Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Gigabyte GA-X48T-DQ6 - zwarcie na linii 3,3V?

08 Cze 2012 00:20 1341 2
  • Poziom 14  
    Witam,
    poproszono mnie o pomoc z diagnozą komputera opartego na płycie Gigabyte GA-X48T-DQ6, zasilacz Be Quiet 500W.

Komputer ogólnie nie uruchamia się. Po włączeniu zaświecają się wszystkie diody na płycie V_PHASE_LED, wentylator CASE_FAN startuje, po chwili się wyłącza i ponownie startuje - widać to dobrze po umieszczonych w nim diodach.
    Obrazu na monitorze brak, kodów dźwiękowych również brak.
    Z głośniczka systemowego słychać ciche cpykanie - mniej więcej 1,5Hz.
    Po odłączeniu wszystkich peryferiów, kart rozszerzeń zostawiłem zestaw zasilacz + płyta + procesor + pamięć - brak zmian. Zmierzyłem napięcia na zasilaczu, 12V OK, 5V OK, 3,3V za niskie - 2,8V.

Zasilacz obciążony napędem DVD uruchomiony na sucho startuje i podaje prawidłowe napięcia.
    Wygląda na zwarcie linii 3,3V na płycie głównej.
    Rezystancja tej linii wynosiła po zmierzeniu 32R. Zauważyłem, że w miarę upływu czasu rezystancja powoli rośnie, aż do uzyskania około 700R po kilku minutach od wyłączenia komputera. Pomiary na pozostałych liniach 5V i 12V wykazują ponad 700R-800R od razu po wyłączeniu.

Komputer po włączeniu nie wyłącza się, nie uruchamia się zabezpieczenie przeciwzwarciowe zasilacza. Nic nie dymi, nie grzeje się nadmiernie. Koło mostka południowego kondensatory lekko ciepłe, sterownik SATA dość ciepły, mostek południowy ciepły.

Problem zaczął się jakieś 4 tygodnie temu, na początku sporadycznie komputer się nie włączał, pomagało wyłączenie przytrzymanym przyciskiem i ponowne włączenie. Później objawy nasiliły się, obecnie w ogóle się nie włącza.

Podejrzewam kondensatory, chociaż żaden nie wygląda na spuchnięty ani wylany.
    Czy ktoś mógłby to potwierdzić / zaprzeczyć?

Przy okazji, znacie może jakiś sprawdzony, uczciwy serwis w okolicy Kędzierzyna-Koźla który podjąłby się diagnozy i naprawy tej płyty (dobra płaca za dobrą robotę)?

Pozdrawiam serdecznie,
    aleexander
  • Poziom 43  
    Płyta sprawdzona z innym (sprawnym) zasilaczem?
  • Poziom 14  
    Nie, niestety nie dysponuję zasilaczem mogącym zastąpić oryginalny.
    Postaram się załatwić i sprawdzę.

[Edit]
    Z nowym zasilaczem komputer ruszył. Kolejny dowód, żeby zaczynać testy od zasilacza.

Pozdrawiam,
    aleexander