Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamrażarka Liebher GSN 2936 no frost - oszronienie parownika

sinat-ra 08 Cze 2012 13:50 4412 9
 • #1 08 Cze 2012 13:50
  sinat-ra
  Poziom 9  

  Witam

  Moim kłopotem jest zamrażarka Liebher 2936 no frost.

  Obladza parownik. Uszkodzona grzałka- 185W mocy.
  Gdzie można dostać zamiennik? Można użyć czegoś podobnego np widziałem z wyglądu podobne (tyle że do lodówki samsunga) ale o mocy 250W.

  Poza tym coś jest chyba z sterowaniem wentylatora. Po włączeniu rusza i staje. Podałem napięcie z ominięciem sterowania i pracuje czyli sprawny.
  Przemierzyłem sterownik i wynika z tego że sygnał z procka steruje przekaźnikiem (poprzez tranzystor) odłączającym wentylator. I teraz nie wiem, czy wentylator ma się włączać po uruchomieniu czy też sterownik włącza go po osiągnięciu jakiejś temperatury na parowniku (odczytanej np z czujki końca odladzania).


  Czujki przemierzone - obydwie mają podobną rezystancję w danej temp więc sprawne.

  Poza tym oddałem do serwisu "Szrot"(nazwa troszeczkę zmieniona) ale się nie sprawili. Stwierdzili że to chyba sterownik. Bo wentylator się nie włącza. Grzałki oczywiście nie wybadali więc mam o nich negatywną opinię. Zrezygnowali z podjęcia naprawy.

  0 9
 • Relpol
 • Relpol
 • #3 08 Cze 2012 21:19
  sinat-ra
  Poziom 9  

  Wielkie dzięki a orientujesz się może czy jest to grzałka parownika czy też podgrzewanie zapobiegające zamarzaniu skroplonej wody?

  Dwie grzałki są zrównoleglone- jedna główna parownika (ta uszkodzona) i druga pod spodem, zapobiegająca zamarzaniu. Tutaj właśnie wyłożył się serwis bo sprawdzili tylko wtyk nie rozbierając niczego. Wykazało im oporność i zgłupieli.
  Nie dochodzili czy jest druga grzałka.


  Druga sprawa- jest możliwe uszkodzenie jednego pinu procka sterującego ?

  Bo mam taki przypadek, że wysterowuje ciągle pin a to powoduje trzymanie wentylatora ciągle wyłączonego.

  Steruje prawidłowo oświetleniem i sprężarką a nadmuchem nie. Co do sterowania grzałką nie wiem bo do tej pory nie włączył jej. Nie znam algorytmu - kiedy powinien włączyć. Będę musiał wstawić jakiś bezpiecznik parę miliamper między wyjście przekaźnika a przewód neutralny. Jeśli spali go to znaczy że załącza odszranianie. Chyba nie mam innego sposobu na sprawdzenie tej opcji.

  0
 • #5 08 Cze 2012 22:52
  sinat-ra
  Poziom 9  

  Dzięki

  Ponawiam jeszcze pytanie: Jest możliwe uszkodzenie pojedynczego pinu procka ?

  termistory odczytuje prawidłowo, wyświetlacz wysterowuje prawidłowo, kompresor wysterowuje prawidłowo, oświetlenie też ok , ale nadmuch nie. Nie włącza nadmuchu. Nieważne czy w zamrażarce +5 czy -18 wentylator nie włącza się przez to że procek podaje na tranzystor sterujący przekaźnikiem +5V.

  Na teraz rozwiązałem to tymczasowo przecinając ścieżkę do tranzystora sterującego przekażnikiem a następnie łącząc sterowanie rozmrażania z sterowaniem wentylatora. Innymi słowy wentylator kręci gdy grzałka nie grzeje.
  Tylko nie wiem na 100% czy działa sterowanie grzałką.

  Poza tym ktoś zna sposób jak wymusić na sterowniku włączenie odszraniania manualnie?

  0
 • #6 08 Cze 2012 23:26
  nares
  Specjalista AGD

  sinat-ra napisał:
  Uszkodzona grzałka- 185W mocy.

  Zacznij od jej wymiany - to podstawa aby działać dalej.

