Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie licznika energii

premyslaw2ar 07 Cze 2012 20:57 24147 19
 • #1 07 Cze 2012 20:57
  premyslaw2ar
  Poziom 12  

  Witam kiedyś już poruszałem podobny temat na forum, lecz było to dawno i sprawy przybrały nieco inny obrót.
  Mianowicie: Z małżonką dostaliśmy budynek mieszkalny w którym 2 lata temu (poprzedni właściciel) za nieopłacone rachunki zdjęto licznik a następnie odłączono od sieci z powodu podejrzenia kradzieży energii (niczego nie udowodniono). Dodam że od słupa do budynku dochodzą przewody a następnie na poddaszu obecnie przez nas zamieszkiwanym biegnie kabel do sąsiadów/teściów (budynek typu bliźniak ). Do tej pory na czas remontu użyczaliśmy prąd od teściów lecz remont już zakończony i trzeba by odciąć tę pępowinę ( mamy wiecznie problemy z rozliczeniem energii i powstaje niezgoda z teściami) Chciałbym się dowiedzieć na jakie koszty powinienem się przygotować? W budynku instalacja rozprowadzona jest nowa, zgodnie z obowiązującymi standardami /normą. Instalacja jest trzy i pięciu przewodowa z podziałem poszczególnych faz, tak aby w miarę równo obciążać poszczególne fazy, zabezpieczona zgodnie z obowiązującą normą.
  Pytanie moje dotyczy ceny jaką przyjdzie mi zapłacić za ponowne włączenie do sieci, tzn muszę założyć uzbrojoną skrzynkę licznikową na zewnątrz budynku, odtworzyć pion zasilający pomiędzy licznikiem a zaciskiem w szczycie budynku.

  Gdzieś czytałem że Enea traktuje taki "zabieg" jak gdybym robił nowe przyłącze i każe sobie zapłacić 119 zł+VAT za każdy umówiony kilowat (moc przyłączeniowa 16 kW, umowna 11 kW ) czyli każą mi zapłacić za usługę której przecież nie muszą wykonywać ponieważ budynek przyłącze już ma a resztę i tak ja muszę zapewnić!
  W oddziale Enea w Pile niczego konkretnego się nie dowiedziałem (tam pracują kompletni dyletanci) nawet uznali ze nie trzeba ubiegać się o warunki przyłączenia cyt. " warunki były podane przy podpisywaniu umowy z poprzednim właścicielem i nie uległy zmianie" ale to było w latach 70-tych!!!

  Czy faktycznie będę musiał zapłacić tą kwotę za przyłącze + pion,skrzynka,elektryk czy idzie to jakoś inaczej załatwić, jeżeli jest tak jak powyżej to chyba lepiej wyjdę jak zlecę in przyłącze kablowe (słup na granicy posesji ok 10-12m od budynku)

 • #2 07 Cze 2012 21:21
  spinacz
  Poziom 37  

  Skoro kiedyś był licznik i zostało zdemontowany to miejsce na licznik i instalacja zasilająca jest nadal i wystarczy do tablicy licznikowej się nawiązać z instalacja odbiorcza do zasilenia wystarczyło by najprawdopodobniej oświadczenie elektryka o stanie instalacji i ZE powinno zainstalować licznik i wznowić dopływ energii Czy może podczas remontu ją usunięto ? Jeśli tak to trzeba wystąpić o warunki o modernizacje - wyniesienie licznika na zewnątrz i na podstawie tych dokumentów przygotować wszystko, co do mocy jeśli licznik był to na budynek moc jest już opłacona i nie powinni żądać żadnej zapłaty za moc.

 • #3 07 Cze 2012 21:38
  premyslaw2ar
  Poziom 12  

  Licznik energii zdemontowali ludzie z energetyki, a cała stara instalacja wraz z TL została zdemontowana podczas remontu (stara czarna drewniana TL). Licznik chciałbym wynieść z mieszkania tak aby inkasent mi po chałupie nie biegał ;) czyli jak gdyby nigdy nic występuję pisemnie o warunki wyniesienia układu pomiarowego, robię we własnym zakresie co tam nakażą i po wszystkim z pomiarami i podpisem elektryka udaję się do nich celem przepisania umowy na nas i zgłaszam gotowość instalacji odbiorczej do podłączenia?

