Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sprzęt na wyjazd - radiotelefon pmr (?) CB- ręczne

wiwr 07 Jun 2012 12:02 3641 4
    wiwr
    Level 9  
    Witam,
    wybieram się z znajomymi do Francji (objazdówka) w 3 auta (UE), do łączności miedzy pojazdami chcemy użyć radiotelefon pmr lub CB ręczniaka (?) - bez anteny zewnętrznej. Cena - do 500 zł/ na 1 auto.
    Sprzęt zgodny z przepisami w UE.
    zakres działania - pewnie wystarczy do 1000 - 500m (?)
    Przeprowadziłem test z MacCom WT210 - realny zakres odległości to 200m-
    potem straszne szumy.
    Czy możecie polecić jakiś konkretny sprzęt który sprawdzi się w tych warunkach ?
    Czy CB ręczniak będzie miał lepszy zasięg (i jakość) w porównaniu do radiotelefonu pmr 446 ?
    Proszę o pomoc w wyborze. Pozdrawiam W.K.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    CB będzie lepsze, bo ma moc 4W, a PMR tylko 05W. Zwłaszcza że nie będzie anten zewnętrznych czyli radia z antenkami będą w środku, a karoseria samochodu tłumi sygnał radiowy. Dodam że ewentualnie do CB można zgodnie z prawem dołączyć zewnętrzną antenę. Do PMR już nie. Generalnie lepsze będą ręczne CB przełączone do FM, bo w AM różnie z modulacją bywa na małej antenie tzw. (kocim ogonie).
    Jap
    Level 28  
    Jaki ręczniak nie kupisz to i tak będzie musiał wisieć na przewodzie zasilającym do zapalniczki... kilka / naście h i aku w ręczniakach do ładowania. Sporo jeżdżę na wycieczki na kilka samochodów - i czasami w dużych miastach rozbija się nasza ekipa na długości kilku kilometrów (światła, ronda etc). Wszyscy mamy CB + zewnętrzne anteny i zdarza się, że czasem ktoś wypadnie spoza zasięgu.... rzadko, ale jednak. Przy PMR jak i CB ręczne w metalowej puszce (kabina) szybko stracicie łączność. Ręczniak CB pomimo sporej mocy ma niekorzystny stosunek długości anteny do długości fali więc sprawność antenki jest kiepska.
    Osobiście polecam CB + zewnętrzna antena (jak najdłuższa, jeśli to możliwe). Od biedy można CB podłączyć pod gniazdo zapalniczki + antena magnesowa. Gdy niepotrzebne demontujesz migusiem. Za 500PLN kupisz już fajowy zestawik.
    wiwr
    Level 9  
    dziękuję za odpowiedzi. ( tak podejrzewałem że bez anteny zewnętrznej może być ciężko) - jednak nie chciałbym anteny zewnętrznej. W razie zgubienia się w mieście pozostaje komórka (jako ostateczność)
    Na forum spotkałem się z opinią że Radio PMR Midland G9-XT po odblokowaniu (mamy moc 5W ) - z zasięgiem do 2-3 km w terenie zabudowanym - może wystarczy (wiem że modyfikacje są nielegalne)?