  0
 • #7 10 Cze 2012 14:28
  sinat-ra
  Poziom 9  

  Zapomniałem dodać ze pełny nr zamrazarki to GSN2936 index 25B

  Co do grzałki to widziałem dwie i wysłałem zapytanie o tą typową dla indeksu 25B.
  Nie było zdjęcia więc musiałem zapytać.

  Bezpiecznik spaliło więc załączanie grzałki działa.

  Poza tym ogólne pytanie- Czy jest możliwość ponownego zaprogramowania procka bo moduł posiada złącze serwisowe na którym są ślady podłączenia.
  Fakt faktem ale trzeba mieć jeszcze modem i wsad. No i wiedzieć jaki to procek bo na nim jest nadruk jakiejś dziwnej firmy, zaczyna się od odwóconej λ a dalej eca 61 50099 GSX-VCC6/0
  0015k3001

  Nie wiem czy oprogramowanie jest przechowywane we flashu procka czy epromie przy nim Atmel 751 24C01
  SC27B

  Moduł z prockiem ma nr BT-6-GS-3 6113548
  Moduł wykonawczy LT-6-GS-4 6113454

  Procek ciągle podaje stan wysoki wyłączając wentylator, niezależnie czy kontaktron testujący stan otwarcia drzwi zwarty czy rozwarty.

  0
 • #8 13 Cze 2012 12:06
  sinat-ra
  Poziom 9  

  Może ktoś wie co oznacza na wyświetlaczu tego modelu An po wyjęciu wtyczki bez wyłączenia klawiszem?

  Poza tym ta zamrażarka bardziej przypomina rakietę niż urządzenie AGD, sterownik na jakimś dziwnym procesorze, płyta wykonawcza, falownik przy kompresorze, do tego sterowany cyfrowo. Jednym słowem zabezpieczyli się aby zarabiać na częściach i serwisie.

  Grzałka wymieniona. Procesor dalej nie rusza wentylatora.

  0
 • #9 14 Cze 2012 10:25
  sinat-ra
  Poziom 9  

  Proszę o informację jak jest rozwiązane sterowanie wentylatora w nofrostach, gdyż mam kilka opcji:

  - na przemian z grzałką (tylko tutaj jest jeden ból - gdy procek odczyta dodatnią temperaturę to wyłącza grzałkę. W tej samej chwili włącza się wentylator i parownik z chłodnicą dostaje od razu kopa z minus 18 stopniami z zamrażarki. Poza tym grzałka włącza się raz na jakiś czas na kilka(naście) minut więc wentylator chodziłby praktycznie cały czas)

  -razem z agregatem (nie wiem czy nie za krótko i jak to wpłynie na odczyty temperatury ( w końcu najwięcej ciepłego powietrza przychodzi od strony drzwi zaś czujka jest z tyłu za szufladami)).

  Kolejne pytanie: W jakim czasie zamrażarka bez załadunku powinna osiągnąć temp poniżej -14C ? Tak mniej więcej...

  0
 • #10 19 Cze 2012 09:06
  sinat-ra
  Poziom 9  

  Więc muszę sam sobie odpowiedzieć.
  Kolega z forum na pw podsunął myśl żeby się bliżej przyjrzeć czujkom temperatury.
  Przyjrzałem się: Obydwie są na 88% sprawne. Metodą zamiany miejscami stwierdziłem iż ta na parowniku wykazuje temperaturę o kilka stopni niższą niż w komorze chłodniczej. Rezystancje w podobnych temperaturach są podobne więc wydaje się iż są sprawne.

  Wentylator podobno powinien się włączać przy -10 na parowniku - nie włącza się.

  Zrobiłem tymczasowe obejście: podłączyłem pod falownik kompresora zasilacz 12V z przekaźnikiem sterującym wentylatorem. Zasilacz zwykły małej mocy (kilka W) nie-impulsowy. Impulsowe źle znoszą częste włączenia.

  Jeśli będzie dobrze tj parownik będzie się normalnie rozmrażał rozważę kupno elektroniki sterującej (tej z prockiem) , tylko trochę to nieopłacalne, w końcu jej koszt (ok 400 PLN) jest równy 1/3 nowej zamrażarki Indesita.

  Dziękuję wszystkim za sugestie, temat uważam za zamknięty

  0