Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik ESR kondensatorów

pustan 07 Cze 2012 23:26 17276 15
  • Miernik ESR kondensatorów

Witam.

Mój następny miernik, który zadomowił się w moim warsztacie to miernik ESR kondensatorów. Konstrukcja była już opisywana na forum, ale to jest moje podejście bez przewodów pomiarowych. Wzór płytki oraz wsad do procesora ze strony kolegi Ruslan. Pozdrawiam.

Jak dotychczas to się sprawdza. Obudowa kupiona w No..m Ele.......u (bez reklamy) za parę złotych. Nieco zmodyfikowana. W miejsce otworów do łączenia połówek obudowy wcisnąłem tulejki gwintowane. Zrezygnowałem z górnej części na korzyść zmniejszenia grubości bryły miernika. Dopasowałem i wstawiłem pokrywkę z kawałka plexi. Wykonałem potrzebne otwory oraz dwa sprężyste złącza pomiarowe. PCB trzeba było nieco obrobić i dopasować do wnętrza.

Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów

Przetwornica napięcia -5V i +5V została przykręcona od spodu do pokrywy. Wykonałem ją na kawałku laminatu bez trawienia ścieżek, przez frezowanie.

Wyświetlacz wykorzystany jako uniwersalny moduł do moich konstrukcji w miejsce stosowania LCD 2x16. Z braku miejsca w obudowie zrezygnowałem z zasilania bateryjnego na koszt zasilania zewnętrznego, chociaż mam zamiar to rozwiązać nieco inaczej. Na wierzchu naklejka z papieru samoprzylepnego z napisami, na to folia. Kalibracja w/g dostępnych opisów w sieci.

Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów

Na spodzie przyklejone info o wartościach ESR dla danej pojemności.

Koszt kilkanaście zł w moim przypadku - to procesor i obudowa, reszta z wieloletnich zapasów.
    Na koniec parę pomiarów.

Miernik ESR kondensatorów Miernik ESR kondensatorów

Fajne!
  • #2 08 Cze 2012 11:17
    neo-koncept
    Poziom 12  

Witam, czy nie warto zmienić separatory dziesiętne na bardziej Polskie? Łatwo o pomyłkę przy odczycie wyniku. Jeśli źródła nie są dostępne, to przy tak mało skomplikowanych danych, przesyłanych na wyświetlacz, można edytować kody ASCII w pliku hex.

• #3 08 Cze 2012 14:29
    krzycho123
    Poziom 31  

pustan tak z ciekawości , czy jak patrzysz na lcd pod kątem to wyświetlacz pulsuje ?

Zastanawiałem się nad tym czy to problem softu i błednej obłsugi LCD czy moich wyświetlaczy bo na dwóch różnych jest podobnie.

• #4 08 Cze 2012 15:21
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Przecież masz pętlę i uP sprawdza zmienię za każdym razem i wysyła to na wyświetlacz. Jak nie chcesz żeby migało to musisz zrobić pod program i będziesz sprawdzała czy wartość jest taka sam jak poprzednia jak nie to czyszczenia i wyświetlanie nowej.

• #6 08 Cze 2012 23:21
    Flaman11
    Poziom 17  

opamp napisał:
    Jak nie chcesz żeby migało to musisz zrobić pod program i będziesz sprawdzała czy wartość jest taka sam jak poprzednia jak nie to czyszczenia i wyświetlanie nowej.

Już prościej dane po prostu nadpisywać, wtedy nie ma funkcji clear, dodatkowego podprogramu i migania. Należy jedynie zwrócić uwagę, by świeże dane nie były krótsze od nadpisywanych, dopełniając je spacjami.

• #7 09 Cze 2012 23:58
    gradek83
    Poziom 36  

To info o wartościach ESR dla danej pojemności to są dane przybliżonych wartości czy takie pokazał miernik podczas testowania nowych kondensatorów ESR danej firmy jeśli są to dane producenta to prosił bym o dodanie ich w pliku.

• #8 10 Cze 2012 10:20
    pustan
    Poziom 18  

Nie wiem jakie są dane ESR producenta, i nie są to moje pomiary. Tabelki znalazłem w sieci i po prostu jedną z nich wydrukowałem i przykleiłem. Ja wiadomo są to dane orientacyjne.

• #11 10 Cze 2012 21:48
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Tutaj dla odmiany od 4,7u do 470u jest źle. Np 10u/16v powinien mieć jakieś 2,5 oma lub mniej a nie 16 omów, 100u/16 ma jakieś 0,5 oma a nie 1,6.
    Generalnie powyżej 4700u ciężko jest poprawnie zmierzyć ESR ponieważ coraz większe znaczenie ma rezystancja na styku kondensatora z układem pomiarowym.

• #12 11 Cze 2012 08:17
    Paraclitus
    Poziom 15  

@pustan pokaż swoje wyniki pomiarów, najabardziej interesowałyby mnie polskie kondensatorki.

• #13 11 Cze 2012 10:33
    gradek83
    Poziom 36  

Prawdę mówiąc mam miernik ESR i zauważyłem że długość przewodów pomiarowych bardzo ma wpływ na wyniki pomiarów przez co prawdopodobnie trzeba skalibrować urządzenie uwzględniając samą rezystancję przewodów pomiarowych.

• #14 11 Cze 2012 12:25
    VoltAmper
    Poziom 18  

gradek83
    Oczywiście, że długość przewodów ma wpływ na pomiar ale można temu podołać a sposób kalibracji jest zamieszczony w wątku rosyjskim. Miernik ten jest chyba najlepszym rozwiązaniem krążącym na elektrodzie (i chyba nie tylko) Mam chyba jeszcze ze trzy płytki pcb zrobione w profesjonalnym zakładzie (ocynowane i owiercone) -co prawda bez warstwy opisowej ale przy tym stopniu "skomplikowaniu" urządzenia byłby to zbędny wydatek. Jeśli ktoś jest zainteresowany zapraszam na pw

• #16 12 Cze 2012 22:52
    Pocieszny
    Poziom 38  

krzycho123 napisał:
    jak patrzysz na lcd pod kątem to wyświetlacz pulsuje

Nie wiem czy dobrze mi się wydaje, ale chyba świetlówka pod sufitem może powodować złudzenie pulsowania LCD. Zauważyłem to w niektórych telefonach.