Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co kupić za dofinansowanie z PUP??

zhu 07 Cze 2012 15:00 2943 19
  • #1 07 Cze 2012 15:00
    zhu
    Poziom 22  

Witam
    Mam do wydania ok. 14tyś zł na doposażenie małego zakładu usług elektronicznych. Wybrałem:
    1. mikroskop techniczny
    2. spawarka Dedra200
    3. tester akumulatorów
    4. oscyloskop Rigol DS1052
    5. podgrzewacz 853a
    6. stacja lutownicza LF1680
    7. zasilacz KA3005
    8. oscyloskop DSO 1060
    9. karta diagnostyki DSO 3064
    10. kpl. akcesorii f-my Hantek do DSO 3064
    11. miernik sygnału HDSM PLUS
    12. pirometr IR 350
    13. generator FG 250D
    14. zasilacz P4 (30v/10A)
    15. inwerter 12v/230v 500W
    16. miernik DT9130
    17. przenośna ładowarka solarna 13W
    Co byście mi doradzili żebym zmienił i kupił co innego, a co może się przydać w codziennej pracy. Będę wdzięczny za pomoc w wyborze. Złe wykorzystanie przyznanych pieniędzy, to później żal straconych pieniędzy.

0 19
  • #2 07 Cze 2012 15:20
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

A co ten zakład ma usługiwać? Cho chcesz w nim robić?

0
  • #3 07 Cze 2012 15:21
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Może to głupie ale co masz w planach serwisować?

0
  • #4 07 Cze 2012 15:22
    zhu
    Poziom 22  

Co podejdzie i co kto przyniesie. RTV, AGD, auto usterki, monitoring, anteny, telefony, laptopy. Wszystko w ograniczonym, dla technika elektronika zakresie i we współpracy z bardziej wyspecjalizowanymi kolegami.

0
  • #5 07 Cze 2012 15:27
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Hot air? Np: LF-8000 + komplet dysz i grotów. Pirometr to zabawka jest. Zasilacz musi mieć 2 kanały.

0
  • #6 07 Cze 2012 15:29
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

To kup:
    - dwa mierniki uniwersalne
    - kable pomiarowe do nich
    - jeden oscyloskop dwukanałowy 100MHz minimum 500MS/s
    - dwie sondy 100MHz do oscyloskopu
    - stację lutowniczą
    - narzędzia - śrubokręty obcinarki, klucze, odsysacz, kleszcze, pincety
    - lutownicę pistoletową większej mocy ~100W
    - zapas cyny i topnika
    - generator funkcji minimum 10MHz sin trójkąt prostokąt, najlepiej z syntezą, jeśli radia, to warto kupić generator sygnałowy, lub generator funkcji z modulacją AM i FM oraz odpowiednim zakresem częstotliwości.
    - zasilacz warsztatowy 30V 10A i jakiś mniejszy również 30V np 3A.
    - do monitoringu warto kupić mały TV lcd z wejściem video.
    - zaciskarkę do BNC, SMA N, oraz końcówk Hi.

0
  • #7 07 Cze 2012 15:30
    2027033
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 07 Cze 2012 16:03
    zhu
    Poziom 22  

opamp - stacje hot-air 853K juz mam, ale jest bez pomiaru/miernika temperatury (dlatego chcę kupic ten pirometr na stojaku mierzyłby punktowy pomiar temperatury), uwagi nt. dysz, grotów - super, zasilacza, dzieki, cenne rzeczy - tylko jaki woltarz i amperarz zasilacza?
    ciasteczkowypotwor: jestes super gość - o taką pomoc mi chodziło
    dadyj:
    1. niestety nie mieszkam w W-wie, małe miasto, konieczność egzystencji. urząd daje kasę, więc warto jakoś ją wykorzystać (z sensem)
    2. co racja, to racja - ale nie o takie rady mi chodziło
    3. spawarka ma mozliwość spawania małych blaszek/elementów w otulinie. nieraz tego brakuje w serwisie - tym bardziej przy auto usterkach
    4. miernik akumulatorów samochodowych Magneti z drukarką - pokazuje stan akumulatora oraz stan alternatora/diód. po przyłożeniu miernika, masz na wyświetlaczu w jakim stanie jest aku, oraz czy to nie jest usterka związana z instalacją a nie z samym aku

0
  • #9 07 Cze 2012 16:07
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Do napraw w większości przypadków wystarczy Ci 30V i 10A, zasilacz symetryczny jest drogi, taniej kupić dodatkowy mniejszy, bo symetrycznym napięciem, rzadko będziesz zasilał obwody potrzebujące więcej niż 3A.