  Ok a jaki jest orientacyjny koszt założenia takiego pionu i skrzynki licznikowej?
  Czy elektryk może sam wymienić linki pomiędzy słupem a budynkiem na linki izolowane AsXsn?

 • #4 07 Cze 2012 21:45
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Witam.

  Cytat:
  Czy elektryk może sam wymienić linki pomiędzy słupem a budynkiem na linki izolowane AsXsn?
  Elektryk może wykonać wszystko to, co jest poza granicą własności, liczac od strony zasilania.
  Przed granicą należy do ZE, i ingerować nie można, bez wcześniejszych ustaleń.

 • #5 07 Cze 2012 21:47
  spinacz
  Poziom 37  

  Jeśli z tego przyłącza jest drugi licznik czyli teściów to równie dobrze w warunkach będzie że by tamten licznik też wynieść wszystkiego powinieneś dowiedzieć się w swoim ZE ogólnie sprawa wygląda tak że składasz wniosek o wydanie zaleceń w związku z chęcią założenia licznika i wyniesienie układu pomiarowego na zewnątrz w odpowiedzi powinno być to co ty masz zrobić i jak i to co ZE zrobi ze swojej strony czyli np wymiana przyłącza nie izolowanego na izolowane a jeśli chodzi o koszty to wszystko zależy jak to wygląda i na jakiego elektryka trafisz.

 • #6 07 Cze 2012 21:48
  MrMazi
  Poziom 16  

  Cześć.
  Musisz wystąpić o warunki. Najprawdopodobniej będziesz musiał mieć licznik na zewnątrz.
  Koszt takiego przyłącza razem z WLZ to jakieś 1000 zł (zależy oczywiście co będzie chciał mieć Enea w przyłączu oraz jakiś długość WLZ)
  No i oczywiście te 119 za każdy kilowat.

 • #7 07 Cze 2012 21:50
  spinacz
  Poziom 37  

  MrMazi napisał:
  No i oczywiście te 119 za każdy kilowat.
  wytłumacz mi czemu ma płacić za moc skoro był już licznik i w ewidencji na pewno istnieje koszta te już były poniesione on nie buduje nowego przyłącza tylko modernizuje stare

 • #8 07 Cze 2012 21:54
  MrMazi
  Poziom 16  

  spinacz napisał:
  Jeśli z tego przyłącza jest drugi licznik czyli teściów to równie dobrze w warunkach będzie że by tamten licznik też wynieść


  No to wszystko zależy od ZE.
  Ja mam pięć liczników w kamienicy i jak robiłem przepisanie licznika na siebie, to tylko swój musiałem przenieść.
  Gorzej by było, gdyby to właściciel kamienicy (pozostałe 4 liczniki) chciał coś z instalacją zrobić. On by musiał wszystkie przenieść.

  Dodano po 2 [minuty]:

  spinacz napisał:
  MrMazi napisał:
  No i oczywiście te 119 za każdy kilowat.
  wytłumacz mi czemu ma płacić za moc skoro był już licznik i w ewidencji na pewno istnieje koszta te już były poniesione on nie buduje nowego przyłącza tylko modernizuje stare


  Ja miałem taką samą sytuację.
  Na starym liczniku było niecałe 6 kW mocy. Ja wnioskowałem o 13 kW. Musiałem pokryć 119 * różnica pomiędzy 13 a 6 kW.

 • #9 07 Cze 2012 21:55
  spinacz
  Poziom 37  

  Kamienica a budynek typu domek bliźniak to jest różnica, fakt że wszystko zależy od ZE mogą kazać wynieść oba mogą kazać tylko nawiązać się starym WLZ do nowego przyłącza.

  MrMazi napisał:
  Na starym liczniku było niecałe 6 kW mocy. Ja wnioskowałem o 13 kW. Musiałem pokryć 119 * różnica pomiędzy 13 a 6 kW
  To jest oczywiste zwiększałeś moc ale skoro chce zostawić to samo zabezpieczenie i moc to nie powinien ponosić z tego tytułu żadnych kosztów.

