcie?
 • #7
  fuutro
  Level 43  
  Mierzyłeś napięcie pod obciążeniem czy dla biegu jałowego? Potrafią mocno się różnić pomimo kontroli. Niestety, napięcie nie chce się dać w przetwornicach regulować w zbyt szerokim zakresie więc dobrym pomysłem będzie zmniejszenie ilości zwojów uzwojenia wtórnego, powiedzmy czterokrotnie ale zostaw sobie jeszcze zwój naddatku. Przy okazji będziesz mógł nawinąć nawet 4 takie same uzwojenia równolegle ale pociągnie to za sobą zmianę diod na mocniejsze w prostowniku, zmniejszenie indukcyjności dławika.
 • #8
  ostrich78
  Level 11  
  lechoo wrote:
  Czy napięcie zasilające UC3844 zmienia się wraz ze zmianami napięcia wyjściowego dzielnikiem? Podejrzany jest też ten przekaźnik na wyjściu - może on odcina napięcie?

  Napięcie zasilające UC2844 ma się zmieniać?
  Napięcie mierzyłem zarówno bez obciążenia jak i z nim (dużych różnic nie było). Zakres regulacji był do 18V i niżej nie schodził. Przy okazji zauważyłem że zmiana napięcia powoduje zmianę dźwięków z cewek (zmiana częstotliwości?)

  Przekaźnik jest do kompensacji temeraturowej.