Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo N200 IEL10 LA-3451P Rev.1.0 - Nie zawsze się ładuje

narasta 07 Cze 2012 21:26 2688 10
  • #1 07 Cze 2012 21:26
    narasta
    Poziom 21  

Po włączeniu laptopa działa ładowanie. Gdy odepnie się zasilacz a potem znowu podepnie (na włączonym laptopie) dalej pracuje tylko na baterii - nie włącza się ładowanie i nie przełącza się za zasilanie z zasilacza. Dopiero wyłączenie (nie reset) komputera odłączenie i podłączenie zasilania przełącza go na ładowanie baterii.

Laptop był reanimowany po zalaniu - widać, ze były lutowane elementy PL14 , PQ 2,3,15,16,17,46,48

Uszkodzone są prawdopodobnie elementy PR 7,13, 6 i 46

Czy element R157 powinien być na płycie? Jeśli tak to jaka wartość?

Zalane są elementy PU4, PC 2 i 3, PR53

Proszę o kawałki schematu zawierające powyższe elementy.

Skąd może brać się taka usterka?

0 10
  • #3 07 Cze 2012 21:55
    narasta
    Poziom 21  

Dziękuję. a gdzie mogę znaleźć (na jakich płytach) tranzystor PQ1?

0
  • #5 07 Cze 2012 22:10
    narasta
    Poziom 21  

A co może być przyczyną takiego nietypowego zachowania ładowania baterii?

O ile dobrze rozumiem schemat to powinienem szukać usterki w obwodzie "precharge detector"

0
  • #6 07 Cze 2012 22:20
    boro1234567
    Spec od komputerów

narasta napisał:
    Po włączeniu laptopa działa ładowanie. Gdy odepnie się zasilacz a potem znowu podepnie (na włączonym laptopie) dalej pracuje tylko na baterii - nie włącza się ładowanie i nie przełącza się za zasilanie z zasilacza. Dopiero wyłączenie (nie reset) komputera odłączenie i podłączenie zasilania przełącza go na ładowanie baterii.
    Uszkodzone są prawdopodobnie elementy PR 7,13, 6 i 46
    Czy element R157 powinien być na płycie? Jeśli tak to jaka wartość?
    Zalane są elementy PU4, PC 2 i 3, PR53

W pierwszej kolejności wyklucz lub potwierdź uszkodzenia w/w elementów, posprawdzaj pozostałe elementy w tej okolicy.
    Jeśli płyta po zalaniu można się spodziewać różnych usterek, rozumiem że dokładnie wyczyszczona.
    Podaj napięcia z PU4 przy samym zasilaczu, baterii oraz zasilacz z baterią.

0
  • #7 07 Cze 2012 22:40
    narasta
    Poziom 21  

Właśnie problem z tym, że dostałem do rąk laptopa działajacego z problemem z ładowaniem. Otworzyłem - przeraziłem się fuszerką jaką zrobił serwis ogarniający tego laptopa po zalaniu. Jutro Płyta ląduje w myjce. Płyta oblepiopna i brudna. Uszkodzone elementy polutowane przez amatora. Wyczyściłem wstępnie IPĄ i na razie nie uruchamiam póki nie znajdę dawców i nie umieszczę płyty w myjce.

Póki co: Uszkodzony (zwarcie D-S) tranzystora PQ10.

A które napięcia z PU4 nas interesują?

0
  • #8 07 Cze 2012 22:45
    boro1234567
    Spec od komputerów

narasta napisał:
    A które napięcia z PU4 nas interesują?

Najlepiej wszystkie.

0
  • #9 07 Cze 2012 22:52
    narasta
    Poziom 21  

Przy wylutowanym PQ 1 i 10 po podłączeniu zasialcza wszytkie piny PU4 na 0.

0
  • #10 07 Cze 2012 23:00
    boro1234567
    Spec od komputerów

Piszesz w poprzednim poście że płyta w masakrycznym stanie, nie wyczyszczona, brak elementów.
    Doprowadź ją do porządku z pełną obsadą i podawaj wyniki pomiarów, inaczej to bez sensu.

0
  • #11 15 Cze 2012 01:38
    narasta
    Poziom 21  

Po wymianie PQ1 i otaczających go rezystorów i jednego innego tranzystora (oraz spalonego PQ10 po drugiej stronie) płyta działa - co więcej teraz ładuje tak jak trzeba i zarządza ładowaniem w odpowiedni sposób.

Poza tym wszelkie inne układy działają - taptop stoi i się testuje i póki co nic nie wskazuje na to, aby miało się coś z nim dziać.

PU4 nie był naruszony (ściągnąłem go tylko dla pewności, żeby wyczyścić pod spodem).

Płyta nie była na szczęście zalana w okolicach czipów BGA dlatego w końcu nie myłem jej w myjce. Wyczyściłem tylko porządnie IPĄ obszary zalania.

0