 • #10 07 Cze 2012 21:58
  premyslaw2ar
  Poziom 12  

  MrMazi napisał:
  Cześć.
  Musisz wystąpić o warunki. Najprawdopodobniej będziesz musiał mieć licznik na zewnątrz.
  Koszt takiego przyłącza razem z WLZ to jakieś 1000 zł (zależy oczywiście co będzie chciał mieć Enea w przyłączu oraz jakiś długość WLZ)
  No i oczywiście te 119 za każdy kilowat.
  No i o te 119 zł cała batalia, albowiem dlaczego ja mam płacić za przyłącze skoro budynek jest przyłączony do sieci a zaciski znajdują się po mojej stronie budynku. To ja już wolę im zapłacić te 140 zł i złożyć wniosek na przyłącze kablowe ( zaoszczędzę na skrzynce i zabezpieczeniach w tym też przepięciówce) a te kilka metrów kabla i geodetę to już opłacę

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ja na starym liczniku miałem umowne 11 kW (25A)

 • #11 07 Cze 2012 22:00
  MrMazi
  Poziom 16  

  Złóż Kolego wniosek o warunki. Wtedy się dowiesz.
  Jak Ci nie będą odpowiadać, to nie musisz ich realizować.
  Daj nam znać kto miał rację.

 • #12 07 Cze 2012 22:03
  spinacz
  Poziom 37  

  Niestety co ZE to inne pomysły wiec możemy się spodziewać wszystkiego ;)

 • #13 07 Cze 2012 22:03
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Witam.

  Koledzy, nie piszcie niesprawdzonych rzeczy.
  Przecież warunki na lokal mieszkalny/część budynku były.
  Według mnie opłata za przydział mocy odpada. Pozostają inne koszty związane z przygotowaniem instalacji do założenia licznika i odpisania umowy o dostarczanie energii.
  Dla autora jedynym wyjściem jest rzetelnie ustalić z ZE, jak się ma sprawa.

 • #14 07 Cze 2012 22:09
  Samuraj
  Poziom 34  

  Sam byłem w podobnej sytuacji i napiszę jak było. Licznik zdjęty w jednym z mieszkań (budynek dwu rodzinny), umowa rozwiązana, remont połowy domu, nowa instalacja, WLZ był na zewnątrz lecz na budynku.
  Moje boje rozpoczynałem od wizyty w Ene'a. Jakież było moje zdziwienie gdy nikt nie chciał ze mną rozmawiać. Kazali zatrudnić elektryka i że on wszystko załatwi.
  Na pytanie co załatwi dostałem odpowiedz on już będzie wiedział.
  Na całe szczęście miałem znajomego elektryka który wyniuchał co i jak, a mianowicie Enea zażyczyła sobie projekt nowego przyłącza do całego budynku + skrzynka na licznik przed posesją na oba mieszkania. Ze względu na to iż nie chciałem robić komuś prezentu (rodzinie w drugiej części domu) oraz ponosić całości tej nie małej inwestycji kopałem dalej.
  Na szczęście popytałem trochę po znajomych i udało się załatwić iż wszystko zostało po staremu. Trzeba było oczywiście trochę nakłamać iż licznik będzie tam gdzie już był (co oczywiście było nie prawdą) i że instalacja jest nie zmieniona (choć wszystko zostało wyprute i zbudowane od zera) i że brakuje do szczęścia tylko licznika. Uparli się tylko na tym iż wymagany jest rysunek jedno kreskowy. Nie wiem w jakim celu gdyż nikt nawet na niego nie spojrzał i do dziś leży u mnie w szufladzie. Najlepsze było to iż kazali spłacić zadłużenie po poprzednim właścicielu. Oczywiście tego też nie uczyniłem gdyż na pytanie o podstawę prawną odstąpili od tego zamiaru.
  Jak widać wszystko można załatwić lecz nie wiem czemu trzeba chodzić i szukać znajomości i dojść do czegoś co powinno być oczywiste, próbowałem załatwić wszystko oficjalnie lecz tak się nie dało.
  Jeśli w budynku jest przyłącze to co kogo interesuje jak ono jest zrobione. Jeśli ktoś już kiedyś miał energie elektryczną to występował o warunki i moim zdaniem wszystko powinno być na starych zasadach. Odstępstwem od reguły w tym przypadku rozumiem sytuację gdy nowy lokator występuje o zmianę warunków, wtedy wiadomo może zaistnieć konieczność budowy nowego przyłącza.
  Inaczej było z Gazownią i Wodociągami tam trzeba było wszystko rzeźbić wszystko od zera dla całego budynku :cry:

