Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Waga z sygnalizacją zakresu

8xl2l 07 Cze 2012 16:48 926 1
  • #1 07 Cze 2012 16:48
    8xl2l
    Poziom 1  

Witam. To mój pierwszy post na elektrodzie i mam nadzieję, że wybierając akurat ten dział nie naruszam żadnej lokalnej netykiety. Ogólnie wiele o sobie nie mogę napisać, ale myślę, że w tym miejscu nikt tego nie oczekuje.

Otóż... Ostatnio sporo schudłem (nie będę pisał ile bo i tak nie uwierzycie, a linkować zdjęć nie mam ochoty :)) Ad rem: pomimo wyrobienia w sobie nawyku trenowania i ruchu, postanowiłem również kontrolować wagę. Nie chodzi mi tutaj jedynie o skrupulatne zapisywanie w notatniku cyferek z wyświetlacza. Chciałbym mieć wagę, która nie będzie miała skali, a jedynie diodę zmieniającą kolor (trzy diody) w zakresie sygnalizacji ulicznej.
    Bez wchodzenia w szczegóły: kolory diody: zielony - jest ok; żółty - przyhamuj; czerwony - przekroczyłeś bezpieczny próg wagi. Cała konstrukcja - w moim zamierzeniu - oparta ma być o model jakiejś taniej wagi łazienkowej.

I teraz tak: wykonanie tego w wersji mechaniczno-elektoronicznej (tzn. waga mechaniczna ze zwyczajnymi stykami załączającymi odpowiedni obwód dla każdego koloru) jest jak najbardziej w moim zasięgu manualno-intelektualnym. Chciałbym jednak dowiedzieć się czegoś więcej o:
    1. możliwości przekazywania sygnału z układów elektronicznych takiej wagi do np. układu sterującego diodą/diodami. Od czego zaczynać (intuicyjnie grzebałbym przy kabelkach idących do wyświetlacza), gdzie szukać jakiegoś wyjścia i co zrobić z otrzymanym sygnałem? :)
    2. rozwiązaniach dotyczących jakiegoś programatora zakresów. W wersji mechanicznej wystarczyłoby pewnie przesunąć odpowiedni styk, zamknąć zworkę itp.. A w elektronice? Czy trzeba "doczepić" do takiego urządzenia jakąś "puszkę" ze sterowaniem? Mam laptopa z interfejsem RS232. Czy mógłbym to jakoś wykorzystać w tym i podobnych projektach?

No i jakoś mnie - starego chłopa - zaczyna interesować elektronika, ale o tym to kiedyś w przyszłości :)

Pozdrawiam
    Maciek

0 1
  • #2 08 Cze 2012 11:44
    szod
    Poziom 33  

Przerobienie elektronicznej wagi łazienkowej będzie zbyt trudne na początek. Wszystko zależy od wagi i nie sposób podać konkretnego rozwiązania. Analizowanie danych wysyłanych do wyświetlacza nie jest niemożliwe, ale na pewno nie proste. Już łatwiej przerobić mechaniczną wagę łazienkową. Były takie w których kręciła się wewnątrz tarcza z cyframi. Tylko że to też sporo zabawy i trzeba najpierw zobaczyć w środku jakie są możliwości przeróbek. Najprościej na obwodzie wywiercić wtedy odpowiednio rozmieszczone otwory i przy pomocy fotokomórek podać to na elektronikę. Przy czym musiały by to być dwa otwory przesunięte względem siebie i dwie fotokomórki żeby rozróżnić kierunek obrotu tarczy. Jako że mają być 3 diody, to na każdą potrzeba dwa otwory w odpowiednim miejscu odpowiadającym danej wadze. Oczywiście wtedy zakresów sygnalizacji diod nie zmienisz, chyba że otwory zaślepisz i wywiercisz nowe. Można pewnie i inaczej zrobić, ale ogólnie na początek to sobie ambitny projekt wybrałeś :)

0