Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH WAA16161PL CZY TO REZYSTORY CZY COS INNEGO

07 Cze 2012 17:10 6640 20
  • Poziom 10  
    Witam Państwa.
    Przepraszam za moje dziwne przedstawienie problemu ale jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę, jednakże potrafię odkryć rożne niepokojące rzeczy.
    Posiadam Pralkę BOSCH wyposażona w układ sterowania SIEMENS EPW65002. Pralka wiruje, wypompowuje wodę, podaje wodę ale nie pierze. Dostałem się do sterownika i widać ewidentnie wystrzał z czegoś co przypomina triaka (tak jak mówiłem jestem laikiem ) oznaczyłem oba elementy na zdjęciu. Pierwszy ma oznaczenie S R 75 i jest uszkodzony, ten 2 ma oznaczenie RJ 74A i wygląda na sprawny... w okół 1 elementu szwedzie była jakby czarna sadza i widać dziurę jak by go wyrwało.. chciałbym naprawić sam pralkę zonie i dlatego proszę was o pomoc.
    Jak nazywa się ten element i czy mogę dostać go na allegro... Bardzo zależy mi na tym aby się wykazać i naprawić tą pralkę BOSCH WAA16161PL CZY TO REZYSTORY CZY COS INNEGO
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Żaden z tych zaznaczonych elementów nie jest triakiem.
    Triak ma zawsze trzy nóżki.
    Oba elementy są diodami z tym, że pierwszy jest prawdopodobnie transilem.
    Świadczyłoby o tym oznaczenie SR. Drugiego niestety na razie nie rozszyfrowałem.

http://www.s-manuals.com/smd-files/pdf/s/smaj_l.pdf
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    icam87 napisał:
    widać ewidentnie wystrzał
    icam87 napisał:
    widać dziurę jak by go wyrwało
    Gdzie, bo ja mimo długiego wpatrywania się nie widzę żadnego śladu "wystrzału".
    icam87 napisał:
    przypomina triaka
    Chyba z bardzo dużej odległości. Tak jak przedmówca napisał, są to diody. Jakby przetwornica była uszkodzona to pralka w ogóle by nie działała - więc gmeranie tam raczej nie ma większego sensu.

wiertacz napisał:
    Drugiego niestety na razie nie rozszyfrowałem.
    RS1J (Vishay) - Dioda prostownicza 600V 1A.
  • Poziom 10  
    movzx napisał:
    icam87 napisał:
    widać ewidentnie wystrzał
    icam87 napisał:
    widać dziurę jak by go wyrwało
    Gdzie, bo ja mimo długiego wpatrywania się nie widzę żadnego śladu "wystrzału".

mozliwe ze na zdjeciu nie widac.. robione bylo telefonem. ja widze wystrzal na (teraz juz wiem jak sie nazywa )transilu
  • Poziom 10  
    Dowiedziałem się ze są to jednak diody shottkyego.... ale nigdzie nie mogę znaleźć takiej diody.. nikt tu nie zna sie na tego typu diodach ? możecie zaproponować jakiś zamiennik ?
  • Poziom 34  
    Niestety kolego.
    Po stronie pierwotnej zasilacza impulsowego zasilanego z sieci nigdy nie stosuje się diód shottkyego.
    Mają zbyt małe napięcie wsteczne. Po stronie wtórnej przy niskim napięciu wyjściowym takie diody się stosuje.
    A tu ewidentnie widać, że diody są podłączone do drenu tranzystora kluczującego zawartego w strukturze przetwornicy.
    A diody schottkego możesz znaleźć na znanym portalu aukcyjnym.
  • Poziom 10  
    to co to tak naprawde jest ??? Gdzie moge to dostac ??? Wszedzie szukalem czegos o takim oznaczeniu i nigdzie tego niema
  • Specjalista AGD
    icam87 napisał:
    ma oznaczenie RJ 74A i wygląda na sprawny

Po lekturze postów autora - ręce opadają :(
    Sprawny bo co? Bo nie ma dziury :?:
  • Poziom 34  
    Kolego czy dysponujesz jakimkolwiek miernikiem aby dokonać pomiaru tych elementów który wydają ci się uszkodzone ?
  • Poziom 10  
    peter falk napisał:
    icam87 napisał:
    ma oznaczenie RJ 74A i wygląda na sprawny

Po lekturze postów autora - ręce opadają :(
    Sprawny bo co? Bo nie ma dziury :?:

Wiec proszę czytać ze zrozumieniem, napisałem "wygląda na sprawny " a Pana post nic nie wnosi do tematu, inni starają się chociaż pomóc
    wiertacz napisał:
    Kolego czy dysponujesz jakimkolwiek miernikiem aby dokonać pomiaru tych elementów który wydają ci się uszkodzone ?
    owszem posiadam miernik ale co i jak mam mierzyć aby dostarczyć wam informacji o danych elementach.. nie jestem zaawansowany jeśli chodzi o elektronikę.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jeśli miernik posiada funkcję testu diody to ustaw przełącznik miernika w tę pozycję lub na niski zakres omomierza.
    Kable w dłoń i dokonać pomiaru w obydwu kierunkach każdą z diód.
    Sprawna dioda będzie wykazywać przewodzenie tylko w jednym kierunku.
    Gdybyś miał z tym problem to zobacz poniższy link.

http://elportal.pl/ea/pomiary.html
  • Poziom 10  
    niema sprawy diody potrafię sprawdzać.. wyniki przedstawię jak tylko znajdę chwile
  • Poziom 10  
    a wiec obie diody sprawdzilem.. O dziwo obie chyba sprawne... Ta po wystrzale tez przewodzi w 1 strone.. Wynik 533 wynik sasiadujacej diody 527 i tez tylko w 1 strone .. Jestem juz zielony.. Przepraszam wszystkich za pisownie urzadzenie mobilne
  • Poziom 34  
    Skoro diody przy pomiarze wyglądają na sprawne to znaczy że to chyba nie to.
    Sprecyzuj dokładnie co miałeś na myśli, że pralka nie pierze.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    A sprawdziłeś szczotki? Z własnego doświadczenia wiem że moduł w tej pralce naprawdę trudno spalić. Ten nalot na module to kurz, przetwornica generuje pole statyczne i stąd ten nalot.
  • Poziom 10  
    bardzo dziękuję za odpowiedzi. Wydaje mi się że skoro pralka wiruje to szczotki są sprawne.... Chyba że posiada więcej niż 2 szczotki. Wszystko opisałem w swoich postach. Pompa wody działa, zawory dopuszczające wodę też działają, po ustawieniu na samo wirowanie pralka wiruje.... Aha dziś odkryłem jeszcze coś. Po ustawieniu na pranie sprawdzałem czy prąd dochodzi do szczotek.. I na obu był prąd....co do tego nalotu, ewidentnie widać że jedna dioda miała wystrzal, a na obudowie w tym miejscu nad dioda widać dość duże ślady sadzy, tak jak by dioda wystrzeliła wprost w obudowę.. Na diodzie tak jak pisałem wcześniej widać dziure
  • Poziom 34  
    Czyli jak rozumiem po ustawieniu pralki na pranie pralka nie kręci silnikiem.
    A czy grzeje wtedy wodę ?
  • Poziom 10  
    a tym pytaniem mnie kolego zaskoczyłeś, szczerze mówiąc tego nie sprawdzałem.. Po jakim czasie od włączenia grzałka powinna zacząć działać ? Dodam jeszcze że przy cyklu prania słychać ''pstryknięcia'' programatora... Sprawdze jeszcze miernikiem jak sprawa wygląda z napięciem na szczotkach podczas cyklu prania, wcześniej sprawdzałem ''kontrolkom'' czy on wogóle jest. I owszem był ale na obydwu szczotkach.. A z tego co pamiętam powinien być chyba tylko na 1. Więc wywnioskowałem że albo brak masy albo coś z programatorem.. Wracając do moich wcześniejszych wypowiedzi , pralka wiruje więc masa musi być dostarczana prawidłowo.. Z tych założeń wywnioskowałem że musi to być programator.. O ile (i tu pytanie do was ) programator podaje jednocześnie biegun dodatni i ujemny na silnik. Wydaje mi się że błędem może być tu podawanie na silnik 2 biegunów dodatnich. Tylko nie wiem gdzie szukać powodu tej usterki w elektronice.. Przepraszam wszystkich za moje chaotyczne wypowiedzi, post pisałem o 5 rano prowadząc ciężarówkę. Dziękuję za zrozumienie.
  • Moderator AGD
    icam87 napisał:
    podpowiecie coś?

Tak, podpowiem to co już było podpowiedziane: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11000250#11000250

Cytat:
    Wydaje mi się że skoro pralka wiruje to szczotki są sprawne

Jeśli są krótsze niż 1.5cm to są do wymiany.