Warto kupić sztuczne obciążenie 50om do CBradia, oraz 4 i 8 om do naprawy wzmacniaczy, to drugie można zrobić z rezystorów.

0
  • #10 07 Cze 2012 16:18
    zhu
    Poziom 22  

dzieki raz jeszcz :arrow: ciasteczkowypotwor
    tak, jeszcze zastanawiam się nad sensem kupienia karty auto diagnostyki Hantek DSO 3064?
    czy raczej lepiej kupić jakiś uniwersalny chiński autodiagnoskop do diagnozy kodów usterek, czy właśnie lepiej kupic np. taką w/w kartę, którą będę mógł sprawdzić/testować poszczególne układy w samochodzie, np. układ zapłonowy, czy wtryskowy, lub czujniki?

0
  • #11 07 Cze 2012 16:20
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

zhu, nie znam się na motoryzacji, ale czy ta karta na pewno potrafi odczytywać kody błędów?

0
  • #12 07 Cze 2012 16:31
    2027033
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 07 Cze 2012 16:48
    zhu
    Poziom 22  

:arrow: dadyj
    kanał w garażu posiadam, zresztą do sprawdzenia sondy lambda nie potrzeba włazić pod samochód, wystarczy dostęp do kabli/gniazd w komorze silnika lub sterownika.
    tak myslę: kartą diagnostyki kodów nie zobaczę, oscyloskopem i miernikiem sprawdzę co zechcę, a kody sa tylko przydatne do określenia usterki ale jej nie zlokalizują. diagnoskopy sa wszędzie, więc pokaz samego błędu niedomagania, auta nie naprawi. tym bardziej że diagnoskopy są drogie i nie sa tak naprawdę uniwersalne. dochodzi sprawa kosztów aktualizacji. więc zostaje zakup karty autodiagnostyki np. Hantek DSO 3064 + akcesoria. czy ktoś już korzystał z takiej karty?, bo na youtubie znalazłem jeden krótki filmik i nic ponadto. będzie miło jak ktoś, kto korzysta z karty autodiagnostyki się wypowie - z góry dzięki.

jeszcze jedno pytanie: jaki ręczny oscyloskop zamiast miernika uniwersalnego na stole, do codziennego użytkowania, będzie lepszy: Hantek DSO 1060 czy Hantek DSO 8060? bo pierwszy jest tańszy, ale jak brać to może ten drugi droższy?

0
  • #14 07 Cze 2012 17:05
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Przenośny oscyloskop tylko Fluke, reszta to namiastka oscyloskopu, szkoda kasy.

0
  • #16 07 Cze 2012 17:50
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Tylko nowy trochę droższy, ale co tak się upierasz na skopometr?

0
  • #17 07 Cze 2012 18:07
    zhu
    Poziom 22  

Uzywam na codzień miernika uniwersalnego Fluke 85 który sprawdza się bdb. Marzy mi się podobny miernik z oscyloskopem, który byłby tak samo uniwersalny, tzn. mozna by nim mierzyc łącznie z przebiegami np. przy naprawie zasilacza impulsowego, sygnału w aucie z sondy lambda lub zbadać sygnał we wzmacniaczu samochodowym. Nauczyć się "żyć" z miernikiem uniwersalnym wyposażonym w oscyloskop i zobaczyc to czego nie widac, mierzac tylko miernikiem uniwersalnym. Czy to już dzisiaj jest mozliwe? Denerwuje mnie pomiar, bez obejrzenia przebiegów. Jest okazja do zakupu, to się tak mi marzy. Ale możliwe, że to jeszcze nie ten czas. Stacjonarny oscyloskop nie jest tak "mobilny".
    A tak, poza tym, czy ten oscyloskop Rigol DS1052E bedzie zgodny z Twoim opisem oscyloskopu do serwisu i czy bedzie wystarczająco dobry do codziennego uzytkowania warsztatowego? Czy możesz, polecić jakiś inny?

0
  • #18 07 Cze 2012 18:39
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Dla mnie ten rigol to tandetny chińczyk, osobiście wolę używane stare cyfry, które trzymają parametry i się nie psują.

0
  • #19 07 Cze 2012 18:45
    zhu
    Poziom 22  

a mozesz cos polecic, np. z aktualego alle...o? lub kupię FLUKE 199 i nie kupie stacjonarnego? bo, analogowy, francuski, 2x50MHz, duzy, cięzki to ja juz mam. od biedy nadaje się do użytkowania, ale jest bardzo niemobilny!

0
  • #20 07 Cze 2012 19:07
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Mogę polecić Tektronixy z serii 300 wzwyż. HP z serii 545xx i 546xx. Jeśli skopometr, to albo Fluke, albo Tektronix.

0