 • #15 07 Cze 2012 22:15
  premyslaw2ar
  Poziom 12  

  W poniedziałek będę w Pile to zajadę do ZE, ale już wiem czego mogę się spodziewać... te panienki tylko potrafią szczerzyć zęby i za grosz wiedzy, chyba że się coś zmieniło... Tak czy inaczej złożę wniosek o modernizację i wyniesienie TL... w pysk nikt mi nie da :D bo ja duży jestem ;)
  @Samuraj dokładnie tak samo mnie potraktowali, powiedziano mi że mają dużo pracy w terenie i żebym znalazł elektryka który będzie wiedział co i jak.
  Ja też nie zamierzam robić prezentów "rodzinie"

 • #16 19 Cze 2012 09:23
  premyslaw2ar
  Poziom 12  

  Witam.
  Jestem już po rozmowie w ZE i mówię co następuje. Nie muszę występować o żadne warunki przyłączenia czy o wyniesienie układu albowiem warunki jak stwierdził (kumaty) pan, były już raz wydane i jeżeli nie zmienia się moc przyłączeniowa to należy tylko odtworzyć pion zasilający (czy też WLZ) pod tym pieczęć uprawnionego elektryka że instalacja spełnia obowiązujące normy i jest przygotowana do podłączenia do sieci. Samo ponowne założenie licznika to koszt ok 90zł +VAT dodatkowo może zaistnieć możliwość spłaty zadłużenia poprzedniego właściciela (ale to wyniknie dopiero przy podpisywaniu umowy)
  Pytanie: ile orientacyjnie może kosztować usługa założenia takiego pionu od zacisków do licznika (ok 6mb) i podłączenie do RL (już uzbrojonej)?

 • #17 19 Cze 2012 09:40
  Samuraj
  Poziom 34  

  Ja osobiście założyłem sam kabel od WLZ (nie było zaplombowane) do tablicy podlicznikowej. Wizyta elektryka i tak była wskazana gdyż potrzebny był od niego papier. Sprawdził czy wszystko zrobiłem prawidłowo i wydał odpowiedni papier z pieczątką. Poszukaj kumatego elektryka w okolicy i porozmawiaj.

 • #18 19 Cze 2012 09:58
  Szymon Tarnowski
  Poziom 27  

  A nie masz w okolicy innych dostawców energii do domów? Może prościej będzie zapytać u konkurencji, być może będą bardzie elastyczni.

 • #19 19 Cze 2012 21:48
  premyslaw2ar
  Poziom 12  

  Ja też mam zamiar sam położyć kabel bo i filozofii z tym wielkiej niema (nie raz nie dwa takie rzeczy robiłem) Problemem natomiast jest pozyskanie tej pieczątki ;). Licznik i tak będą musieli założyć panowie z ZE. Region Północno-Zachodniej Polski obsługuje ENEA :) i o innych dostawcach mi nie wiadomo.

 • #20 03 Lut 2013 18:14
  premyslaw2ar
  Poziom 12  

  Odgrzeję dla potomnych :)
  W ENEA nie zapłaciłem ani grosza (nawet za wznowienie dostaw albowiem była zmiana nabywcy energii) jedyny koszt to 700zł za podłączenie szafki licznikowej z zaciskami na szczycie budynku. Całą dokumentacje załatwił najęty elektryk a ja z małżonką tylko podpisaliśmy umowę z Enea.
  Także finał z happy end-em

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME