Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston AVSF 88 PL - Dzinwa praca elektrozaworu.

mariuszj1978 08 Jun 2012 00:02 2358 2
 • #1
  mariuszj1978
  Level 2  
  Witam !  Od kliku dni w mojej pralce zauważyłem dziwny problem. Podczas pracy pralki lub kiedy jest ona tylko włączona, co jakiś czas elektrozawór na ułamek sekundy dopuszcza wodę ( można to nazwać - takie stuknięcie wody ).
  Taka praca elektrozaworu powoduje, że w momencie gdy na ułamek sekundy elektrozawór dopuszcza wodę a w tym momencie trwa np. wypompowywanie wody, to pompka się wyłącza na ułamek sekundy. Podobny objaw jest jeśli takie dopuszczanie wody jest w momencie kiedy pracuje silnik pralki - bardzo dobrze widać to w momencie wirowania - silnik na ułamek sekundy się wyłącza. Dodatkowo zawsze towarzyszy temu "cykanie" z okolicy modułu pralki ( dolny lewy róg, patrząc od tył pralki)

  Podejrzewałem uszkodzony elektrozawór, więc go wymieniłem na nowy , ale niestety nie pomogło to, objaw jest nadal ten sam. Dodatkowo przy okazji wymieniłem również szczotki na silniku pralki - gdyż stare bardzo iskrzyły i były bardzo krótkie.

  Proszę o pomoc co może być przyczyną zachowania się tak pralki.
 • #2
  stepawel
  Level 15  
  Elektrozawór jest samoblokujący, więc sam z siebie nigdy nie przepuści wody. Taka usterka wskazuje na programator. Czy objaw powtarza się regularnie, zawsze w tym samym momencie prania?
 • #3
  mariuszj1978
  Level 2  
  Witam

  Dziękuje za odpowiedź, niestety nie jest to zawsze ten sam moment, te ułamki sekund kiedy dopuszczana jest woda są całkowicie przypadkowe.

  Jednak największa ich intensyfikacja jest w okolicach i w momencie kiedy pralka wypompowuje wodę i w trakcie wirowania.

  Ważne jest również to, że w danym momencie, kiedy dopuszczana jest woda, jeśli jest wykonywana inna funkcja prania, tak jak już poprzednio napisałem przestaje ona działać na tą chwilę jak dopuszcza wody i później znów zaczyna działać - bardzo dobrze widać to :
  - w momencie wirowania - silnik na ułamek sekundy się wyłącz.
  - wypuszczania wody - pompa się wyłącza i załącz
  - normalnej pracy bębna pralki - np zrobi 1/5 obrotu i zaczyna znowu kręcić po ok 5 sek.

  Mam jeszcze jedno pytanie w tym modelu pralki gdzie znajduje się programator, gdyż instrukcja serwisowa, którą posiadam nie za bardzo pokrywa się z rzeczywistością

  Dziękuję z góry za odpowiedź.